ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Cyklotoulky Savojskem

Pohodová cyklistika v okolí Mont Blancu
dovolená na kole1-2 nenáročný / středně náročný★★★ chci cestovat pohodlně

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
4. 8. – 13. 8. 202310 dní11043301

Na co se můžete těšit?

  • Cyklostezky a cyklotrasy údolími Savojských Alp
  • Jedinečná kombinace přírodních i kulturních památek
  • Ubytování v hotelech se snídaní
  • Skvělá gastronomie a víno

Popis

Na vrchol Mont Blancu se na kole nedostanete, ale zato můžete majestátní masiv nejvyšší hory v Evropě (4807 m) obdivovat z malebného okolí Savojských Alp na hranici Francie, Švýcarska a Itálie. A to zcela pohodově po cyklostezkách a cyklotrasách kolem Ženevského jezera, údolím švýcarské Rhôny a italské Aosty nebo národním parkem Gran Paradiso. Na silničkách či elektrokolech si ale můžete trasy i prodloužit a nasbírat pěknou řádku kilometrů nebo výškových metrů. Cyklistiku propojíme také s poznáváním přírodních i kulturních krás a vedle lahodných sýrových pokrmů ochutnáme vybraná švýcarská vína přímo od vinaře. Naši cyklo "Tour du Mont Blanc" pak zakončíme v legendárním francouzském Chamonix – a kdo by se chtěl Mont Blancu přiblížit takřka nadotek, může se odsud nechat vyvézt lanovkou na Aiguille du Midi do výšky 3842 m anebo se dotknout skutečného ledovce Mer de Glace!

Program

1.–2. den

Odjezd ve večerních hodinách z Prahy, ráno příjezd do švýcarského Bex; na kole kolem Ženevského jezera, fakultativní prohlídka středověkého hradu Chillon, spjatého s básníkem G. G. Byronem, a kolem sochy Freddie Mercuryho v Montreux až do centra "Švýcarské riviéry", letoviska Vevey, kde se zrodila první mléčná čokoláda (40 km); možnost prodloužení přes vinařskou oblast Lavaux s nejhezčími výhledy na Ženevské jezero a Francouzské Alpy k prehistorickým kůlovým obydlím v Morges  (75 km); návrat autobusem, ubytování v hotelu.

3. den

Autobusem do lázeňského městečka Thonon-les-Bains a odsud na kole po jižním břehu jezera do Ženevy (45 km), individuální prohlídka města (vodotrysk Jet d‘ eau, románsko-gotická katedrála svatého Petra a rodný dům J. J. Rousseaua); možnost vysazení již u ústí Rhôny v Bouveret (75 km) anebo rovnou z hotelu na kole (103 km), návrat autobusem; alternativně horská etapa do sedel Col de Bretaye (1804 m) a Col de la Croix (1776 m) kolem alpských jezer a skalních pyramid (57 km/ ↑ 2160 m).

4. den

Autobusem do Martigny a odsud na kole údolím Rhôny do Sionu s dominantami hradů Valère a Tourbillon a dále k největšímu podzemnímu jezeru v Evropě Lac St-Léonard, fakultativní plavba po jezeře na lodičkách (38 km); možnost trasy z hotelu (58 km), případně prodloužení přes město Sierre (79 km); cykloetapu zakončíme ochutnávkou v místním vinařství a přes Velký Svatobernardský průsmyk se přesuneme autobusem do italské Aosty, kde se ubytujeme na 5 dnů.

5. den

Odpočinkový den: prohlídka Aosty – mnoho památek z římské doby (městské hradby, Augustův triumfální oblouk) i z dalších dob (10 km); fakultativně možnost využití hotelového wellness (finská sauna, parní lázeň, solná komora, venkovní vířivka, masáže – vše za příplatek).

6. den

Autobusem do nejstaršího italského národního parku Gran Paradiso (kamzíci, kozorozi horští, orli, svišti a další), pěšky k překrásným vodopádům Lillaz a na kole údolím řeky Grand Eyvia zpět do Aosty (32 km); možnost prodloužení národním parkem ke kapli Panny Marie Sněžné (42 km/ ↑ 730 m/ ↓ 1750 m), případně přes hrady Saint-Pierre a Sarre (49 km).

7. den

Autobusem ke gotické pevnosti Verrès, střežící vstup do údolí Aosty; odsud na kole údolím řeky Dora Baltea k hradu Fénis se zachovalými freskami a zbrojnicí, fakultativní prohlídka (35 km); návrat autobusem, případně možnost dojezdu do hotelu dál po cyklostezce podél řeky (48 km); možnost prodloužení k pevnosti Bard na začátku výletu (63 km).

8. den

Autobusem do horského městečka Valgrisenche a na kole podél řeky Dora di Valgrisenche zpět do hotelu (35 km); možnost prodloužení kolem jezera Lago di Beauregard a k hradu Introd (50 km/ ↑ 900 m/ ↓ 1950 m).

9.–10. den

Přesun autobusem do francouzského Chamonix, vysazení zájemců o fakultativní vyjížďku lanovkou a výtahem na Aiguille du Midi (Polední vrchol, 3842 m) či výlet vláčkem a lanovkou k ledovci a ledovcové jeskyni Mer de Glace; cyklisté autobusem do horského střediska Contamines-Montjoie, odsud na kole údolím řeky Bonnant přes lázeňské městečko Saint-Gervais-les-Bains do Passy a dál po cykostezce podél řeky L'Arve do Chamonix (44 km); možnost prodloužení přes Sallanches (57 km); v Chamonix vyzvednutí turistické skupiny ze zájezdu "Tour du Mont Blanc" a večerní odjezd do Prahy, návrat druhý den dopoledne.

Podmínky