ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Turistika v Jižní Africe – Dračí hory

Jihoafrická republika, Lesotho a Svazijsko
poznávací zájezdyturistické zájezdy1-2 nenáročný / středně náročný★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
6. 10. – 22. 10. 202217 dní26551202
24. 2. – 11. 3. 202316 dní26551301

Na co se můžete těšit?

  • Pohodová turistika
  • Tajemné Lesothské a Svazijské království
  • Safari v NP Kruger, Mt. Zebra a rezervaci Mlilwane
  • Možnost prodloužení programu o Kapské Město nebo Viktoriiny vodopády  a NP Chobe

Popis

Region jižní Afriky překypuje mimořádnými přírodními krásami. I když jeho rozloha je obrovská, program tohoto zájezdu je laděný tak, abyste neproseděli většinu času v autě při dlouhých přejezdech a mohli si vychutnat její turisticky nejatraktivnější oblast aktivně. Dračí hory jsou geomorfologickým unikátem. Z vrcholové plošiny království Lesotho, kde dosahují výšky téměř 3500 m n. m., spadají o 1500 m níže do Jihoafrické republiky a půlměsíc hradby jejich stěn dosahuje délky 800 km. V severní části z nich padá do téměř kilometrové hloubky vodopád Tugela, nejvyšší v Africe. Zdejší skvělé možnosti pro pěší turistiku plně využijeme. Čekají nás příjemné výlety s monumentálními výhledy a hlavně pro túry postačí průměrná fyzická zdatnost. Chodit budeme nalehko.
Pokud máte více času, program lze vhodně prodloužit o návštěvu Kapského Města nebo o Viktoriiny vodopády a NP Chobe. Tato prodloužení či předsazení vám rádi připravíme na vyžádání.

Program

1. – 2. den

Letecky Praha – Port Elisabeth; přejezd podél pobřeží a přes pohoří Zuurberg do oblasti NP Mt. Zebra.

3. den

NP Mt. Zebra – rozlohou spíše menší, ale krajinově výrazný národní park s nadmořskou výškou až 1800 m přesně vystihuje pojem safari: rozlehlá náhorní plošina s nízkou trávou, skalní rokliny, příkrá horská úbočí a široká údolí s bujnou vegetací – kromě běžných druhů antilop a kočkovitých šelem (lvi, gepardi) zde žijí i na území JAR poměrně vzácní přímorožci, dále pak pakoni běloocasí a horské zebry; ranní a podvečerní safari, poledne je možné strávit u bazénu nebo si vybrat jednu z různě dlouhých túr po typických skalních monolitech vulkanického původu.

4. den

Přejezd do Lesotha, cestou se několikrát dramaticky změní ráz krajiny – z kopců NP Mt. Zebra přes polopoušť se stolovými horami skrz svérázný jihoafrický venkov, kde se od časů búrské války mnoho nezměnilo; po překonání řeky Orange se terén začne zvedat k hranici s lesothského království;

LESOTHO: přechodem hranic se dostaneme do diametrálně odlišného světa kulturně, sociálně i krajinově.

5. den

Vesnička Malealea, ležící za průsmykem Paradise Gate je pro turisty skutečnou branou do ráje, kde je možné se toulat pěšky nebo na malých a trpělivých lesothských ponících po zelených pláních, skalními roklemi i po malých vesničkách; obvyklým cílem bývá vodopád Botsoela nebo dosud málo známé skalní malby, jejichž stáří švédští vědci odhadli na 27 000 let; celý den je možné absolvovat jako tzv "pony trek" – výlet na mírných horských ponících, kteří jsou dodnes nejpoužívanějším dopravním prostředkem v Lesothu či pěšky; ochutnávka tradičního čirokového piva.

6. den

Přejezd pohořím Maloti mezi zemědělskými usedlostmi do oblasti Semonkong, kde jsou v dosahu odpolední pěší nebo koňské túry nejvyšší vodopád Lesotha Maletsunyanne Falls, padající volným pádem do hloubky 192 m.

7. den

Odjezd z Lesotha přes hlavní město Maseru zpět do JAR, dále přes NP Golden Gate,  do NP Royal Natal v severním oblouku Dračích hor – pohoří se tu formuje do asi 1000 m vysoké skalní stěny, která v délce 700 km odnepaměti slouží jako přirozená, těžko překonatelná skalní hradba.

8. den

NP Royal Natal nabízí mnoho rozmanitých túr: některé z nich vás zavedou do nitra tzv. Amfiteátru a úchvatnou soutěskou řeky Tugela k nejvyššímu vodopádu světa Tugela Falls (983 m) nebo ke skalnímu útvaru Policeman Helmet či vodopádu Tiger Falls.

9. den

Prohlídka tzv. Battlefields, kde se v několika vlnách přehnaly boje první i druhé búrské války a později anglo-zuluské války – nejznámějším a nejvýznamnějším patří krvavá bitva na Blood River mezi holandskými osadníky a Zuly v roce 1838.

10. den

SVAZIJSKO – nově přejmenované na eSwatini – přejezd do tohoto malého království; odpoledne pěší safari v rezervaci Mlilwane, kde žijí zde převážně různé druhy antilop, pakoně a zebry – absence predátorů (vyjma krokodýlů v blízkosti vodních ploch) umožňuje bezpečný pěší pohyb v samotné blízkosti zvířat.

11. den

Túra na Execution Peak, významné kulturní místo svazijské justice a výhled na Sibebe, ohromný žulový monolit srovnatelný s australskou Ayers Rock; odpoledne přejezd zpět do JAR, do NP Kruger a podvečerní safari.

12. den

NP Kruger – největší a nejslavnější park Jihoafrické republiky, ranní a odpolední safari, pozorování zvěře: nosorožci, sloni, zebry, žirafy, mnoho druhů antilop, lvi, levharti, gepardi, hyeny a mnoho dalších; fakultativně večerní safari v otevřených vozech.

13. den

Přejezd do kraje Mpumalanga bohatého na geologické zajímavosti a efektní vyhlídky: Bourke's Luck Potholes – bizarní skalní hrnce vymleté řekou Blyde a Treuer, vyhlídka God's Window a zlatokopecká osada Pilgrims Rest  apod.; nebo je možné udělat pěší túru kaňonem řeky Blyde.

14. den

Rezervní den, který během zájezdu využijeme na zajímavosti dle charakteru skupiny.

15. – 16. den

Letecky zpět do Prahy.

Podmínky