ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bosna, Srbsko, Kosovo a Severní Makedonie

Na co se můžete těšit?

  • Perly západního Balkánu
  • Řeky, kaňony a divoká pohoří
  • Kláštery a historická města na seznamu UNESCO
  • Příjemné cestování mikrobusem v malé skupině a pohodové 2-3* ubytování

Popis

Pokračování naší balkánské mozaiky vás tentokrát zavede především do oblasti jižního Srbska, Kosova a Severní Makedonie. Budete mít možnost poznat nádherné horské prostředí, protkané množstvím řek a říček, tvořících hluboké kaňony. Neopomeneme ani klenoty v podobě zdejších klášterů a historických měst, často figurujících na seznamu památek UNESCO. Putovat budeme opět v malé skupině do osmi osob a nocovat v hotelech a penzionech často v centrech měst a městeček.    

Program

1. den

Letecky Praha – Sarajevo; prohlídka města, kterému se zcela opodstatněně říká "Evropský Jeruzalém" díky prolínání křesťanských, muslimských a židovských památek. Gazi Husrev-begova mešita, orientální obchodní centrum Baščaršija, synagogy, pravoslavné evangelické i katolické kostely; zástavba z čtyřicetiletého období nadvlády Rakouska-Uherska i místo atentátu na Františka Ferdinanda d´Este poblíž Latinského mostu.

2. den

Přejezd na východ Bosny; historický most Mehmeda Paši Sokoloviće přes řeku Drinu ve Višegradu, moderní umělecká čtvrť Andrićgrad vybudovaná a financovaná známým režisérem Emirem Kusturicou. Přesun do Srbska, jízda pitoreskní úzkokolejkou Šarganska osmica, návštěva Drvengradu - skanzen (původně filmová vesnička) režiséra Emira Kusturici.

3. den

Z pohoří Zlatibor na Pešterskou náhorní planinu; skalní brána Šupljica, projížďka lodí kaňonem Uvacu, kde sídlí supi bělohlaví, návštěva ledové jeskyně; odpoledne návštěva pravoslavného kláštera z 13. století Sopočani a dalších pravoslavných památek z doby středověkého království Raška, město Novi Pazar, centrum srbských muslimů.

4. den

Krátký přejezd do Kosova. Prameny Bílého Drinu na jižních svazích pohraničního pohoří Žljeb, návštěva klášterního komplexu Visoki Dečani, středověký klášter postavený v byzantském stylu s románskými prvky a cennými freskami, zastávka u obranných věží zvaných kuly v Juniku, v nichž se Albánci ukrývali před krevní mstou; navečer historický Prizren – město s orientálním nádechem, s mohutnou pevností, zdobnými mešitami, tureckými lázněmi aj.

5. den

Goransko – nejjižnější část Kosova, kde žije vymírající národ Goranů, turistický výlet v nejvyšším kosovském pohoří Šar Planina u albánsko-kosovsko-makedonského trojmezí; návrat do Prizrenu.

6. den

Skopje - metropole Severní Makedonie; procházka historií skrze starou osmanskou zástavbu včetně tržišť, mešit, hanů a akvaduktu, přes působivou brutalistní architekturu vystavěnou po ničivém zemětřesení v roce 1963 až po kýčovitou záplavu soch a pseudohistorických budov, které proměnily tvář města v minulé dekádě.

7. den

Stobi- návštěva antického města se zachovalými církevními i světskými stavbami včetně chrámů, lázní a amfiteátru; turistický výlet ve skalnatém pohoří Babuna přes zříceninu pevnosti Markovi kuli z 11. století až ke klášteru Treskavac; Bitola – druhé největší město země; poté přejezd do Ohridu.

8. den

NP Galičica - turistický výlet s výhledy na Ohridské a Prespanské jezero; klášter sv. Nauma (jednoho z žáků Cyrila a Metoděje), založený roku 905 u pramenů Černého Drinu, rekonstrukce pravěkho osídlení v Zátoce kostí, prohlídka Ohridu považovaného za centrum byzantské kultury na západním Balkáně a zvaného jako "městem světel".

9. den

Přesun západní Makedonií zpět do Skopje - cestou kratší procházka k vodopádu Duf, klášter sv. Jovana Bigorského s cenným ikonostasem, etnicky pestré město Tetovo s unikátní  malovanou mešitou (Šarena Džamija); kaňon Matka včetně možnosti projížďky na lodičkách; večer ve Skopje.

10. den

Přejezd dle letových řádů na letiště Skopje a letecky zpět do Prahy.

Podmínky