ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Alsasko a Vogézy na kole

dovolená na kole2 středně náročný program★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování

Litujeme, tento zájezd již není v nabídce

Zobrazit podobnou dovolenou: Francie

Na co se můžete těšit?

  • Etapově s doprovodným autobusem
  • Přírodní park Severní Vogézy 
  • Vesničky s hrázděnými domy a nekonečné vinice
  • Horské louky a jezera na vrcholcích Vogéz
  • Štrasburk, jedno ze dvou "hlavních měst" EU s historickým centrem a moderní architekturou 

Popis

Letošní etapová novinka nás zavede do vlídné krajiny Alsaska mírně se zdvihající z širokého údolí řeky Rýna přes zvlněné kopečky porostlé slavnými vinicemi, zalesněné stráně, z nichž tu a tam vystupují skalní ostrohy korunované zříceninami kdysi mocných hradů až k oblým vrcholkům Vogéz s nádhernými výhledy na německý Schwarzwald a zasněžené špice Alp. Těšit se můžeme také na pískovcové skály a vojenské pevnosti v přírodním parku Severní Vogézy. Spát budeme postupně ve čtyřech kempech, vždy několik nocí tak, aby se minimalizoval počet stavění a bourání stanů. 

Program

1.–2. den

Po krátkém nočním přejezdu z Čech rozehřívací projížďka v okolí městečka Dossenheim-sur-Zinsel krajem hlubokých lesů, pískovcových skal a do nich vytesaných, dodnes obývaných skalních vesnic (30 km).

3. den

Výlet k historické hranici s Německem. Uvidíme středověké hrady, barokní opevněné město Bitche i bunkry Maginotovy linie (35-75 km).

4.den

Přesun do kempu v historickém Molsheimu krásnými údolími řek Zorn a Mossig, kolem lodního výtahu, poutního kostela Dabo na mohutném skalním suku a přes půvabná městečka Saverne, Marmoutier a Wasselonne (40-70 km).

5. den

Po příjemných cyklostezkách podél vodních kanálů do historického centra Štrasburku  s výstavnými měšťanskými domy, útulnými hospůdkami i slavnou gotickou katedrálou; kolem budovy Evropského parlamentu a Soudu pro lidská práva pak zpátky na poklidný venkov a do kempu (50 km).

6. den

Klikaté silničky nás zavedou do výšky kolem 1000 m (možná podpora autobusu) na vrchol Donon, který už několik tisíc let slouží jako náboženské kultovní místo, na což upomínají i rozsáhlé pozůstatky římského chrámu, neznabohům snad postačí nádherný výhled do kraje (40-80 km).

7. den

Přejezd do kempu ve vsi Lièpvre, výšlap na další posvátné místo Alsaska, vrch St. Odile s klášterem ze 7. století; dál mezi vincemi, krásně zachovalými vesnicemi s hrázděnými domy a neodmyslitelnými čapími hnízdy (45-65 km).

8. den

Nacházíme se v samém srdci Alsaska s jeho ladně se vlnícími vinicemi, středověkými vesničkami (několik z nich se řadí mezi Nejkrásnější vesnice Francie) i úchvatnými výhledy na široké údolí Rýna a oblé vrcholky Vogéz; navštívíme hrad Haut Koenigsbourg, podle nějž se jmenuje i jedno z nejslavnějších francouzských piv (40-70 km). 

9. den

Stoupáme údolím říčky Liepvrette do sedla Bagenelles (možná podpora autobusu), kde se napojíme na legendární horskou silničku Route des Crêtes vinoucí se po hlavním hřebeni Vogéz; sjedeme kolem průzračných lesních jezer přes několik starých horských vesnic a kolem monumentální sochy Ježíše u vsi Galz často srovnávané s jejím slavnějším bratránkem v Riu; dojezd do kempu v městečku Turckheim (40-60 km).

10. den

Po pěšinách mezi vinicemi do města Colmar, alsaské perly ležící na řece Lauch: krásně zachovalé středověké jádro protkané vodními kanály (tzv. Malé Benátky), mohutný kolegiální kostel sv. Martina, muzeum umění se světoznámým Issenheimským oltářem a bezpočet vináren a restaurací s alsaskými specialitami (45-90 km).

11. den

Královská etapa zájezdu: opět se vydáme na Route des Crêtes, tentokrát o něco jižněji; vystoupáme až na Hohneck (1363 m), třetí nejvyšší vrchol Vogéz, ze kterého lze za dobré viditelnosti spatřit Mt. Blanc i celý věnec švýcarských Alp; následovat bude táhlý sjezd údolím řeky Fecht přes město Munster, kde se vyrábí asi nejslavnější alsaský sýr stejného jména; možnost návštěvy sýrárny (30 km).

12.–13. den

Krátký okruh přes zříceninu hradu Hohlandsbourg s funkčním hradním pivovarem, půvabná vesnička Eguisheim a vinice na jih od Colmaru (25 km); závěrečné testování místních specialit, balení, odjezd ve večerních hodinách; ranní příjezd do Čech.

Podmínky

GALERIE: DOPRAVA, STRAVOVÁNÍ, CYKLOVLEK