Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Nerozhoduje,
Speciální nabídka
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Rozšířené hledání Zjednodušené hledání

Gruzie – treking ve Svanetii

turistické zájezdy★★ jsem ochoten cestovat skromněji2 středně náročný program

Termíny zájezdu

TermínPočet dníAktuální cenaObj. číslo
18. 8. – 30. 8. 202113 dní48258110
Základní cena

Na co se můžete těšit?

  • Osmidenní treking Horní Svanetií
  • Po kavkazských hřbetech kolem ledovců a pětitisícovek
  • Strážní věže a tisíc let staré kostelíky horských vesnic
  • Nalehko, ubytování v rodinných penzionech

Popis

Horní Svanetie má právem pověst nejkrásnější oblasti Kavkazu. Na horská údolí tu z jedné strany shlíží několik pětitisícových vrcholů hlavního kavkazského hřebene a z druhé čtyřtisícový Svanetský hřbet. V zabydlených údolích s bohatými horskými loukami pod ledovci a zasněženými štíty zůstala zachována středověká architektura horských sídel. Ve věžatých vesnicích se mluví svansky, dlouho tu přežívalo svérázné zvykové právo a krevní msta. Pro svou odlehlost a bojovného ducha Svanetie během historie často sloužila jako úkryt pro církevní relikvie z celé Gruzie. Drobné svanské kostelíky, některé z nich úctyhodného více než tisíciletého stáří, jsou skutečnými pokladnicemi gruzínského sakrálního umění.
Trasu treku tvoří souvislý osmidenní okruh Svanetií. Začneme pod nejkrásnějším vrcholem oblasti – Ušbou, stavíme se v hlavním městečku Mestii a přes odlehlé vesnice a hřbety Horní Svanetie přejdeme nakonec až do Ušguli, vracet se budeme po Svanetském hřebenu. Noclehy jsou v místních horských rodinných penzionech a zavazadla nám od jednoho k druhému poveze terénní auto.
Cestou z hor se zastavíme u moře a navštívíme katedrály a kláštery v městě Kutaisi a jeho okolí, klášter v Gelati je zapsán na seznam UNESCO.

Program

1.–2. den

Letecky Praha – Kutaisi (noční přílet): ubytování v hotelu; dopolední odjezd z Kutaisi, přejezd minibusem se zastávkou v Zugdidi, horským údolím řeky Inguri do horní Svanetie, nocleh v Etseri.

3. den

Začínáme osmidenní pěší okruh Horní Svanetií, z Etseri vyhlídkovou cestou přes svanetské hřbety směrem k Ušbě (12 km/ ↑ 900 m/ ↓ 800 m/ 6 h).

4. den

Dlouhá etapa z vesnice Mazeri přes hřbet Guli (2900 m) pod Ušbou (4700 m) – nejkrásnější horou Svanetie s nádhernými vyhlídkami na její dvojitý vrchol a sestup do městečka Mestie – centra Horní Svanetie (17 km/ ↑ 1350 m/ ↓ 1475 m/ 8 h).

5. den

Odpočinkové dopoledne v Mestii, návštěva starého svanského domu s obrannou věží a fakultativně i etnografického muzea s církevními památkami; odpoledne zahájíme čtyřdenní pěší putování z Mestie do Ušguli, za první půlden dojdeme „údolím věží“ s výhledy na horu Tetnuldi (4850 m) do vesnice Čolaši (11 km/ ↑ 500 m/ ↓ 275 m/ 4 h).

6. den

Přes jeden z postranních hřbetů (2900 m) masivu Tetnuldi dojdeme do Adiši – jedné z nejodlehlejších vesnic Horní Svanetie (10 km/ ↑ 925 m/ ↓ 400 m/ 5 h).

7. den

Z Adiši stoupáme údolím směrem k ledovci pod Tetnuldi, ledovcovou říčku přebrodíme na hřbetu koně, vystoupáme na další hřeben (2900 m) s vyhlídkovým vrcholem a sejdeme přes vesnici Khalde do komunity Kale (15 km/ ↑ 700 m/ ↓ 800 m/ 7 h).

8. den

Ranní výstup k Lagurce – kostelíku s freskami z 11. století, hlavnímu poutnímu místu ve Svanetii a pokladnici středověkého gruzínského umění (pokusíme se domluvit jeho prohlídku); pokračujeme k asi nejkrásnější skupině vesnic do Ušguli (2150 m) pod pětitisícovkou Šchara – nejvyšší horou Gruzie (5193 m) (13 km/ ↑ 600 m/ ↓ 150 m/ 5 h).

9. den

Jsme „na konci světa“ v nejvýše položené, celoročně obydlené, vesnici v Gruzii; v Ušguli a okolí strávíme odpočinkový den; fakultativně výprava (pěší či na koních) k ledovci pod masivem Šchary či výstup na vyhlídkový hřeben nad Ušguli nebo jen návštěva pobočky etnografického muzea a procházka po čtyřech věžatých vesnicích, které tvoří komunitu Ušguli.

10. den

Pěší okruh po Svanetii zakončíme hřebenovkou po Svanetském hřbetu (2900 m) směrem zpět na Mestii, cestou unikátní výhledy na hlavní kavkazský hřeben s Elbrusem, Ušbou, Tetnuldi i Šcharou (18 km/ ↑ 1000 m/ ↓ 1350 m/ 7 h); zpět minibusem do Mestie, poslední večer a nocleh ve Svanetii.

11. den

Při cestě dolů z hor nejprve zajedeme na koupel k moři u letoviska Anaklia a pak zamíříme zpět do Kutaisi – města se zrekonstruovaným historickým centrem a s významnými katedrálami ve městě i v okolí.

12.–13. den

Návštěva kláštera Gelati nedaleko Kutaisi, procházka centrem města s katedrálou Bagrati, návštěva proslulého městského trhu a volno v Kutaisi, odpoledne letecky zpět do Prahy.

Podmínky