Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníKategorie cestovního komfortu

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Švédským Laponskem na běžkách

Termíny zájezdu

TermínPočet dníAktuální cenaObj. číslo
5. 4. – 16. 4. 201912 dní36 900 Kč16710901

s ubytováním v horských chatách

Základní cena 36 900 Kč
5. 4. – 16. 4. 201912 dní29 900 Kč16710902

se stanem a servisem v chatách

Popis

Zveme vás na atraktivní běžkařský přechod zasněženými velehorami švédského Laponska. Těžko lze nalézt v Evropě dramatičtější krajinu sjízdnou na běžkách. Zdejší hory nabízejí fantastické výhledy alpínského charakteru, ale davy turistů sem stále ještě nedorazily. Zažijeme atmosféru polárních expedic a romantiku odlehlých horských chat. Na trase potkáme psí spřežení a vychutnáme si sauny uprostřed divočiny. Budeme-li mít štěstí, večer od praskajících kamen budeme pozorovat polární záři. Výhodu dubnového termínu představuje již dlouhý den, setmí se pouze asi na pět hodin.

Zamíříme na střední část populární švédské královské cesty Kungsleden, na pomezí národních parků Sarek a Stora Sjöfallets. Ačkoli se nevydáme do centra NP Sarek, projdeme známou Branou Sareku u chaty Aktse s trojicí fantastických skalních útvarů. Potkáme zde pověstného losa?

Kromě posledních dvou dnů povede trasa mimo oblasti, kde se v zimě pohybuje větší množství turistů. Třikrát nás čeká výraznější stoupání, za které ale budeme odměněni dalekými výhledy, k nejznámějším z nich náleží vrchol Skierfe odkud spatříme mohutné údolí Rapadalen a hory Sareku. Výhled odtud bývá označován za nejhezčí v Evropě.

 Noci strávíme na chatách švédského turistického klubu. Jde o romantické ubytování bez elektřiny. Některé chaty jsou vzdáleny za dobrých podmínek na délku polodenního pochodu, tudíž zbytek dne si užijeme krásnou zimní přírodu a lyžování nalehko v jejich okolí s možností výstupů na jednodušší vrcholy. Na chatách je správce, zhruba na každé druhé chatě patří k ceně ubytování sauna. Podrobnosti k chatám naleznete níže v Podmínkách.

Vybavení si musíme vézt na kvalitních tažných saních, tzv. pulkách, vlastních či zapůjčených. Adekvátní vybavení (lyže, pásy, pulky) je z bezpečnostních důvodů podmínkou účasti na akci. Podrobnosti k pulkám, možnost jejich zapůjčení a požadavky na typ lyží naleznete níže v Podmínkách.

Na co se můžete těšit?

 • Expediční lyžařská výprava za polárním kruhem
 • Pomezí NP Sarek a NP Stora Sjöfallets
 • Období dlouhých dní a jiskřivého prašanu
 • Vysoké šance na pozorování polární záře
 • Možnost zapůjčení pulek i backcountry lyžařského vybavení

Program

 • 1. den

  Letecky Praha – Kiruna, ubytování v hostelu.

 • 2. den

   Vlakem a autobusy do osady Kvikkjokk (350 km), odpoledne prozkoumání říční delty.

 • 3. den

  Vyrazíme po magistrále Kungsleden k první chatě Pårte. Užijeme si hlubokých severských lesů

 • 4. den

  Začneme vstupovat skutečně do hor, překročíme hranice NP Sarek. V závěru dne nás čeká jezero Laitajaure, přezdívané Brána Sareku, s charakteristickými štíty Skierfe, Námmajt a Tjahkelij. Večer sauna.

 • 5. den

  Hned po ránu se trochu zapotíme výstupem od jezera do hor. Od saní se nalehko vydáme na nejznámější švédskou vyhlídku ze Skierfe na údolí Rapadalen a hory centrálního Sareku. Poté zamíříme na další chatu – Sitojaure.

 • 6. den

  Čeká nás rovinatý úsek k chatě Saltoluokta. Na západě budeme mít výhledy ještě na NP Sarek, poté se vydáme do parku Stora Sjöfallets. Nocleh na chatě Saltoluokta, romantické historické chatě s elektřinou a hotelovým komfortem, včetně sauny s výhledem na jezero.

 • 7. den

  Ráno přejedeme na lyžích jezero a poté se popovezeme kousek autobusem, k chatě Vakkotavare, Kungsleden je v tomto místě přerušena přehradou. Úvodní stoupání od přehrady nám dá opět zabrat. Pokračovat budeme pláněmi na chatu Teusajaure. Za dobrého počasí násbudou v tomto úseku znovu čekají nádherné výhledy na NP Sarek. Na chatě nás opět přivítá sauna.

 • 8. den

  Překonáme další hřeben mezi dvěma jezery, ale zato budeme muset urazit jen 9 km. Cílem bude chata Kaitumjaure u stejnojmenného jezera. Večer opět možnost sauny.

 • 9. den

  Půjdeme známým údolím Tjåktjajakka a dorazíme na chatu Singi, na dohled od sámské vesnice. Zde se poprvé pravděpodobně setkáme s větším počtem turistů. Bude tu opět maxipsice Simba?

 • 10. den

  Hlubokou soutěskou, z níž lze zahlédnout i vrchol Kebnekaise (2100 m), se vydáme na východ, na chatu Kebnekaise Fjällstation. Chata pod Kebnekaise je hotelového charakteru s elektřinou a rovněž se saunou. V případě dobrého počasí a sil máme odpoledne možnost vystoupat k chatě Tarfala, odkud se otevře atraktivní pohled na vrchol a ledovce Kebnekaise.

 • 11. den

  Posledních 19 km do sámské osady Nikkaluokta, autobusem do Kiruny. Ubytování v hostelu.

 • 12. den

  Letecky zpět do Prahy.

Podmínky

Upozornění:

Na tento zájezd nelze uplatnit systém slev a bonusů CK Adventura.

V ceně zahrnuto:

průvodce, letenka vč. všech poplatků a přepravy lyží ve společných vacích, doprava z/na letiště v Kiruně, doprava do Kvikkjokku a z Nikkaluokty autobusy a vlakem, 2x hostel v Kiruně, 9x ubytování v horských chatách (varianta s číslem zájezdu 17710901), zřízení členské karty pro levnější ubytování či servisu na švédských chatách, informační materiály, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

V ceně nezahrnuto – upřesnění:

Pouze stanaři 9x servis na švédských chatách (1400 SEK, tj. asi 3650 Kč).

Na stránkách průvodkyně zájezdu naleznete podrobné informace o pulkách i o možnosti jejich zapůjčení či zakoupení včetně podmínek. Pulky je třeba rezervovat současně se zakoupením zájezdu. 

Ubytování:

V Kiruně 2x standardní ubytování v hostelu v centru města.

Na trase 9x nocleh na švédských horských chatách. Zařídíme vám členskou slevu na ubytování pro variantu se stanem i pod střechou. Je možné si vybrat mezi noclehy v chatě a ve stanu u chaty – tyto varianty mají odlišné objednací číslo zájezdu.

Horské chaty jsou samoobslužné, topí se dřevem, spí se ve vícelůžkových pokojích, palandová lůžka mají matrace, ale je třeba mít vlastní spacák. K dispozici je kuchyňka s propanbutanovým vařičem, venkovní suché WC, teplá voda na mytí se ohřívá na kamnech. Pokud je k dispozici sauna, je zahrnuta v ceně. Předplacené noclehy nejsou garancí lůžka, v případě přeplnění chaty může jít o nouzový nocleh na matraci na zemi apod., ale stává se to jen výjimečně. Předchozímu popisu se vymyká poslední švédská chata pod Kebnekaise, velká, plně vybavená chata hotelového/hostelového typu s elektřinou, teplými sprchami a saunou.

Zkušenější účastníci si mohou zvolit variantu s vlastním stanem, ušetřit tím asi 2/3 z ceny ubytování, ale využijí kompletně chatu jako zázemí večer a ráno a přes noc si v ní usuší především boty. Dle aktuálních podmínek si také mohou na švédských chatách připlatit nocleh v chatě až na místě, ale pak je chata o 50 SEK/noc dražší. Stanový servis opravňuje k využití veškerého vybavení včetně sauny s výjimkou postelí, ale prostor na menších chatách může být omezený, zejména na těch norských. Varianty se stanem není třeba se přehnaně obávat, s vybavením vám poradíme. Stan má výhodu nejen finanční úspory, ale i „soukromé ložnice“.

Stravování:

Ze zásob dovezených z domova, na některých švédských chatách lze dokoupit základní trvanlivé potraviny a pivo zhruba za trojnásobné ceny oproti ČR.

Náročnost:

Denní úseky se zátěží činí 12–17 km, kompletní trasa 75 km, převážně zvlněným terénem bez velkého převýšení. Na běžkách bude třeba dobře zvládat i neupravený terén zhruba odpovídající vrcholovým partiím Krkonoš. Velkou část cesty půjdeme terénem bez vyjeté stopy a náročnost zvyšuje tažení zátěže. Proto jsou nutné běžky do terénu (minimálně širší turistické běžky nebo lépe typ backcountry – kratší, širší, s kovovou hranou, ideálně se skialpovými pásy, které se prodávají i k běžkám).

Pokud nevlastníte svoje vlastní vybavení, poradíme vám s nákupem nebo jeho zapůjčením u našich partnerů: BOATPARK Praha 8.

Účast na zájezdu je podmíněna kvalitními pulkami, které musí mít dostatečný objem úměrně vašemu vybavení, aby se kvůli vysokému těžišti nepřevracely, pevné tažné tyče, aby vás nedojížděly, a musíte být schopni s nimi ujít krátkou vzdálenost bez sněhu (max. 1 km). Možnost jejich zapůjčení viz výše. Rovněž je nutné mít opravdu kvalitní teplé vybavení i do mrazivého a větrného počasí.

Klima:

Kvůli vyšším horám je třeba počítat s drsnějším počasím než ve Finsku, zejména s větrem. Silné mrazy jsou v dubnu již velmi nepravděpodobné. Přesto při vyjasnění mohou noční teploty klesnout až k  –30 °C, ale pravděpodobně se budou pohybovat spíše kolem  –10 °C a denní lehce pod nulou.

Průvodce:

Helena Křenková, milovnice Laponska se zkušenostmi z mnoha zimních severských výprav. Pro inspiraci nabízíme rozhlasový rozhovor s Helenou Křenkovou

Velikost skupiny:

od 7 účastníků

Poznámka:

Účastníkovi bez adekvátního vybavení (lyže, pásy, pulky) nebude z bezpečnostních důvodů umožněna účast na akci. 

Samostatný program účastníků mimo základní trasu není součástí programu zájezdu, případní zájemci jej podnikají na vlastní nebezpečí a v potenciálně lavinovém terénu jsou povinni dodržovat bezpečnostní pravidla a mít příslušné vybavení.

Termín je orientační, prosíme, nechte si časovou rezervu okolo něj. Definitivně ho upřesníme na podzim a potřebujeme k tomu vaše včasné přihlášky!

Pořadatel:
CK Adventura
Travel Asistent pro letecké zájezdy:
V ceně tohoto zájezdu je zahrnuta služba Travel Asistent, která vám v případě problémů s letem zajistí bezplatnou asistenční linku a následně po návratu i možnost vyřízení případné finanční kompenzace.

Žádost o zaslání tištěných katalogů

KATALOG POZNÁVACÍ ZÁJEZDY 2019 / 2020

Pokud o katalog máte zájem, neváhejte poslat tuto objednávku. V případě, že jste s námi cestovali v posledních 2 letech, tak Vám katalog přijde automaticky. Katalog rozesíláme po 22. 11. 2018.

Katalogy posíláme pouze po ČR. Pro zájemce mimo ČR máme připraven katalog ke stažení ve formátu PDF na stránce katalog 2019/2020 v PDF.

Tištěné aktivní katalogy se změnily na internetové! Všechny zájezdy z katalogů DOVOLENÁ NA KOLE a TURISTIKA najdete nyní pouze on-line na našem webu.