ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ke kočovným pastevcům sobů za polární Ural

Unikátní cesta do srdce zimní Sibiře
poznávací zájezdy★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
26. 2. – 4. 3. 20237 dní27046301

Na co se můžete těšit?

  • Za národem Něnců do odlehlé tundry severozápadní Sibiře
  • Období jiskřivého prašanu bez komářího reje
  • Salechard – město na průsečíku Obu a polárního kruhu 
  • Transport speciálními terénními auty, ubytování u kočovníků

Popis

Vydejte se s námi za polární kruh do dalekého sibiřského Salechardu na návštěvu k místním kmenům. Zdejší obyvatelé, Něnci, případně Samojedi, se drží svého tradičního způsobu života již po tisíce let a kočují se svými sobími stády polárním Uralem. Během této výpravné cesty budete mít možnost prožít několik dní s rodinou v jejich typickém obydlí, čumu ze sobích kožešin, a přiložit ruku k dílu při nahánění sobího stáda nebo při zpracování sobích kůží. Projedete se na tradičních saních v sobím spřežení argiš. Sobi jsou hojně využívani i v místní, pro našince netypické, avšak chutné kuchyni, stejně jako vynikající ryby vylovené z blízkého veletoku Ob. Pochutnáte si i na domácích pirožcích. V noci budete fascinovaně pozorovat magickou polární záři. Prožijete nezapomenutelnou dovolenou mimo výdobytky moderní civilizace, v jednoduchém a prostém, ale okouzlujícím prostředí Dálného severu.

Program

1. den

Letecky Praha – Moskva – Salechard. Odlet z Prahy krátce po půlnoci a přílet odpoledne. Transfer na hotel a odpočinek.

2. den

Exkurze po městě Salechard, ležícím na hranici polárního kruhu. První seznámení s životem místních v interaktivním etnografickém muzeu.

3. den

Po snídani přejezd v obrovských terénních autech Trekol ze Salechardu ke zdejší rodině kočovných pastevců sobů, u které budeme bydlet. Vzdálenost se každý rok mění a závisí na počasí, kolik napadlo sněhu a kde přesně rodina postaví své obydlí ze sobích kůží – tzv. čum. Po příjezdu a ubytování v čumu seznámení se s rodinou a domácí večeře. V noci dle počasí možnost pozorování polární záře.

4. - 5. den

Následující dva dny se budeme seznamovat s životem místních kočovných kmenů, předně s rodinou a jejich dětmi, poté s jejich stádem sobů nebo s psy, které používají k hlídání a přesunům stáda. Uvidíme způsoby zpracování sobích kůží, vyzkoušíme si místní oblečení, ochutnáme neobvyklou místní kuchyni, v níž převládá sobí maso a ryby, budeme se moci projet na sobím spřežení argiši a zažijeme mnoho dalšího.

6. den

Po rozloučení s rodinou se dopravíme zpět do Salechardu a ubytujeme se v hotelu.

7. den

Letecky přes Moskvu zpět do Prahy.

Podmínky