ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Peru – treking pod Huascaránem

turistické zájezdy2 středně náročný program★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování

Litujeme, tento zájezd již není v nabídce

Zobrazit podobnou dovolenou: Peru

Na co se můžete těšit?

  • NP Huascarán a bílé štíty Cordillery Blanca
  • Treking Santa Cruz nalehko – s oslíky a místním kuchařem
  • Mnoho krásných horských jezer, odlehlé indiánské vesničky
  • Pestrý a živý Huaráz, centrum oblasti

Popis

Pokud potřebujete šetřit čas a dovolenou, pak vám tato kratší aktivní verze trekingového zájezdu poskytne to nejlepší z bohaté nabídky peruánských And. Vydáme se do Cordillery Blanca, nejvyššího a nejkrásnějšího pohoří Peru, kde nad přívětivě zelenými dolinami ční desítky ledovcových štítů mimořádně efektních tvarů v čele s dominantním Huascaránem (6768 m, nejvyšší hora země), a bílou pyramidou Alpamayo (5947 m), která bývá řazena do výčtu deseti nejkrásnějších hor světa. Po dvoudenní aklimatizaci v okolí vysokohorského města Huaráz, které je přirozeným centrem zdejší turistiky a horolezectví i života a obchodu zdejších horalů, se vydáme na hlavní pětidenní pěší program. Po trase proslulého trekingu Santa Cruz vystoupáme postupně do sedla Punta Union (4760 m), kde překročíme hlavní hřeben, a sestoupíme do tradiční indiánské vesnice. Odtud minibusem překonáme přes další vysokohorské sedlo hlavní hřeben zpět bezprostředně pod Huascarán a zde navážeme okružní túrou s přenocováním na nádherně položené chatě Perú s velkolepým panoramatem celé plejády šestitisícových vrcholů. Celý treking absolvujeme nalehko, zavazadla a stany nám ponesou sympatičtí oslíci a o naše žaludky se kompletně postará místní kuchař. Cestou zpět do Huarázu se pokloníme památce naší horolezecké výpravy v místě, kde zahynula v r. 1970 pod lavinou při extrémním zemětřesení, a jejíž památník se postupně stal symbolickým horolezeckým hřbitůvkem celé oblasti. A poslední den při jinak převážně odpočinkovém minibusovém výletu z Huarázu ještě zvládneme kratším výstupem k ledovci Pastouri překonat výšku pěti tisíc metrů. Pak už zbývá jen návrat do Limy a odlet do Prahy, ale určitě zvažte prodloužení...
Doporučujeme vám prodloužit si zájezd méně náročnými turisticko-poznávacími programy buď v horách severního Peru, nebo na bolivijském Altiplanu.

Program

1.–2. den

Letecky Praha – Lima; prohlídka historického koloniálního centra – Plaza Mayor s prezidentským palácem, klášter Santo Domingo, koloniální paláce; odpočinek.

3. den

Celodenní přejezd pohodlným dálkovým autobusem – nejprve podél pobřeží Tichého oceánu, pak budeme postupně stoupat do hor, překonáme vysokohorské sedlo a sjedeme do města Huaráz (3050 m), pestrého místního centra a východiště do andského pohoří Cordillera Blanca, které je chráněno v rámci rozlehlého NP Huascarán . Ubytování na 3 noci nám poskytne dva dny na aklimatizační program před hlavním trekingem.

4. den

Laguna Wilcacocha (3725 m) – efektní velehorské panorama, které nabízí i samotné město, si ještě vylepšíme polodenním výstupem k nedalekému jezeru Wilcacocha (6 km/ ↑ 550 m/ ↓ 550 m/ 3 h). Odpoledne relaxace v termálních lázních Monterrey na předměstí Huarázu, příjemné centrum města a četná tržiště, pulzující místním životem zdejších horalů.

5. den

Laguna Churup (4500 m) – výjezd minibusem nad město do 3900 m, dle inidviduálního zvládání aklimatizace výstup k jezeru Churup s výhledy na dominantní vrchol Nevado Churup (5495 m) nebo vycházka kolem indiánských vesniček s typickými kruhovými chýšemi na výškové úrovni příjezdu a následný společný sestup mezi horskými políčky do vesnice Llupa.  (10 km/ ↑ k jezeru nahoru a dolů 640 m/ ↓ bez jezera převýšení jen dolů 450 m)

6.–8. den

Santa Cruz treking patří mezi nejkrásnější treky světa díky krásné přírodě v horských dolinách, relativně vlídnému profilu trasy s minimem zrát již nastoupané výšky a především efektními tvary celé řady zaledněných pěti a šestitisícových vrcholů, které jej obklopují. První den po minibusovém přesunu zahájíme pochod ve vesničce Cashapampa z 2900 m a v úvodu sevřenější soutěskou mezi skalními útvary vystoupáme do kempu Llamacoral v 3760 m  (10 km/ ↑ 900 m/ 5-6 h). Druhý den pokračujeme údolím říčky Santa Cruz kolem dvou jezer do kempu na nádherně položené pastvině Tullipampa v 4200 m (13 km/ ↑ 500 m/ 5-6 h) s možností odbočky k jezeru Arhuaycocha bezprostředně pod jihovýchodní stěnou Alpamaya (7 km/ ↑ 250 m/ ↓ 250 m/ 2,5 h). Třetí den těsně mineme mohutně zaledněný vrchol Taulliraju (5830 m), překonáme hlavní hřeben přes sedlo Punta Union (4760 m) a sestoupíme členitými svahy do kempu Paria v 3800 m (12 km/ ↑ 600 m/ ↓ 1000 m/ 6 h).

9. den

Dokončení Santa Cruz treku s průchodem typickou vesnicí Huaripampa a výstup k silnici, kde na nás bude čekat minibus (10 km/ ↓ 300 m ↑ 400 m/ asi 4 h) ; přejezd vyhlídkovými serpentýnami přes vysokohorské sedlo Portachuelo de Llanganuco (4715 m) bezprostředně pod Huascarán (6758 m); podvečerní výstup z pastviny Cebollapampa  na chatu Refugio Perú do 4650 m (4,5 km/ ↑ 750 m/ 2–3 h), úžasné panorama šestitisícových vrcholů Huascaránu, Chopicalquí, Chacraraju, Huandoy a nejbližší špice Nevado Pisco (5735 m) v zapadajícím slunci.

10. den

Sestup zpět k minibusu okružní trasou přes boční hřeben (4850 m) a sestup krásným údolím s jezerem Lago 69 (4400 m) k minibusu (11 km/ ↑ 300 m/ ↓ 1000 m/ asi 5 h); přejezd do Huarázu se zastávkou u památníku čs. horolezců, kteří zde všichni zahynuli nad jezerem Llanganuco při masivním zemětřesení v roce 1970 spolu s 25 000 obyvateli městečka Yuangay, ležícího o 15 km níže v ústí osudné doliny.

11. den

Ledovec Pastouri a bromélie Puja Raimondova (Puya Raymondii) – převážně minibusovým, odpočinkovým výletem zamíříme do jižní části NP Huascarán, do údolí Pumapampy s výskytem největších, někdy až 12 metrů vysokých fotogenických bromélií, výjezd až do výšky 4850, odkud kratším výstupem k jezeru překonáme hranici 5000 m – do jezera se efektně odlamuje ledovec Pastouri, stékající ze stejnojmenného vrcholu (4 km/ ↑ 200 m/ ↓ 200 m/ asi 2 h). Po návratu do Huarázu noční přejezd pohodlným lehátkovým autobusem do Limy.

12.–13 den

Lima – individuálně prohlídka dalších zajímavostí města, noční přelet do Prahy.

Podmínky