ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Nejkrásnější horské túry španělských Pyrenejí

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
28. 6. – 9. 7. 202312 dní15071301

2 svátky 

Na co se můžete těšit?

  • Tři třítisícové vrcholy včetně Pico de Aneto, nejvyšší hory Pyrenejí
  • Velkolepý kaňon Ordesa  na řece Arazas s vodopády 
  • Ubytování na horských chatách včetně polopenze
  • Horské túry téměř nalehko a v malé skupině
  • Zapůjčení potřebného horského vybavení v ceně

Popis

Pyreneje, mohutné čtyřsetkilometrové horstvo na francouzsko-španělském pomezí, jsou oproti nám bližším Alpám mnohem méně protkané silnicemi, lanovkami a další turistickou infrastrukturou. Milovníci hor však jistě ocení intenzivní program, který jsme pro vás připravili, jehož součástí je i pět noclehů na hřebenových chatách.

Z nejlepších túr, které Pyreneje nabízejí, jsme pro vás vybrali několik. V úvodu se rozchodíme při méně náročném třídenním přechodu v západní části pohoří, poté bude náš program pokračovat průstupem proslulého kaňonu Ordesa a vyvrcholí dvěma náročnějšími výstupy v centrálních Pyrenejích. V plánu máme celkem tři třítisícovky včetně Monte Perdido a nejvyššího vrcholu Pico de Aneto (3404 m), stihneme si ale užít i tradiční kamenné horské vesničky v údolích Aragonie a Katalánska a nad peřejemi průzračných řek. Na závěr zájezdu si zájemci budou moci vyzkoušet i rafting, a to na nejkrásnější pyrenejské řece Noguera Pallaresa.

Začátkem léta ještě mohou být ve vysokých polohách sněhová pole, která nám místy mohou zvýšit náročnost programu, ale právě sněhové zdobení a nádherně rozkvetlé horské louky nám představí Pyreneje v té nejkrásnější roční době.

Celou cestu si užijeme v malé skupině, výhodou bude využití letecké a následně mikrobusové přepravy.

Program

1. den

Letecky Praha – Bordeaux či Barcelona (případně jiné blízké letiště dle dostupnosti letenek) a ubytování poblíž letiště.

2. den

Dopoledne přejezd do španělského Sallent de Gállego, odkud odpoledne zahájíme třídenní program v západní části Pyrenejí: výstup na horskou chatu Refugio de Respomuso (2140 m) nad stejnojmenným jezerem (8 km / ↑750 m / ↓50 m); ubytování na 2 noci.

3. den

Výstup nalehko do sedla de Facha (2664 m), odtud severním žebrem na vrchol Gran Facha (3005 m) a návrat na chatu (11 km / ↑950 m / ↓950 m).

4. den

Přechod sedla Cuello de Tebarray o Piedrafita (2782 m) kolem čtyř horských jezer a sestup podél několika vodopádů do malebných lázní Panticosa (13 km / ↑700 m / ↓1200 m); nedlouhý přejezd do centrálních Pyrenejí – Torla, krásná vesnička s tradiční kamennou architekturou.

5. den

Výstup proslulým kaňonem Ordesa  – podél řeky Arazas s velmi efektními vodopády (13 km / ↑900 m / ↓200 m) na horskou chatu Goritz (2180 m); ubytování na 2 noci.

6. den

Výstup nalehko na Monte Perdido  (3355 m – třetí nejvyšší hora Pyrenejí) a zpět k chatě Goritz (8 km / ↑1150 m / ↓1150 m); za dobrých podmínek pro zájemce prodloužený sestup až k legendárnímu skalnímu průsmyku La Brèche de Roland – Rolandově bráně (+10 km / ↑200 m / ↓200 m).

7. den

Návrat zpět do Torly: sestup převážně odlišnou trasou přes terasy Faja Pelay – jižním traverzem nad stěnami kaňonu Ordesa a s nádhernými výhledy (13 km / ↑300 m / ↓1000 m).

8. den

Odpočinkový den s kratšími přejezdy a zastávkami: údolí řeky Ara, historické městečko Aínsa, přehrada na řece Cinca, městečko Benasque; odtud krátce místním autobusem pod Pico de Aneto a podvečerní výstup (2 km / ↑250 m) na chatu Renclusa (2150 m).

9.den

Výstup nalehko na Pico de Aneto (3404 m – nejvyšší hora Pyrenejí): strmější úvod přechází v poslední třetině trasy do mírnějšího stoupání po ledovci, závěr patří skalnaté vrcholové pyramidě, sestup stejnou cestou (13 km / ↑1300 m / ↓1550 m); autobusem do Benasque, ubytování.

10. den

Přejezd do NP Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, jenž svými ostrými štíty připomíná italské Dolomity – okruh kolem jezera Sant Maurici a k vodopáduCascada de Ratera (11 km / ↑450 m / ↓650 m), nebo alternativně kratší varianta okruhu; ubytování v Espotu či Llavorsí.

11.–12. den

Fakultativně rafting na horské řece Noguera Pallaresa, která patří mezi nejoblíbenější raftařské terény Evropy, alternativou je program v údolí řeky; odpoledne přejezd do Toulouse či Barcelony (dle vhodné letenky), ubytování a další den odlet do Prahy.

Podmínky