ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bosna a Černá Hora

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
1. 9. – 10. 9. 202410 dní16250403

Na co se můžete těšit?

  • Bosnou a Hercegovinou i Černou Horou po památkách UNESCO 
  • Projížďky na lodích a návštěvy národních parků
  • Návštěva Titova bunkru
  • Skvělá balkánská kuchyně včetně ochutnávky místního vína

Popis

Vydejte se s námi poznat dvě země bývalé Jugoslávie. Poznáme středověkou, osmanskou, rakousko-uherskou i novodobou historii. Poodkryjeme pestrou etnickou i náboženskou mozaiku západního Balkánu. Navštívíme rušná města i ospalé vesnice v horách, ochutnáme místní kuchyni, víno, rakiji i bosenskou kávu. Kromě tradičních dopravních prostředků se také projedeme na lodích po Skadarském jezeře a boce Kotorské. Prohlédneme si pravoslavné kláštery, rakouské pevnosti, elegantní mešity a královské rezidence. A pochopitelně nevynecháme ani přírodní krásy, ať už se jedná o jezera, vodopády, pralesy, vyvěračky či jeskyně.

Program

1. den

Letecky Praha Sarajevo, prohlídka města zvaného  také „evropský Jeruzalém“ – návštěva Gazi Husrev-begovy mešity, orientálního bazaru Baščaršija, synagog, pravoslavných, evangelických i katolických kostelů, ulice lemované budovami z časů čtyřicetiletého období nadvlády Rakouska-Uherska a místo atentátu na Františka Ferdinanda d'Este.

2. den

Bjelašnica – dopolední výlet v malebném pohoří spojený s návštěvou vesniček Gradina a Umoljani; odpolední přejezd kolem olympijských areálů z XIV. zimních olympijských her do Hercegoviny – návštěva protiatomového krytu Josipa Broze-Tita a prohlídka starého mostu v městečku Konjic; přejezd do Mostaru.

3. den

Mostar  – metropole Hercegoviny se světoznámým Starým mostem; návštěva opevněného městečka Počitelj, které si zachovalo středověký ráz z osmanských dob; vodopády Kravica na řece Trebižat a večerní ochutnávka vína v lokálním vinařství.

4. den

Blagaj – bektašijská svatyně (a klášter dervišů) u mohutné vyvěračky řeky Buny; nekropole Radimlja  s tajemnými středověkými bogomilskými náhrobky; jeskyně Vjetrenica a pravoslavný klášter Tvrdoš s historií sahající do 4. stol.; nejjižnější hercegovské město Trebinje a historický Perovićův most.

5. den

Černá Hora: projížďka loďkou po boce Kotorské a poté prohlídka Kotoru  – města z dob Benátské republiky s výstupem na pevnost sv. Jana.

6. den

Prohlídka rakousko-uherských pevností v kopcích nad Kotorem; přejezd do pohoří Lovćen – krátký pěší výlet na Treštenički vrh, ochutnávka a nákup vyhlášeného pršutu v Njeguši; bývalé hlavní město Cetinje v podhůří Lovćenu se starými paláci, klášterem a sídlem černohorského krále.

7. den

Projížďka po Skadarském jezeře (největší na Balkánském poloostrově); přejezd přes hlavním město Podgorica do skalnatého pohoří Žijovo – výlet k Bukmirskému jezeru; večer v horském středisku Kolašin.

8. den

NP Biogradska Gora – procházka působivým pralesem kolem Biogradského jezera; přejezd kaňonem řeky Tary k Đurđevičovu mostu a dál do NP Durmitor – odpoledne procházka na vyhlídku Čurevac s leteckými výhledy na více než kilometr hluboký kaňon řeky Tary, nebo kolem Černého jezera.

9. den

Durmitor  – celodenní výlet pohořím a dle klimatických podmínek výstup na některý z místních vrcholků, nebo návštěva Ledové jeskyně.

10. den

Dle letových řádů přejezd do Sarajeva a letecky zpět do Prahy.

Podmínky