ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Skotsko a Orkneje

Za poznáním a tradicemi
poznávací zájezdy★★★ chci cestovat pohodlně

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
17. 7. – 25. 7. 20249 dní17630402

AKTUÁLNĚ PLNO!

19. 6. – 27. 6. 20249 dní17630401

AKTUÁLNĚ PLNO!

Na co se můžete těšit?

  • Drsná a krásná příroda severu, tajemné jezero Loch Ness
  • Orknejské ostrovy a unikátní neolitické památky
  • Hrady a zámky Skotska, lahodná whisky a skvělé pivo
  • Ubytování v rodinných hotelech a penzionech se snídaní

Popis

Skotsko odedávna patří mezi vyhledávané cíle turistů. Jeho odlehlost od pevninské Evropy mu dala do vínku krásnou a drsnou krajinu. Zároveň zde vznikla i svébytná kultura plná památek a zajímavostí. Během naší cesty je navštívíme, vychutnáme si rovněž malebnou vysočinu i tajemné jezero Ness. Nedílnou součástí našeho putování se stanou Orknejské ostrovy, ležící severně od pevninského Skotska, kde na malém prostoru nalezneme velké množství památek, datovaných od prehistorických dob až po období druhé světové války.

Program

1. den

Letecky Praha – Edinburgh:  prohlídka hlavního města Skotska, ústřední ulice starého Edinburghu Royal Mile, hrad s korunovačními klenoty, georgiánská architektura a další přitažlivé objekty.

2. den

Odjezd přes zátoku Firth of Forth do někdejšího království Piktů, dnešního hrabství Fife. Železniční most Forth Bridge, unikátní inženýrske dílo z 19.stol. Zastávka ve Falklandu s nádherným renesančním palácem skotských králů. Prohlídka St. Andrews, světoznámé kolébky golfu. Dále návštěva nejstarší skotské univerzity s troskami monumentální katedrály a hradu; odjezd do Dundee.

3. den

Cesta do srdce vysočiny (Highlands) divokou krajinou Národního parku Cairngormsúdolím Glen Shee; krátká procházka k jezeru Loch Vrotachan s nádhernými výhledy ; zastávka u letního sídla britské královské rodiny, zámku Balmoralochutnávka whisky v Royal Lochnagar distillery, dojezd do Stonehavenu.

4. den

Divoké mořské útesy kolem Stonehavenu, pěší výlet na skalní ostroh nad mořem s impozantní zříceninou hradu Dunnotar, návrat do „žulového města“ Aberdeenu a večerní plavba (6 h) trajektem po Severním moři na Orknejské ostrovy; příjezd pozdě večer.

5. den

Orknejské ostrovy: monumentální megalitické kruhy z období neolitu Stennes a Brodgar , kde nejvyšší kameny dosahují výšky téměr pěti metrů; 5 000 let stará hrobka Maeshowe, příjemné městečko Stromness; prohlídka nejzachovalejší osady z období neolitu v Evropě Skara Brae .  Divoké útesy Yesnaby Cliffs se skalním komínem a možností vidět papuchálky

6. den

Kirkwall – hlavní město Orknejských ostrovů, cihlová gotická katedrála sv. Magnuse, historické jádro města s biskupským palácem; Broch of Gurness - pozůstatky pevnosti dávných obyvatel Piktů; Churchillova bariéra, která chránila základnu britské flotily za druhé světové války; plavba trajektem zpět na pevninu severního Skotska.

7. den

Nejkrásnější zámek a zahrady severu Dunrobin, postavené ve stylu francouzské renesance; přejezd Skotskou vysočinou, zastávka u jezera Ness s tajemnou příšerou; pěší výlet kolem zdymadel na kaledonském kanálu.

8. den

Kratší výlet údolím Glen Nevis pod nejvyšší horou Velké Británie Ben Nevis, poté cesta jezerní oblastí se zastávkami v jednom z nejkrásnějších údolí Skotska Glen Coe; přejezd krajem legendárního Roba Roye zpět do hlavního města.

9. den

Letecky Edinburgh – Praha: předcházející den, nebo dle času tento den návštěva úchvatné gotické Rosslynské kaple, jež se objevila i v jedné z ústředních rolí ve filmu Šifra mistra Leonarda; odlet domů.

Podmínky