ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bosna a Hercegovina na kole

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
20. 7. – 30. 7. 202311 dní11211301

Letecká varianta na dotaz

Na co se můžete těšit?

  • Etapově na horských kolech s podporou autobusu
  • Hotely a horská chata, polopenze
  • Mostar , Sarajevo
  • Přejezd osmi pohoří
  • Výstup na Bosanski Maglić

Popis

Bosna a Hercegovina jsou jedním z mála míst Balkánského poloostrova, které dosud odolává rostoucímu přílivu turistů. Kulturně pestrá mozaika mísící na svém území katolictví, pravoslaví i islám je i zemí skrývající unikátní přírodní perly. Upoutají nás starobylé kamenné nekropole i tyrkysová jezera. Užijeme si pohodovou jízdu po náhorních planinách, táhlá stoupání do hor i rychlé sjezdy. Vydáme se kolem majestátních štítů pohoří Prenj a Maglić, pokocháme se pustým jezernatým pohořím Zelengora, rozsáhlými kvetoucími loukami či ostrými hřebeny Visočice a Bjelašnice. Navštívíme Sarajevo, město křesťanů, židů a muslimů, dostaneme se ke slavnému Starému mostu v Mostaru a dojedeme do nejvýše položené bosenské vesnice Lukomir. Cyklistiku zpestříme túrou v nejvyšším pohoří Maglić.

Program

1.–2. den

Odjezd odpoledne, noční přejezd do Bosny. Rozjezdová etapa k Blidinjskému jezeru mezi pohořími Vran a Čvršnica (asi 36 km/ ↑ 500 m); Možnost náročnější varianty pohořím Vran (asi 45 km/ ↑ 800 m).

3. den

Planinou kolem Blidinjského jezera s výhledy na hory Čvršnice do pohoří Čabulja; sjezd do Mostaru  (60 km/ ↑ 450 m).

4. den

Pod pohořími Velež a Crvanj k vápencovému království Prenje; krasovou krajinou přes sedlo Rujiště (1100 m) do Mostaru  (73 km), prohlídka města včetně Starého mostu (variantně 60 km/ ↑ 550 m nebo MTB 65 km/ ↑ 650 m).

5. den

Pohořím Površ a podhůřím Zelengory (NP Sutjeska), sjezd s vyhlídkou na nejvyšší pohoří Bosny a Hercegoviny Maglić a masivy Volujaku a Lebršniku (40 km/ ↑ 800 m).

6. den

Pěší výlet k Trnovačku jezeru a černohorským salaším Rudinske kolibe, pro zájemce možnost výstupu na nejvyšší horu Bosny a Hercegoviny Bosanski Maglić (2386 m) (den bez kol).

7. den

Vyhlídková jízda liduprázdným pohořím Zelengora k Jugovu a Orlovačku jezeru, sjezd do městečka Kalinovik s rakousko-uherskou pevností (50 km/ ↑ 1100 m).

8. den

Pohořím Treskavica k horské chatě Vrela, situované uprostřed alpinských luk a ostrých hřebenů pohoří Visočica (38 km/ ↑ 950 m); pro zájemce pěší výlet pod vrchol Visoke Vito; delší varianta přes pohoří Visočica (50 km).

9. den

Starými muslimskými vesničkami v horách Visočica a Bjelašnica, kolem olympijského lyžařského areálu až do Ilidže - předměstí Sarajeva; prohlídka největší bosenské vyvěračky Vrelo Bosne a starého Římského mostu (variantně (45 km/ ↑ 400 m) nebo MTB (62 km/ ↑ 800 m).

10.–11. den

Půldenní prohlídka Sarajeva, jednoho z nejkrásnějších hlavních měst na Balkáně; památky z dob Osmanské říše, Rakouska-Uherska, Jugoslávie i ze smutné etapy jejího rozpadu; ochutnávka pravé bosenské kávy, nákup suvenýrů na tureckém tržišti; odpolední odjezd, návrat následující den dopoledne.

Podmínky