ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Litva, Lotyšsko, Estonsko

Velká cesta Pobaltím
poznávací zájezdy★★★ chci cestovat pohodlně

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
8. 6. – 18. 6. 202411 dní17471402

AKTUÁLNĚ PLNO!

19. 6. – 29. 6. 202411 dní17471401

AKTUÁLNĚ PLNO!

Na co se můžete těšit?

  • Úchvatné severské metropole Vilnius , Riga a Tallin
  • Unikátní ostrovní hrad Trakai
  • Přírodní krásy NP Gauja a NP Lahemaa
  • Pobřeží a písečné duny v NP Kurská kosa 
  • Pohodlné cestování mikrobusem v malé skupině s ubytováním ve 2-3* hotelech

Popis

Pobaltské země – Litva, Lotyšsko a Estonsko – pro nás představují mnohdy nepoznanou, avšak velmi bohatou a přitažlivou historii a rovněž malebnou severskou krajinu s přátelskými místními lidmi. I přes padesátiletou sovětskou okupaci si ponechaly mnohé ze své kultury, tradic i zvyků. Na našem zájezdu pronikneme do bohaté a pozoruhodné historie i mýtů, budeme obdivovat jedinečnou středověkou i novověkou architekturu a malebnost měst, která si právem zaslouží patronaci UNESCO. Během nenáročných pěších výletů se necháme okouzlit jemným půvabem severské krajiny, otužilci se mohou smočit v Baltu. Vše doplníme vskutku kulinářskými zážitky, protože, věřte nám, pobaltská kuchyně je vynikající! Dáte si skābeņu či aukstazupa, kukuliai, cepelinai, žuvis, silké, bulviniai blynai, kiluvõileib, rosolje, verivorst a jako dezert bude libo šakotis, kohuke nebo tinginys? Že vůbec nevíte, co si dát? Nebojte se, poradíme vám, tedy pokud se s námi do Pobaltí vypravíte!

Program

1.–2. den

LITVA

Letecky Praha – Vilniu, hlavní město Litvy; prohlídka města: pozůstatky Gediminasova hradu s mohutnou cihlovou věží z 15. století, Katedrální náměstí – zvonice, socha velkovévody Gediminase, římskokatolická katedrála a bazilika minor svatého Stanislava včetně kaple sv. Kazimíra, pravoslavná katedrála Nanebevzetí Panny Marie, Hradní ulicí do Starého města  – křivolaké uličky z 15. a 16. století, skrytá nádvoří, staré kostely, Jitřní brána, Nové město s budovou parlamentu, univerzita se dvanácti nádvořími a zvonicí ze 17. století, exteriéry prezidentského paláce, umělecká čtvrť Užupis.

3. den

NP Trakai, poloostrov s tradičními dřevěnými chalupami tzv. karaimů (židovská sekta); fakultativně karaimské etnografické muzeum; Ostrovní hrad, jenž býval centrem středověké Litvy,ležící na jezeře Galvé a s pevninou spojený dřevěnými mosty.

4. den

Poloostrov Kurská kosa – trajektem z města Klaipėda na tzv. „baltskou Saharu“, procházka po písečných dunách, vrch Čarodějnic s vyřezávanými dřevěnými sochami, rybářské vesničky, ochutnávka čerstvých uzených ryb.

5. den

Křížový vrch – poutní místo s desítkami tisíc křížů; 

LOTYŠSKObarokní palác Rundále architekta Bartolomea Rastrelliho, autora proslulého Zimního paláce v Petrohradě; trosky hradu Bauska z poloviny 15. století, sídlo řádu livonských rytířů.

6. den

Riga  – tzv. stará Riga v okolí náměstí Doma Laukums s mnohasetletými německými domy zdobenými žertovnými soškami a plastikami v průčelí, Dóm – cihlová katedrála, největší kostel v Pobaltí; Hradní náměstí s Rižským hradem, založeném ve 14. století jako sídlo velmistra livonského řádu, dnes sídlo prezidenta; novogotický anglikánský kostel sv. Vykupitele; trojice architektonicky pozoruhodných domů Tři bratři; Svatojakubská katedrála s částí interiéru z roku 1225; budova parlamentu ve stylu florentské renesance; malebná Švédská brána ze 17. století; Prašná věž ze 14. století, jediná dochovaná z původních čtrnácti věží; Velká gilda s novogotickou fasádou; žlutý Kočičí dům; náměstí lotyšských střelců s domem Černohlavů; vyhlídka z věže kostela sv. Petra, třikráte postaveného v barokním stylu, hlavní tržiště, památník Svobody;nejkrásnější německá secese (Jugendstill).

7. den

Sigulda a NP Gauja – „lotyšské Švýcarsko“ se středověkými hrady: ruiny rytířské pevnosti Siguldas Pilsdrupas; pěší výlet údolím řeky Gauja – ruiny Krimuldského hradu, podél deset tisíc let staré jeskyně Gutmanis (nejhlubší jeskyně v pobaltských státech) až k arcibiskupskému hradu Turaida.

8. den

ESTONSKO

Ostrovy Saaremaa (čtvrtý největší baltský ostrov) a Muhu; ostrov Muhu proslulý tradičními kroji –kostel Liiva z 13. století s vynikajícími nástěnnými malbami, fakultativně skanzen Koguva; ostrov Saaremaa – starobylé hlavní město Kuressaare s mohutným zachovalým středověkým hradem, Kaali – sto metrů široké kráterové jezírko (tzv. „sluneční hrob“ ve skandinávské mytologii),  Angla – kopec větrných mlýnů, farmářské muzeum Mihkli.

9. den

Tallin  – jedno z nejlépe dochovaných středověkých hanzovních měst včetně mohutných hradeb: Radniční náměstí s kupeckými paláci z 15. století, dochovaná gotická radnice ze 14. století, jedinečná budova lékárny z 15. století, kostel sv. Ducha ze 13. století s dřevěným oltářním obrazem a nezapomenutelnými hodinami, exteriéry dominikánského kláštera s vytavenými kamenořezbami, až čtyřpatrové domy německých kupců a budovy tallinských cechů – dům Velké gildy, dům Cechu svatého Knuta, budovy Bratrstva Černohlavů a Cechu sv. Olafa, velká pobřežní brána a k ní přilehlá bašta Tlustá Margareta z 16. století, kostel sv. Olafa centrum tallinských Skandinávců se 124 metrů vysokou věží; horní město Toompea na kopci, jenž je snad pohřební mohylou bájného krále Kaleva, ve středověku sídlo německé šlechty a moci světské i církevní: „vnitřní hrad“ okolo Hradního náměstí s pravoslavnou katedrálou Alexandra Něvského a budovou parlamentu z přebudovaného hradu; luteránská katedrála Panny Marie nejstarší estonský kostel s fascinujícím interiérem, jehož historie sahá až do 12. století, hradní terasy s vyhlídkami na město.

10. den

NP Lahemaa, nenáročný pěší výlet:největší park v Estonsku, typická severská krajina s rašeliništi, okouzlujícími písečnými plážemi Baltu, bludnými balvany, původními rybářskými vesničkami i šlechtickými sídly;návrat do Tallinu. 

11. den

Letecky Tallin – Praha.

Podmínky