Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Nerozhoduje,
Speciální nabídka
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Rozšířené hledání Zjednodušené hledání

Švédským Laponskem na běžkách

Termíny zájezdu

TermínPočet dníAktuální cenaObj. číslo
2. 4. – 13. 4. 202012 dní24 200 Kč14710002

se stanem a servisem v chatách

Základní cena 24 200 Kč

+ servis asi 1350 SEK = 3400 Kč

2. 4. – 13. 4. 202012 dní32 800 Kč14710001

s ubytováním v horských chatách / velikonoční termín ušetří 2 dny dovolené

Na co se můžete těšit?

  • Expediční lyžařská výprava za polárním kruhem
  • Putování mezi nejvyššími horami Švédska od NP Sarek pod nejvyšší horu Kebnekaise
  • Krásný, méně navštěvovaný úsek proslulé magistrály Kungsleden
  • Období dlouhých dní a jiskřivého prašanu
  • Vysoké šance na pozorování polární záře
  • Možnost zapůjčení pulek i backcountry lyžařského vybavení

Popis

Zveme vás na atraktivní běžkařský přechod zasněženými velehorami švédského Laponska. Těžko lze nalézt v Evropě dramatičtější krajinu sjízdnou na běžkách. Zdejší hory nabízejí fantastické výhledy alpínského charakteru, ale davy turistů sem ještě nedorazily. Zažijeme atmosféru polárních expedic a romantiku odlehlých horských chat. Na trase potkáme psí spřežení a vychutnáme si saunování uprostřed divočiny. Budeme-li mít štěstí, budeme večer od praskajících kamen pozorovat polární záři. Výhodou dubnového termínu je již také velmi dlouhý den, setmí se pouze asi na pět hodin.
Při této výpravě zamíříme na odlehlejší střední část populární švédské královské cesty Kungsleden. Do mimořádně hornatého, obtížně dostupného NP Sarek nahlédneme od tzv. Brány Sareku, trojice fantastických skalních útvarů, a z vrcholu Skierfe, který nabízí jeden z nejkrásnějších evropských výhledů na mohutné údolí Rapadalen a řadu dvoutisícových vrcholů. Spatříme zde i losa, symbol zdejší nedotčené přírody? Pokračovat budeme dále k severu přes horské pláně NP Stora Sjöfallets až ke skalním stěnám masivu Kebnekaise, nejvyšší hory Švédska. Kromě posledních dvou dnů povede trasa mimo oblasti, kde se v zimě pohybuje větší množství turistů. Jen třikrát nás čeká výraznější stoupání, za které však budeme odměněni dalekými výhledy.
Noci strávíme na romantických chatách švédského turistického klubu. Některé chaty jsou vzdáleny za dobrých podmínek na délku polodenního pochodu, tudíž zbytek dne si užijeme krásnou zimní přírodu a lyžování nalehko v jejich okolí s možností výstupů na jednodušší vrcholy. Na chatách je správce, zhruba na každé druhé chatě patří k ceně ubytování sauna. Vybavení si povezeme na kvalitních tažných saních, tzv. pulkách, vlastních či zapůjčených. Podrobnosti k chatám, pulkám, lyžím a k možnosti jejich zapůjčení naleznete níže v Podmínkách.

Program

1. den

Letecky Praha – Kiruna, ubytování v hostelu.

2. den

 Vlakem a autobusy 350 km do osady Kvikkjokk, ubytování, odpoledne výlet nalehko.

3. den

Vyrazíme po odlehlém středním úseku magistrály Kungsleden (Královská cesta) a užijeme si hlubokých severských lesů s noclehem na chatě Pårte (16 km/ ↑ 300 m/ ↓ 80 m).

4. den

Vstoupíme už do skutečných hor a překročíme hranice NP Sarek; v závěru dne nás čeká jezero Laitajaure, přezdívané Brána Sareku, s charakteristickými štíty Skierfe, Námmajt a Tjahkelij (22 km/ ↑ 200 m/ ↓ 200 m); večer sauna.

5. den

Po ránu se trochu zapotíme výstupem od jezera do hor, odkud se nalehko vydáme na nejznámější švédskou vyhlídku ze Skierfe na údolí Rapadalen a hory centrálního Sareku, poté zamíříme na chatu k jezeru Sitojaure (15 km/ ↑ 500 m/ ↓ 300 m/ + odbočka nalehko).

6. den

Čeká nás převážně rovinatý úsek, zprvu ještě s výhledy na Sarek, a poté sjezd k přehradnímu jezeru na řece Luleälvan na chatu Saltoluokta, romantickou historickou chatu z r. 1912 s elektřinou a hotelovým komfortem, včetně sauny s výhledem na jezero (20 km/ ↑ 200 m/ ↓ 500 m).

7. den

Ráno přejedeme na lyžích jezero a popovezeme se 40 km autobusem k chatě Vakkotavare přes úsek, kde je trasa Kungsleden přerušena přehradou. Následné stoupání od přehrady na rozlehlý hřeben nám dá zabrat, ale pokračovat budeme příjemnými pláněmi NP Stora Sjöfallets, odkud nás opět čekají nádherné výhledy na hory Sareku, až na chatu u jezera Teusajaure, kde nás opět přivítá sauna (20 km/ ↑ 450 m/ ↓ 400 m).

8. den

Krátkou etapou překonáme další plochý hřeben, z kterého se před námi již vynoří oblast Kebnekaise, a kolem kataraktů řeky Kaitum dorazíme na chatu u jezera Kaitumjaure, opět s možností sauny (8 km/ ↑ 300 m/ ↓ 250 m).

9. den

Známým údolím Tjäktjavagge se přiblížíme k úpatí dramatického masivu Kebnekaise, nejvyšší hory Švédska, na chatu Singi (13 km/ ↑ 150 m). Leží na dohled od zajímavé sámské vesnice a teprve zde se pravděpodobně setkáme s větším počtem turistů. Bude tu opět maxipsice Simba?

10. den

Dosavadní putování severním směrem stočíme k východu a hlubokou soutěskou mezi mohutnými skalními stěnami, z níž lze zahlédnout i vrchol Kebnekaise (2100 m), dorazíme na velkou chatu Kebnekaise Fjällstation, která je hotelového charakteru s elektřinou, sprchami a samozřejmě saunou (14 km/ ↑ 200 m/ ↓ 250 m). Odpoledne relaxace nebo možnost výstupu nalehko k chatě Tarfala s atraktivními výhledy na vrchol a ledovce Kebnekaise (15 km/ ↑ 500 m/ ↓ 500 m).

11. den

Závěrečný, převážně rovinatý úsek do sámské osady Nikkaluokta, který lze fakultativně absolvovat sněžným skútrem (19 km/ ↓ 250 m), dále autobusem do Kiruny, ubytování v hostelu.

12. den

Letecky zpět do Prahy.

Podmínky

Přijďte na naše promítání

Zima za polárním kruhem

Promítající: Helena Křenková

04.12.2019, 18:00, Praha 10: CK Adventura

VSTUP ZDARMA
Kapacita 30 míst
Rezervovat místoKontaktní údaje
Voroněžská 20, Praha 10 Otevřít v Google Maps
Tramvají (č. 22, 7 a 13), autobusem (č. 135) – zastávka Krymská.
Na promítání JE NUTNÉ SI PŘEDEM REZERVOVAT MÍSTO, pro registrované přes oranžové tlačítko REZERVOVAT MÍSTO a pro neregistrované e-mailem na promitani@adventura.cz. Bez předchozí rezervace není možné na promítání přijít! Kapacita je omezena. Děkujeme za pochopení.
Vydejte se s námi v zimě za polární kruh. Ve Švédsku a Norsku se vypravíme především do hor mezi ledovce, ve Finsku do lesů a za romantikou srubů, ale i upravenými tratěmi. Během promítání se dovíte jak probíhá putování na turistických běžkách se saněmi, kdy se v relativním pohodlí můžete cítit jako skuteční polárníci, věnovat se budeme i výbavě, kterou Seveřané používají a přípravě zimní lyžařské výpravy. Zasníme se, jaké to je sedět v sauně a za oknem pozorovat polární záři nebo putovat se zápřahem či rybařit u dírky. Nahlédneme i do běžného každodenního života v severošvédské Kiruně, jejíž zhruba třetina (asi 8000 obyvatel) se stěhuje kvůli největšímu podzemnímu železnorudnému dolu světa, avšak za souhlasu místních obyvatel. Na závěr zavítáme do nejstaršího ledového hotelu v nedalekém Jukkasjärvi známého výzdobou ledových soch od předních světových designérů.