ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Švédsko – krásy zimního Laponska

poznávací zájezdy★★★ chci cestovat pohodlně

Na co se můžete těšit?

  • Národní park Abisko a překrásné jezero Torneträsk
  • Nenáročné výlety s tradičním psím spřežením i na sněžném skútru
  • Pozorování polární záře v teple observatoře na vrcholu hory Nuolja
  • Nejstarší ledový hotel s unikátní ledovou sochařskou výzdobou
  • Tradice sámské kultury i nečekané kouzlo severské gastronomie

Popis

Pojeďte s námi na dovolenou a nechte se unášet nádhernou přírodou za polárním kruhem ve švédském Laponsku! V průběhu zájezdu si užijeme jízdu na sněžném skútru a strávíme večer na horské stanici pro pozorování polární záře. Abisko je díky své poloze ve srážkovém stínu a nulovému světelnému znečištění, společně s výrazně severozápadní geografickou polohou považováno za jedno z nejlepších míst pro pozorování polární záře. Zažijeme také romantiku při jízdě na saních tažených psím spřežením, a poznáme krajinu v národním parku Abisko. V závěru zájezdu si prohlédneme nejstarší a největší ledový hotel na světě, který vyhlašuje sochařské soutěže o ztvárnění pokojů, z nichž se vám bude tajit dech. Na závěr absolvujeme poutavou exkurzi v největším železorudném dole světa a pronikneme do tajů sámské kultury ve Švédsku.

Välkommen!

Program

1. den

Letecky Praha – Stockholm – Kiruna, zde ubytování.

2. den

Přejezd vlakem unikátní rudnou tratí „Malmbanan“ v extrémních horských a klimatických podmínkách do Abiska. Uvidíme známou soutěsku v NP Abisko, kde se v zimě z peřejí tvoří působivé ledové útvary. Odpoledne půldenní safari na sněžných skútrech, při kterém se budeme kochat laponskou krajinou. Panorama okolních hor, občasné bažiny, peřejnaté řeky i pohled na jezero Torneträsk každého jistě okouzlí. Ve večerních hodinách fakultativní výjezd lanovkou nad jezero na horu Nuolja (1 169 m) na stanici pro pozorování polární záře, kde v teple počkáme, zda budeme mít štěstí na tuto jedinečnou podívanou. Ubytování ve stylovém komplexu s překrásným výhledem na jezero a vyhlášenou severskou kuchyní.

3. den

Dopoledne se vžijeme do života musherů, čeká nás půldenní výlet za sibiřskými husky – seznámení s životem těchto psů a projížďka krajinou národního parku Abisko s psím spřežením. Natěšené vytí, dusot tlapek a šustění saní umocní romantický zážitek; v podvečer návrat vlakem do Kiruny. Ubytování na dvě noci v centru Kiruny v hotelu s nejlepší restaurací ve městě - povečeříme tradiční sámské speciality ze sobího masa nebo marinované siveny? 

4. den

Dopoledne prohlídka historické obce Jukkasjärvi a Icehotelu. Kromě pokojů a ledových soch na různá témata od umělců z celého světa, je součástí Icehotelu velký vstupní sál s působivými ledovými „křišťálovými“ lustry, kaple a icebar, kde si můžete objednat drinky do ledových skleniček. Dále objevíme krásu historických dřevěných kostelů, jeden reprezentuje secesně-lidový styl se sámskými vlivy a druhý nejstarší stavbu švédského Laponska. Zastavíme se v malém sámském muzeu a u sobů. Následuje prohlídka železnorudného dolu, díky kterému Kiruna před sto lety vznikla. Dostaneme se asi 500 m pod povrch do muzejní části a dozvíme se mnohé o moderní těžbě a o jednom z největších projektů stěhování města kvůli těžbě, která je však plně podporována místními obyvateli. Možná potkáme i nejsilnější lokomotivu světa tahající vlaky se 68 vozy rudy přes Abisko do norského Narviku.

5. den

Letecky zpět do Prahy.

Podmínky