Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníKategorie cestovního komfortu

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Švédským Laponskem na běžkách

Termíny zájezdu

TermínPočet dníAktuální cenaObj. číslo
5. 4. – 16. 4. 201912 dní36 900 Kč16710901

s ubytováním v horských chatách

Základní cena 36 900 Kč
5. 4. – 16. 4. 201912 dní29 900 Kč16710902

se stanem a servisem v chatách

Popis

Zveme vás na atraktivní běžkařský přechod zasněženými velehorami švédského Laponska. Těžko lze nalézt v Evropě dramatičtější krajinu sjízdnou na běžkách. Zdejší hory nabízejí fantastické výhledy alpínského charakteru, ale davy turistů sem stále ještě nedorazily. Zažijeme atmosféru polárních expedic a romantiku odlehlých horských chat. Na trase potkáme psí spřežení a vychutnáme si sauny uprostřed divočiny. Budeme-li mít štěstí, večer od praskajících kamen budeme pozorovat polární záři. Výhodu dubnového termínu představuje již dlouhý den, setmí se pouze asi na pět hodin.

Zamíříme na střední část populární švédské královské cesty Kungsleden, na pomezí národních parků Sarek a Stora Sjöfallets. Ačkoli se nevydáme do centra NP Sarek, projdeme známou Branou Sareku u chaty Aktse s trojicí fantastických skalních útvarů. Potkáme zde pověstného losa?

Kromě posledních dvou dnů povede trasa mimo oblasti, kde se v zimě pohybuje větší množství turistů. Třikrát nás čeká výraznější stoupání, za které ale budeme odměněni dalekými výhledy, k nejznámějším z nich náleží vrchol Skierfe odkud spatříme mohutné údolí Rapadalen a hory Sareku. Výhled odtud bývá označován za nejhezčí v Evropě.

 Noci strávíme na chatách švédského turistického klubu. Jde o romantické ubytování bez elektřiny. Některé chaty jsou vzdáleny za dobrých podmínek na délku polodenního pochodu, tudíž zbytek dne si užijeme krásnou zimní přírodu a lyžování nalehko v jejich okolí s možností výstupů na jednodušší vrcholy. Na chatách je správce, zhruba na každé druhé chatě patří k ceně ubytování sauna. Podrobnosti k chatám naleznete níže v Podmínkách.

Vybavení si musíme vézt na kvalitních tažných saních, tzv. pulkách, vlastních či zapůjčených. Adekvátní vybavení (lyže, pásy, pulky) je z bezpečnostních důvodů podmínkou účasti na akci. Podrobnosti k pulkám, možnost jejich zapůjčení a požadavky na typ lyží naleznete níže v Podmínkách.

Na co se můžete těšit?

 • Expediční lyžařská výprava za polárním kruhem
 • Pomezí NP Sarek a NP Stora Sjöfallets
 • Období dlouhých dní a jiskřivého prašanu
 • Vysoké šance na pozorování polární záře
 • Možnost zapůjčení pulek i backcountry lyžařského vybavení

Program

 • 1. den

  Letecky Praha – Kiruna, ubytování v hostelu.

 • 2. den

   Vlakem a autobusy do osady Kvikkjokk (350 km), odpoledne prozkoumání říční delty.

 • 3. den

  Vyrazíme po magistrále Kungsleden k první chatě Pårte. Užijeme si hlubokých severských lesů

 • 4. den

  Začneme vstupovat skutečně do hor, překročíme hranice NP Sarek. V závěru dne nás čeká jezero Laitajaure, přezdívané Brána Sareku, s charakteristickými štíty Skierfe, Námmajt a Tjahkelij. Večer sauna.

 • 5. den

  Hned po ránu se trochu zapotíme výstupem od jezera do hor. Od saní se nalehko vydáme na nejznámější švédskou vyhlídku ze Skierfe na údolí Rapadalen a hory centrálního Sareku. Poté zamíříme na další chatu – Sitojaure.

 • 6. den

  Čeká nás rovinatý úsek k chatě Saltoluokta. Na západě budeme mít výhledy ještě na NP Sarek, poté se vydáme do parku Stora Sjöfallets. Nocleh na chatě Saltoluokta, romantické historické chatě s elektřinou a hotelovým komfortem, včetně sauny s výhledem na jezero.

 • 7. den

  Ráno přejedeme na lyžích jezero a poté se popovezeme kousek autobusem, k chatě Vakkotavare, Kungsleden je v tomto místě přerušena přehradou. Úvodní stoupání od přehrady nám dá opět zabrat. Pokračovat budeme pláněmi na chatu Teusajaure. Za dobrého počasí násbudou v tomto úseku znovu čekají nádherné výhledy na NP Sarek. Na chatě nás opět přivítá sauna.

 • 8. den

  Překonáme další hřeben mezi dvěma jezery, ale zato budeme muset urazit jen 9 km. Cílem bude chata Kaitumjaure u stejnojmenného jezera. Večer opět možnost sauny.

 • 9. den

  Půjdeme známým údolím Tjåktjajakka a dorazíme na chatu Singi, na dohled od sámské vesnice. Zde se poprvé pravděpodobně setkáme s větším počtem turistů. Bude tu opět maxipsice Simba?

 • 10. den

  Hlubokou soutěskou, z níž lze zahlédnout i vrchol Kebnekaise (2100 m), se vydáme na východ, na chatu Kebnekaise Fjällstation. Chata pod Kebnekaise je hotelového charakteru s elektřinou a rovněž se saunou. V případě dobrého počasí a sil máme odpoledne možnost vystoupat k chatě Tarfala, odkud se otevře atraktivní pohled na vrchol a ledovce Kebnekaise.

 • 11. den

  Posledních 19 km do sámské osady Nikkaluokta, autobusem do Kiruny. Ubytování v hostelu.

 • 12. den

  Letecky zpět do Prahy.

Podmínky