Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Nerozhoduje,
Speciální nabídka
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Rozšířené hledání Zjednodušené hledání

Švédsko – volání divočiny

turistické zájezdy★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování2-3 středně náročný / náročný

Litujeme, tento zájezd již není v nabídce

Zobrazit podobnou dovolenou: Švédsko

Na co se můžete těšit?

  • Čtyři kratší treky v nejatraktivnějších oblastech středního Švédska
  • Určeno středně zdatným turistům a milovníkům severské přírody
  • Pěší túra k nejvyššímu švédskému vodopádu v NP Fulufjället 
  • Romantická přírodní rezervace Rogen
  • Pobřežní trasa Höga Kusten vägen  v Botnickém zálivu

Popis

Švédsko je nyní pro občany ČR jedinou otevřenou severskou zemí a současně jedinou „bezpečnou“ (zelenou), kde je možné pohybovat se zcela kdekoli ve volné přírodě a rovněž kdekoli tábořit. Zatímco švédské Laponsko se svými vysokými horami a štíty již získalo jméno, střední Švédsko zůstává stále turisticky neobjeveno a díky tomu budeme potkávat převážně jen Seveřany. Vydáme se do několika charakterově rozdílných oblastí, budeme putovat jak horami, tak mezi jezery, rašeliništi, soutěskami a po skalách na mořském pobřeží. Švédsko má nesmírně hustou síť přístřešků, tábořišť, kde budeme trávit některé večery u ohně, možná si u toho opečeme i nějakou chycenou rybu. Zájezd je rozdělen na tři vícedenní treky a jednodenní výlety, jeden z národních parků je rovněž rezervací UNESCO. Na své si přijdou jak milovníci hor, tak zálesácké romantiky. Začátkem září se příroda v těchto zeměpisných šířkách začíná již barvit do podzimních tónů a obávaní komáři se obvykle již nevyskytují.

Epidemiologická situace se ve Švédsku v posledních týdnech rapidně zlepšila a nyní (stav 6.8.2020) je na srovnatelné úrovní s Českou republikou a podstatně lepší než v mnoha jiných zemích (Rumunsko, Lucembursko, Bulharsko, Španělsko a další), přesto Švédsko dodržuje některá opatření (akce jsou omezeny na 50 osob a ve vlacích nejsou obsazována všechna sedadla). Vzhledem k charakteru programu se místům s vyšší koncentrací osob zcela vyhneme. 

Program

1.–2. den

Ranní odjezd z Prahy, tranzit Německem, trajektem do Dánska a přes Öresundský most do Švédska, zatáboření v nejjižnější švédské provincii Skåne. Druhý den tranzit Švédskem krajem Dalarna považovaným za „to pravé Švédsko“, odkud si snad každý doveze červeného dřevěného koníka; Mora, dějiště nejdelšího 90kilometrového běžkařského závodu světa Vasaloppet,  pojmenovaného po švédském králi Gustavu I. Vasovi, „otci vlasti“, který prchal před dánským králem Kristiánem II.

3. den

Národní park Fulufjället – celodenní turistika, nejvyšší švédský vodopád Njupeskär (93 metrů) padající do sevřené soutěsky. Kromě k vodopádu vystoupíme i na náhorní plošinu, ze které padá do kaňonu.

4.–5. den

Dvoudenní trek v přírodní rezervaci Rogen – krajem romantiků a mnoha jezírek, mokřadů, borovicových lesů i hor. Potkáme zde poprvé soby?

6. den

Vycházka v oblasti Tänndalen k vodopádům Anderssjöåfallet, přejezd přes největší švédské lyžařské středisko Åre do Jämtlandu, návštěva největšího (nejvodnatějšího) švédského vodopádu Tännforsen.

7.–10. den

Treking v oblasti přezdívané „Jämtland Triangle“ od horské stanice Storulvån – nepůjdeme však jen nejklasičtější spojnici tří chat, ale cestu si protáhneme více k jihu a podle počasí vystoupíme na některý z místních vrcholů, které dosahují výšek necelých 1800 metrů a jsou zde nejjižnější švédské ledovce. Pohybovat se budeme jak po turistických cestách, tak mimo ně.

11. den

Přejezd napříč Švédskem od norské hranice k Baltskému moři (Botnickému zálivu) do oblasti Höga Kusten  neboli „Vysoké Pobřeží“.

12.–13. den

Putování nejatraktivnějším úsekem turistické magistrály Höga Kusten vägen, procházející národním parkem Skuleskogen. Skalnaté pobřeží z krásné narůžovělé žuly a borovicové lesy střídají tradiční rybářské vesničky a skalní soutěsky, v oblasti jsou i vykopávky prehistorického osídlení.

14.–15. den

Začneme se vracet na jih, tentokrát po dálnici po východním pobřeží ke Göta kanálu. V Linköpingu si prohlédneme gamla stan neboli staré město, zdymadla Göta kanálu, případně možnost návštěvy vojenského leteckého muzea, odtud pocházejí Gripeny. Přejezd dále na jih.

16. den

Ranním trajektem zpět do Německa, večerní návrat do Prahy.

Podmínky