ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Hory a jezera Severní Makedonie

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
12. 9. – 20. 9. 20249 dní15281401

UZAVŘENO

Na co se můžete těšit?

  • Výstupy na Titov Vrv, Golem Korab, Magaro
  • Historická města, kláštery a mešity
  • Národní parky Mavrovo a Galičica
  • Ubytování v hotelech se snídaněmi

Popis

Makedonie skrývá mimořádné přírodní a kulturní poklady na malém území, kde se po tři tisíciletí potkávaly různé kultury. Zemi postupně ovládaly různé mocnosti, počínaje antickou Makedonií, ztělesněnou Alexandrem Velikým, dále říše římská, byzantská, bulharská, srbská a osmanská. Hranice jsou téměř ze všech stran chráněny rozlehlými horstvy, z nichž nejdivočejší leží na hranici s Albánií a Golem Korab (2753 m) je i nejvyšším vrcholem celé země. Na naší cestě projedeme území hraničící s Kosovem, nejdéle pobudeme u albánských hranic a skončíme na dohled Řecku. V různých pohořích strávíme dostatek času pěšími túrami, ale naše putování okořeníme i návštěvou měst s unikátními památkami. Pamětihodnostem vévodí muslimské mešity, pevnosti a křesťanské byzantské kláštery. Dvě noci strávíme v Ochridu, jednom z nejkrásnějších měst Evropy, ležícím na březích stejnojmenného jezera.

Program

1. den

Letecky Praha – Skopje; přejezd do města Tetovo – první seznámení s makedonským, ale především albánským a tureckým životem, prohlídka dervišského kláštera Arabati Babe-teke, Pestré mešity; přesun na tři noci do Mavrova v srdci stejnojmeného národního parku.

2. den

Výstup na Medenicu (2163 m) – nejvyšší vrchol travnatých plání pohoří Bistra (12 km / ↑800 m / ↓800 m); návštěva svérázné horské vesnice Galičnik proslavené tradičními svatebními slavnostmi.

3. den

Celodenní náročný výstup na nejvyšší vrchol (15 km / ↑1300 m / ↓1300 m) Severní Makedonie a také Albánie – Velký (Golem) Korab (2764 m).

4. den

Návštěva jeskyně Pešna s 30 metrů vysokým vstupním portálem, kratší túra mezi slepencovými skálami pohoří Babuna k pevnosti Markovi Kuli a klášteru Treskavac (7 km / ↑600 m / ↓50 m); přesun do Ochridu.

5. den

Výstup na vrchol Magaro (2254 m) v pohoří a národním parku Galičica (8 km / ↑650 m / ↓650 m) s výhledy na největší makedonská jezera – Ochridské a Prespanské; odpoledne návštěva kláštera sv. Nauma s průzračnými prameny Bílého Drinu, rekonstruovaná pravěká vesnice v zátoce Kostí, večerní Ochrid  – amfiteátr, Samuelova pevnost, byzantské kostely.

6. den

Túra v malebném a jezernatém pohoří Jablanica na hranici s Albánií – výstup (15 km / ↑950 m / ↓850 m) na nejvyšší vrchol pohoří Crn Kamen (2257 m); přejezd do blízkosti horského střediska Popova Šapka v pohoří Šar Planina – cestou návštěva kláštera sv. Jovana Bigorského, jednoho z duchovních center pravoslaví v Severní Makedonii.

7. den

Pohoří Šar Planina – celodenní výstup (22 km / ↑1000 m / ↓1000 m) na Titov Vrv (2747 m), druhý nejvyšší vrchol Severní Makedonie; přejezd do Skopje.

8. den

Kaňon Matka – projížďka na lodích, možnost návštěvy jeskyně Vrelo; odpolední prohlídka Skopje – jedinečná balkánská směs antické, středověké a osmanské historie kořeněná jugoslávským betonovým brutalismem 60. let 20. století a především moderním a kýčovitým projektem Skopje 2014 (kdo neviděl, neuvěří).

9. den

Odlet do Prahy dle aktuálního leteckého spojení.

Podmínky