ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Maroko – velký jižní okruh Tatrabusem

Terénním speciálem na expedici do Afriky
poznávací zájezdyturistické zájezdy1 nenáročný program★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
17. 12. – 27. 12. 202211 dní26403205

VÁNOČNÍ TERMÍN! – POSLEDNÍ VOLNÉ MÍSTO

28. 12. 2022 – 7. 1. 202311 dní26403306

SILVESTROVSKÝ TERMÍN! – AKTUÁLNĚ PLNO

7. 12. – 17. 12. 202211 dní26403202

AKTUÁLNĚ PLNO

Na co se můžete těšit?

  • Od písečných dun až k Atlantiku
  • Marrákeš , Ajt Ben Haddu , As-Sawíra , Al-Džadída 
  • Vysoký Atlas, Džebel Saghro, Antiatlas
  • Mezi Berbery v údolí Dra

Popis

Již nějakou dobu jsme si s kolegy kladli otázku, zda nenastal čas vrátit se do jižního Maroka s naším terénním speciálem, se kterým jsme tam byli naposledy v roce 2012. Vaše „výzvy“ a dotazy nás přesvědčily – tedy vám s radostí oznamujeme velký návrat našeho Tatrabusu do Maroka, na severní okraj Sahary!

Cílem výprav bude poznat kromě nejznámějších památek i některá místa jinak obtížně dostupná a ležící stranou tradičních turistických tras. Zaměříme se zejména na poznávání přírody, života v poušti a na objevování stop neolitického osídlení. Prehistorické skalní rytiny nás vrátí do doby před několika tisíci lety, kdy byla poušť ještě zelená a v místech, kde jsou dnes jen nedozírné pláně Sahary, tekly řeky a pásla se stáda divokých i domestikovaných zvířat. Navštívíme saharské oázy – skutečné ostrůvky zeleně v moři písku a zastavíme se i v několika městech a významných historických lokalitách, jakou jsou například královské město Marrákeš, ksar Ajt Ben Haddu či město Warzazát oblíbené filmaři. V závěrečné části si vychutnáme i krásy atlantického pobřeží, přímořských pohoří a ochutnáme vynikající rybí speciality v opevněných přístavech As-Sawíra a Al-Džadída.

A nebojte se, nepřijdete ani o náš proslulý "tatrabusí" catering, který využijeme v nejodlehlejších místech naší cesty: uvaříme vám tradiční marocká jídla, jaká reprezentuje ochucený kuskus, vynikající polévka harira apod.

Tak vzhůru do Maroka!

Program

1.–2. den

Letecky Praha – Marrákeš; prohlídka proslulé metropole na úpatí zasněženého Atlasu: monumentální brána Bab Agnaou, hrobky dynastie Saadů, královské zahrady z 12. století, palác Bahia či palác El Badi, fakultativně muzeum marockého umění v jedinečném paláci Dar Si Said, medína se svými mnoha súky s jedinečnými rukodělnými výrobky, exteriéry mešity Kutubíja; podvečer ve víru společenského dění na Náměstí mrtvých – Jemaa el-Fna se zaříkávači hadů, astrology, vypravěči příběhů, klauny a hlavně s kuchyněmi tisíce chutí a vůní pod širým nebem – ochutnávka místních specialit

3.–4. den

Přejezd Vysokého Atlasu sedlem Tizi n'Tichka (2260 m) na prohlídku významné kasby (pevnost) Telouet rodiny Glaoui; pistou údolím Ounilla, přes malebné vesnice roztroušené po rokli Assaka do ksaru (opevněná vesnice) Ait Ben Haddou známého z mnoha slavných filmů, výhled od agadiru na okolní palmérii a kamennou poušť – hamadu; pouštní město Ouarzazatte s kasbou Taourirt, v níž můžeme spatřit skvěle restaurované části vnitřní svatyně (fakultativní prohlídka); pěší výlet na vyhlídku v průsmyku Tizi n'Tinififft; první kontakt s pouští, podél pustého masivu Džebel Sarhro; po prastaré obchodní stezce z dob Saadů údolím Dráa – pojedeme pistou mezi zelenými palmériemi i políčky, malebnými kasbami se strážními věžemi ze sušených cihel a celý obraz nám budou lemovat okolní stolové hory (některou z kaseb navštívíme); dojezd do Zagory.

5. den

Dále podél řeky Dráa, postupně se ztrácející v poušti: hliněná vesnice Amazraou se židovskou čtvrtí a postupně renovovanou synagogou, bude-li možnost návštěva šperkařské dílny a manufaktury na výrobu koberců; berberské městečko Tamegroute, místo súfijského učeného bratrstva násiríjá ze 17. století, knihovna Koránu, v níž bývalo přes 40 tisíc knih a písemností, dílna tradiční „zelené" keramiky; noc v poušti přímo pod nejrozsáhlejšími písečnými dunami Maroka Chigaga, pěší výstup na duny; společná večeře pod hvězdami, kuskus – tradiční severoafrické jídlo.

6.–7. den

Pravou saharskou pistou do pouštního města Foum Zguid, přejezd náročného dunového pole; cestou průjezd přes vyschlé jezero Iriki – „fata morgána se siluetami jedovatých kolotropií obrovských“; zastávka u naleziště fosilií; příjezd do oblasti oázy Tata; pěší výlet za jedinečnými skalními rytinami v okolí oázy Akka, známé pro své červené domy a mohutný agadir Azro; průjezd pouštními pistami, oázami a malebnými kaňony Targout a Wardaset.

8. den

Antiatlas – pouštní pohoří na jaře zářící barvami květů rozkvetlých mandloní a zelení arganových stromů, cesta horskou vyhlídkovou silnicí vinoucí se mezi vesnicemi Šleuhů až do města Tafraoute choulícího se pod skalními štíty z rudé žuly; pěší výlet k rytině gazely u vesnice Tazzeka; fakultativní návštěva pravého hammámu (tradičních lázní).

9. den

Cesta nejzápadnějšími svahy Vysokého Atlasu; podél atlantického pobřeží do opevněného města Essaouira (Mogador) – centrum truhlářského a řezbářského řemesla: malebná medína, hradby, tržiště, přístav, čerstvé rybí speciality; fakultativně muzeum Sídího Mohammeda ben Abdalláha, které je umístěného v krásném tradičním rijádu.

10. den

Případné dokončení prohlídky Essaouiry; odjezd na sever do historického opevněného města Al Džadídy , postaveném ve stylu portugalských pozdně středověkých pobřežních pevností – prohlídka působivé medíny v tzv. „portugalské části“, překrásná klenutá cisterna (bude-li možnost i včetně interiérů); dojezd do Casablanky – exteriéry největší marocké mešity Hassana II., stojící na břehu Atlantiku.

11. den

Letecky Marrákeš – Praha.

Podmínky