ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Výlet na Krétu

Ostrovní perlou Středomoří za relaxací i poznáním
poznávací zájezdyturistické zájezdy1-2 nenáročný / středně náročný★★★ chci cestovat pohodlně

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
14. 9. – 24. 9. 202411 dní16301403

Na co se můžete těšit?

  • Lehká pěší turistika ve středomořské přírodě
  • Relaxace na plážích severního i jižního pobřeží
  • Mínojské památky i středověké metropole
  • Středomořská "dieta" – ryby, víno, olivy... 
  • Příjemné cestování mikrobusem v malé skupině a pohodové ubytování

Popis

"... neboť radost ze života a požitek nejsou nikde tak upřímné a rozmarné jako na Krétě." Mika Waltari: Egypťan Sinuhet

Jedeme k moři, jedeme do Středomoří, jedeme na Krétu!!! Náš výlet míří na jeden z nejkrásnějších středomořských ostrovů a skládá se ze tří tematicky oddělených částí. V té první se budeme věnovat především historii počátků evropské civilizace a navštívíme mínojské a římské památky. Druhá část se pak zaměří na přírodu, kterou budeme poznávat zejména formou pěší turistiky v dramatických soutěskách jižního pobřeží. V relaxačním závěru na nás čekají jedny z nejkrásnějších středomořských pláží odlehlejšího západního pobřeží. V malé skupince se zkušeným průvodcem navštívíme i projdeme známá i utajená místa, a pokud jste na Krétě už někdy byli, možná vás překvapí, co všechno vám ještě zůstalo utajeno...

Pro náš výlet jsme vybrali dvě vhodná období: v pozdní jaru můžeme obdivovat rozkvetlou přírodu a na podzim naopak mohutně ochutnávat její čerstvě dozrálé plody. Program je uspořádán polohvězdicovým způsobem, takže deset noclehů strávíme na pěti pečlivě vybraných místech. Vždy budeme bydlet v blízkém dosahu moře, výjimku tvoří jediný nocleh, který jsme pro zpestření naplánovali do horského penzionu v srdci monumentálních Bílých hor.

To vše nám umožní zažít relaxační atmosféru ostrova i přizpůsobit si program individuálním a aktuálním chutím či potřebám, samozřejmě s plnou podporou průvodce.

Program

1. den

Letecky ČR – Heráklion, přejezd do blízkého ubytování.

2. den

Héraklion: výlet na planinu větrných mlýnů Lasithi s návštěvou jeskyně Dikti, bájného rodiště Dia, vládce řeckých bohů; průjezd fotogenickou krajinou a se zastávkou na oběd v městečku Tzermiado; odpoledne navštívíme v doprovodu místní průvodkyně mínojský palác Knóssos a Národní archeologické muzeum a projdeme se po historickém centru hlavního města Kréty.

3. den

Héraklion – Mátala: dopoledne navštívíme muzeum nejslavnějsího krétského rodáka Nikose Kazantzakise (mj. autora románu Řek Zorba) a zastavíme se u jeho prostého hrobu na hradbách Héraklionu s panoramatickou vyhlídkou na celé město; odpoledne přejezd rustikálním vnitrozemím k antickému městu Gortys a ubytování v romantickém letovisku Mátala.

4. den

Mátala: dopoledne výlet mikrobusem k pozůstatkům mínojského paláce Festos s nádhernou vyhlídkou na nejvyšší pohoří Ída (2456 m) a mínojské vily Agia Triada; polední zastávka v útulné vesničce Vóri s pěkným etnografickým muzeem; odpoledne pláže v Mátale nebo blízkém okolí.

5. den

Mátala – Chania: vyhlídkový přejezd ostrovem z jihu na severní pobřeží se zastávkou v podhorských lázních Spíli (benátská fontána se 17 lvy) a odbočkou do Préveli (byzantský most, dva fotogenické kláštery s významnou epizodou z 2. světové války a vyhlášená palmová pláž).

6. den

Chania: dopolednepěší výlet po stopách Řeka Zorby (7,5 km / 3,5 h) – od živého kláštera Gouverneto, přes opuštěný klášter Katholiko rozkročený nad soutěskou, až na pláž ve vesnici Stavros, kde se točily legendární filmové scény; nepěší alternativa – prohlídka krásného kláštera Agia Triada a koupání ve Stavru; podvečerní návštěva města Chania, přezdívaného "krétské Benátky".

7. den

Chania – Omalos: výlet na západní pobřeží na vyhlášenou pláž Falassarna s ruinami antického přístavu a strážní věže; alternativně fakultativní lodní výlet na pirátský poloostrovGramvoussa s legendární pláží Tigani Bálos; v podvečer výjezd na planinu Omalos a nocleh pod horským srdcem Kréty.

8.–10. den

Sougia je centrem pěší turistiky se spoustou značených tras – program následujících dnů lze proto velmi dobře přizpůsobit individuální chuti i zdatnosti a kombinovat s pobytem na místní nádherné oblázkové pláži. Čekají nás zde pěší výlety s podporou lodi i mikrobusu:
1) průchod největší evropskou soutěskou Samaria do pobřežního městečka Agia Roumeli (14,5 km 6 h), lodí zpět do Sougie;
2) kratší, ale velmi malebná soutěska Agia Irini (7 km / 3,5 h);
3) pěší výlet minisoutěskou k opuštěnému antickému městu Lissos s možností koupání na odlehlé pláži (3,5 km / 1,5 h), zpět stejnou cestou nebo s využitím místní lodičky, pokud tedy zrovna pojede ;-);
Po ukončení minipobytu přejezd na severní pobřeží, relax u sladkovodního jezera Kournas s "alpskou" atmosférou, v podvečer prohlídka města Rethymno.

11. den

Přejezd na letiště a letecký návrat domů.

Podmínky