ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Turecko – skialpový výstup na bájný Ararat

Splňte si své skialpinistické sny!
lyžování a skialpinismus3 náročný program★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
18. 3. – 25. 3. 20238 dní13113301

Na co se můžete těšit?

  • Skialpový trojboj – výstupy na Artos (3515  m), Süphan (4058 m) a bájný Ararat (5137 m) 
  • Určeno zkušenějším skialpinistům s dobrou fyzickou kondicí
  • Ubytování střídavě v hotelech a v horských stanových kempech s veškerým zázemím

Popis

Ararat, nejvyšší hora Turecka a mýtický vulkán z biblických dob, tyčící se se svojí zasněženou čepicí do rozlehlého údolí Araxes ve východní Anatolii. Turci jí říkají Agri dagi, neboli „Hora bolesti“, kterou při výstupu do 5137 m určitě okusíme. Odměnou nám pak bude snový sjezd z vrcholu až do základního tábora.

Pro tyto skialpové túry je nutná dobrá fyzická kondice a lyžařské zkušenosti. Budeme hodně stoupat i klesat s průměrným denním převýšením 1400 až 1600 m a sjezdy kolem 30°. Vybrané trasy jsou ideální pro nadšené skialpinisty, ale zároveň bezpečné a nevyžadují žádné speciální dovednosti. Všechny tři vrcholy jsou ve vysoké nadmořské výšce, budeme tedy dbát na postupnou správnou aklimatizaci, abychom si tento jedinečný skialpový zážitek užili naplno.

V civilizaci budeme nocovat v příjemných hotelech a při samostatném horském výstupu na Ararat pak v plně vybavených stanech, které nám na místo s podporou koní dopraví místní podpůrný tým. Díky tomuto servisu se pak budeme moci při samostatných skialpových túrách pohybovat prakticky na lehko s běžným skialpovým a lavinovým vybavením.

Zájezd je veden místním horským vůdcem s licencí UIAGM.

Nevíte, co si s sebou zabalit? Podívejte se na doporučenou skialpinistickou výbavu na naše zájezdy.

Program

1. den

Letecky Praha – Van, ubytování v hotelu.

2. den

transfer do městečka Gevas a zahájení prvního výstupu na Artos Dagı (3537 m), za přibližně 4 hodiny budeme odměněni vrcholem s krásnými výhledy na jezero Van; sjezd se sklonem až 30° a transfer okolo jezera do hotelu v Adilcevaz.

3. den

Brzo ráno vyrazíme k vesnici Kiskili, odkud začneme druhý výstup na Süphan Dagi (4058 m); třetí nejvyšší hora Turecka nás odmění výhledy do údolí a hlavně úžasným sjezdem (↑ 1650 m/ 5 h); transfer do hotelu v Dogubayazitu, odkud poprvé spatříme hlavní cíl naší výpravy – majestátní vulkán Ararat.

4.–5. den

přejezd do vesnice Cevirme, kde naložíme zavazadla na koně a začneme stoupat k základnímu táboru Araratu (2900 m), kde přenocujeme ve stanu. Druhý den vystoupáme za 3 hodiny do kempu ve výšce 3500 m a připravíme se na náročný závěrečný den.

6. den

Vstaneme ve 3 hodiny v noci a hned po snídani vyrazíme na 6hodinový výstup na vrchol Araratu 5165 m; hlavní cíl naší výpravy. Odměnou nám budou výhledy do sousedního Íránu, Arménie i na vzdálený Kavkaz; následný sjezd do základního tábora bude lyžařským zážitkem; den zakončíme návratem zpět do Dogubayazitu.

7. den

Rezervní den; návštěva města a hradu Van.

8. den

Letecky Van – Praha.

Podmínky