Island - praktické informace
Cestovní doklady a víza:
- Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Islandu bez zvláštních omezení, a to na základě platného cestovního dokladu nebo platného občanského průkazu.
- MV ČR tedy nedoporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkaze, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkaze.
Český zastupitelský úřad:
- Honorární konzulát České republiky na Islandu, Sudurlandsbraut 52, 108 Reykjavík
- Diplomatickou a konzulární působnost pro Islandskou republiku má ZÚ Oslo.
- aktuální informace na stránkách Ministerstva zahraničí
Měna:
- Islandská koruna (ISK), 1ISK = 100 aurarů
- Všechny volně směnitelné měny jsou finančními institucemi akceptovány.
1USD = 114.743 ISK
1EUR = 166.278 ISK - 1CZK = 6.838 ISK (100ISK = 14,690CZK)
S platností od 8.7.2009 Česká národní banka dočasně pozastavila stanovování kurzu islandské koruny. - Platební karty a cestovní šeky: Hotovost a cestovní šeky je možné vyměnit v bankách, na letišti, ve velkých hotelích, v některých restauracích a turistických kancelářích. Banky mají otevřeno v pracovní dny 9.15 – 16.00 hodin.
- Prakticky všude lze platit běžnými mezinárodními platebními kartami (VISA, Mastercard, American Express, Diners Club), mimo Reykjavík však nejsou běžné bankomaty.
Internet a důležitá telefonní čísla:
- Tísňová volání:
- integrovaný záchranný systém (policie, hasiči, první pomoc): 112
- lékařská pohotovost: 1770
- policie: 444 1000
- telefoní předvolba na Island +354
- Internetová doména: .is
- Posun času: SEČ-1 hod. (v období letního času -2 hod.)
Island má čas GMT během celého roku, letní čas se nezavádí. Proti České republice je tedy na Islandu o hodinu méně, v době letního času v ČR o dvě hodiny méně.
Spojení s ČR:
- Internet
Přístup na internet je v každé domácnosti a hotelu, proto není příliš internetových kaváren, přesto jich v Reykjavíku několik najdete. Připojit se můžete v turistických informačních kancelářích a veřejných knihovnách. - Pošta:
Známka do Evropy stojí 80 ISK (pro leteckou dopravu) a 70 ISK (pro dopravu lodí).
Pošty jsou ve všech větších městech a vesnicích a mají otevřeno v pracovní dny většinou 9.00 – 18.00hodin. Do ČR jde pošta asi týden. - Telefonování + roaming
Čeští operátoři O2, T-Mobile i Vodafone mají na Islandu roaming. Telefonní budky jsou jak na mince, tak na karty, které se kupují na poštách a stojí 500 ISK.
Předvolba do ČR je +420 (00420), předvolba na Island +354.
Místní zvyklosti a mentalit:
- Národním ptákem je „islandský sokol“, správně raroh lovecký, symbolem ostrova papuchalk ploskozobý (lundí), který hnízdí v norách.
- Pokud necháte servírce spropitné, nebuďte překvapeni, že vám přesto drobné vrátí. Na Islandu spropitné není zvykem, všude vám vrátí do poslední mince.
- Od léta 2007 platí na Islandu zákaz kouření ve všech veřejných prostorách a všech provozovnách služeb včetně barů, restaurací a hotelů. Výjimkou mohou být pouze otevřené venkovní prostory.
- Stát má monopol nejenom na výrobu, ale i na prodej alkoholu. Alkoholické nápoje jsou zatíženy vysokými cly a daněmi a jsou tedy velmi drahé. Kromě piva jsou dostupné jen ve speciálních obchodech „Vínbudín": víno od 800,- ISK, whisky od 3 000 ISK.
- Island nemá vlastní armádu. Vzhledem k oslabení regionálních rizik po zlepšení vztahu NATO s Ruskou federací byla v roce 2006 zrušena původní americká základna na Islandu. Základna měla strategický význam především v období studené války, kdy pozice islandského ostrova v Atlantiku mezi USA a Evropou a hlavně Sovětským svazem byla považována za mimořádně důležitou
Bezpečnost:
- Island je jednou z nejbezpečnějších zemí, kriminalita je prakticky nulová. Přesto dávejte pozor na své osobní doklady a letenky.
Stravování:
- Cenová hladina zboží i služeb je mimořádně vysoká. Cena potravin a řady jiného zboží odpovídá cca 3–4 násobku jeho nominální ceny v ČR.
- Islandská kuchyně je vynalézavá, uvážíme-li, že se většina potravin musí dovézt. V jídelníčku převažují ryby (losos, treska), zejména vařené, z masa skopové a jehněčí, jako příloha vedou hranolky
- Vybrané speciality:
hákarl: naložené, v podstatě syrové žraločí maso
hangikjöt: uzené skopové nebo jehněčí
svid: uvařená skopová hlava
skyr: kysaný jogurt, dochucovaný ovocnou dření nebo kaší - Až budete nakupovat na Islandu, rozhodně se vyplatí dávat pozor, do jakého obchodu jdete, rozdíly jsou vážně velké. Nejlevněji lze nakoupit v supermarketech řetězce Bónus (žlutý znak s růžovým prasetem), jeho provozovny ovšem najdete jen v největších městech.
Očkování:
- Při cestách do zemí Evropského hospodářského prostoru se doporučuje kromě Evropského průkazu zdravotního pojištění být vybaven navíc cestovním pojištěním, které pokryje případné další náklady (spoluúčast, repatriace apod.).
Jízda na silnicích:
- standardní vpravo
Elektřina:
- Napětí sítě : 220 V
- Kmitočet sítě : 50 Hz
- Pro zásuvky není třeba adaptér.
Celní předpisy:
- Na Islandu vládne prohibice, alkohol je drahý kvůli záměrně vysoké dani. Je dovolen dovoz 1 litru lihovin, 1 litru vína nebo 6 litrů piva na osobu starší 20 let.
- Je možno dovézt maximálně 3 kg potravin v ceně nepřesahující 13 000 ISK.
- Je zakázán dovoz narkotik, masa a masných výrobků.
- Není dovoleno držet jakékoli byť minimální množství drogy. Tresty za držení, prodej i pašování jsou velmi vysoké.
Fotografie z Islandu




































