ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Súdán – Saharou za „černými faraony“

poznávací zájezdy★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Litujeme, tento zájezd již není v nabídce

Zobrazit podobnou dovolenou: Súdán

Na co se můžete těšit?

  • Posvátná hora Džebel Barkal s několika chrámy 
  • Meroe – královská nekropole s pyramidami 
  • Chrámové komplexy Musawwarat es-Sufra a Naqa
  • Ruiny královského města Wad ben Naga 

Popis

Také se ptáte, zda objevíte zemi pohostinnou s mnoha turisticky pamětihodnými místy, nebo naopak velmi nebezpečnou, jak nás mnohdy informují média? Nebojte se, „A“ je správně. Vypravte se s námi do tajuplné země s nesmírně bohatou historií. Navštívíme mnoho památek ze zlatého věku faraonů, ale i míst spjatých s koptskými křesťany a s muslimy. Zdejší archeologické lokality i jiná pozoruhodná místa vás okouzlí svou nezaměnitelnou poklidnou atmosférou – komplexy prastarých staveb zapomenuté uprostřed pouště, postupně zaváté pískem, bez davů turistů vás vtáhnou do dob dávno minulých, ze kterých vás vytrhne snad jen občasné zabečení velblouda. Avšak nezapomeneme vám ukázat ani současný život této drsné země, plné pohostinných lidí – tradiční domy, v nichž zdejší kmeny vzdorují nepřízni počasí, ochutnáme skvělou kávu a čaj, podíváme se do súdánské školy, pokusíme se navštívit páteční tance, modlitby a meditace súdánských dervišů či zápasy núbijských bojovníků. Doufám, že se již těšíte!

Program

1. – 2. den

Letecky Praha – Chartúm; Chartúm – cenné Národní muzeum, kromě jiného s 3000 let starými sochami místních vládců a středověkými křesťanskými freskami, zachráněnými z ruin starých kostelů; etnografické muzeum, kde se seznámíme s jednotlivými kmeny a s jejich způsobem života; město Ummdurmán – dům Khalífy; mauzoleum „pouštního mesiáše" Muhammada Ahmada „mahdího“; pestrý ummdurmánský súk; soutok Modrého a Bílého Nilu.

3. den

Cesta západní pouští do archeologické lokality Wad ben Naga, kde pracují čeští archeologové pod záštitou Národního muzea – ruiny několika chrámů, královského paláce královny Amanishacheto a kruhové stavby; vádí Muqaddam se starými akáciovými stromy; cestou občerstvení v tradičním „tea housu“; Stará Dongola – křesťanská obec s pozůstatky chrámu s křížovou kaplí; cestou domorodé núbijské vesnice s tradičně zdobenými dveřmi.

4. den

Archeologická lokalita na úpatí posvátné hory Džebel Barkal (poblíž města Karima), která od pradávna sloužila jako orientační bod obchodním karavanám – dvě nabatejské nekropole s pyramidami, základy egyptského chrámu z období vlády Thutmose III., dva núbijské chrámy, uvnitř hory skalní chrám, zasvěcený Amónovi; pole araukaritů.

5. den

Na levém břehu Nilu královská nekropole Nuri– pohřebiště bylo založeno faraonem Taharkou, jemu náleží i nejvyšší pyramida v Súdánu, výška dosahuje 50 metrů, nacházejí se zde hrobky dalších dvaceti nabatejských králů a více jak padesáti královen; kráter Atrun; průjezd pouští Bayuda, kde žijí nomádi etnika Bishari, nás povede vyprahlou vulkanickou krajinou až do oblasti Meroe.

6. den

Jedinečná archeologická lokalita – královská nekropole Meroe – najdeme zde pozůstatky více jak 200 pyramid z různých období, z nichž mnohé mají vlastní pohřební kapli vyzdobenou basreliéfy, dochováno je jich přibližně čtyřicet; návštěva královského města s dvěma pohřebními chrámy, ruinami rezidenční části královského města, Amónova chrámu, obětním kamenem a lázněmi.

7. – 8. den

Musawwarat es-Sufra – merojský chrámový komplex se zachovalými hieroglyfy na sloupech, uvidíme zde i na africké poměry jedinečnou sochu slona; archeologická lokalita Naqa  s římským kioskem a chrámem zasvěceným bohu Amónovi, dochovaná kolonáda soch beranů, hypostyl a trůn; návrat do Chartúmu; fakultativně tanec dervišů; letecky zpět do Prahy.

Podmínky