ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Indie odborně pro stavaře a architekty

Tento zájezd pro vás připravíme na zakázku.

Na co se můžete těšit?

  • Moderní i tradiční architektura Bombaje a Dillí
  • Historický Rádžashtán s jeho paláci a pevnostmi
  • Doprovod odborného průvodce se zaměřením zejména na moderní výstavbu a infrastrukturu

Popis

Zveme vás na cestu spojenou s odbornou exkurzí zaměřenou na stavebnictví a architekturu Indie. Z této obrovské a nesmírně pestré země jsme pro vás vybrali severozápadní oblast, kde se zaměříme na velkoměsta Bombaj a Dillí a na nesmírně atraktivní region, stát Rádžasthán s množstvím stavebně úžasných historických paláců, pevností a chrámů a na našem putování samozřejmě neopomineme ani slavný Tádž Mahal.

Jak je již zvykem na těchto exkurzích, svůj odborný zájem  zaměříme zejména na moderní výstavbu, a to jak z hlediska urbanismu, tak infrastruktury. Mezi navštívenými místy tak nebudou chybět nejvyšší indické budovy, mosty, metro, rychlodráhy a další zajímavosti. Věříme, že i tato nevšední cesta naplní vaše očekávání.

Za CK Adventura se na vás těší Martin Kindl a odborný poradce Ing. Vlastimil Šrůma CSc.

Program

1. den:

Odlet z Prahy v 7:20 se společností Lufthansa přes Frankfurt do Bombaje.

2. den:

Přílet v 1:00 do Bombaje – odbavení, transfer do hotelu, ubytování a odpočinek, snídaně; dopoledne lodní výlet zálivem Thane Creek na ostrov Elefanta s prohlídkou jeskynních chrámů ze 6. století zasvěcených bohu Šivovi; po návratu na pevninu a obědě jízda přes nejdelší indické přemostění Mumbai Trans Harbour Link (dálniční soumostí zvané Atal Setu o délce 21,8 km a šířce 27 m, otevřené v lednu 2024); návrat do města přes Vashi Bridge a kolem výstavby Nové Bombaje: jízda Bombajským monorailem (jednokolejka s „obkročným“ systémem otevřená v roce 2014 v délce 19,5 km s 18 stanicemi); nová obchodní čtvrť Bandra Kurla Complex – mj. budovy ONGC a The Capital (kancelářská budova z roku 2012 s použitými „zelenými technologiemi; večeře individuálně.

3. den:

Snídaně v hotelu, následně prohlídka centra Bombaje: jízda po nábřežní třídě Marine Drive lemované stavebně cennými budovami ve stylu art deco z 30. a 40. let minulého století), kolem vyhlášené pláže Girgaum Chowpatty, exteriér bizarního mrakodrapu Residence Antilia (soukromé rodinné sídlo z roku 2010 o výšce 173 metrů a 27 poschodích), Dhóbí Ghát (největší veřejná venkovní prádelna v Indii z roku 1890), “), přemostění Bandra–Worli Sea Link (dálniční soumostí z roku 2010 o délce 5,6 km), monumentální novogotická budova čhatrapatího Šivádžího (dříve nádraží královny Viktorie)z roku 1888 a bombajského magistrátu z roku 1893; významné budovy  koloniální čtvrti Kálá Ghódá (Černý kůň) : Convocation Hall z roku 1874 v areálu Bombajské univerzity, hodinová věž Rádžábáí, budova Bombajského nejvyššího soudu a muzeum Prince z Walesu (včetně prohlídky jedinečných skulptur a miniatur); na závěr Brána Indie (India Gate – dominanta a symbol Bombaje z roku 1924); návrat do hotelu a fakultativní společná večeře v moderní restauraci Canteen („Kantýna“; https://thebombaycanteen.com/), zaměřená na klasickou indickou kuchyni.

4. den:

Snídaně v hotelu a postupná prohlídka moderní výstavby centrální Bombaje: mj. výškové budovy Lokhandwala Minerva (nejvyšší budova Indie dokončená v roce 2023, 301 metrů), Lodha Park (pět mrakodrapů, každý o výšce 266 metrů, dokončených v roce 2021 jako luxusní soubor obytných a komerčních prostor), The World Towers (soubor tří mrakodrapů vysokých až 280 metrů dokončený v roce 2020); individuálně oběd, transfer na letiště a odlet do Udajpuru  transfer do hotelu a večeře individuálně.

5. den:

Snídaně v hotelu, poté prohlídka Udajpuru – město přezdívané „Benátky východu“ s množstvím mramorových paláců, s několika jezery, obklopené prstencem kopců, což mu vše dodává pohádkový vzhled; ještě dopoledne odjezd mimo město k chrámu Éklingdží (108 samostatných žulových a mramorových chrámů a svatyní, stavěných od 8. století, ale s převahou prvků z 16. století); po návratu do města a obědě prohlídka monumentálního Městského paláce nad východním břehem jezera Pičóla (nejrozsáhlejší palác Rádžasthánu – soubor staveb na ploše větší než 2 ha, fascinující kombinace vojenské pevnosti a reprezentativního sídla zdejších vládců, vznikající od 16. do 20. století); následná návštěva chrámu Džágdíš (ze 17. století, s bohatě zdobeným interiérem a obrovskou sochou boha Višnua z černého kamene); na závěr prohlídky města projížďka lodí po jezeře s výhledy na nádherné jezerní paláce Džag Mandir a Džag Niwás; návrat do hotelu, večeře individuálně.

6. den:

Brzo ráno snídaně a odjezd, cesta do Ránakpuru v pohoří Arávalí a prohlídka Adináthova chrámu (chrám „Čtyř světových stran“, který patří k nejkrásnějším v celé Indii a jehož strop je nesen 1444 pilíři, každý s rozdílným květinovým motivem), prohlídka pevnosti Kumbhalgarh ve stejném pohoří; postavená v 15. století, s hradbami o celkové délce 36 km považována za největší v celém Rádžasthánu); cestou zastávka na oběd, přejezd a ve večerních hodinách příjezd do města Džódhpur – ubytování a večeře individuálně.

7. den:

Snídaně v hotelu a celodenní prohlídka Džódhpuru – „modrého“ města na okraji pouště Thár, považované za nejautentičtější město Rádžasthánu, se zachovalou spletí uliček starého města; nejprve nejmajestátnější rádžasthánská pevnost Méhrángarh („Sluneční pevnost“ z 15. století, tyčí se na 125 metrů vysoké skále přímo nad městem; v pevnosti dodnes zachované původní místnosti s neuvěřitelně jemnou a bohatou kamenickou a řezbářskou výzdobou; následně návštěva muzea paláce Umaid Bhavan (stavba zbudovaná ve 30. letech minulého století pro zdejšího mahárádžu, palác vystavěn ve stylu rádžpútských a džinistických prvků doplněných o prvky slohu art deco); dále nesmíme opomenout 300 let starou stupňovitou studnu Toorji Kha Jhalra, hodinovou věž Ghanta Ghar a v případě dostatku času i další zajímavosti; návrat do hotelu a individuální večeře.

8 den:

Snídaně v hotelu, transfer na letiště a přelet do hlavního města Rádžasthánu – Džajpuru, transfer do města, oběd; odpoledne prohlídka centra historického „růžového“ Džajpuru: návštěva Městského paláce (Čandra Mahal,  rozsáhlý komplex veřejných i soukromých budov, vynikajících památek vývoje a prolínání rádžpútské a mughalské architektury, vybudovaný pro vládce Savaie Džáje Singha II. v 18. století), Havá Mahal („Palác větrů“ z roku 1799, zdejší ikonická stavba s růžovou fasádou a stupňovitou kompozicí arkýřových oken a balkónů), projížďka metrem (Růžová linka otevřená 2015, délka 12 km a 11 stanic); ubytování v hotelu a večeře individuálně.

9. den:

Snídaně v hotelu, poté odjezd na prohlídku monumentální „jantarové“ pevnosti a paláce v Ámbéru; pevnost postavená původně v 11. století, se souborem paláců dostavěných převážně ze 17. století), cestu nahoru na pevnost absolvujeme na hřbetech slonů. Po návratu do Džajpuru velká „Tygří“ pevnost Náhargarh (z pol. 18 století, chránila město od severu); odpoledne na programu neobvyklé královské pohřebiště Gaitór Kí čhatriján (Góvinddévův chrám), moderní barevná budova zlatnictví Motisons Jewellers z roku 2013, moderní komplex World Trade Park (soubor budov z roku 2012, které získaly ocenění za nejlepší architekturu v Indii), v podvečer pak zastávka na vyhlášeném džajpurském trhu; fakultativní večeře v nádherné, nově zrekonstruované (2016, designové studio Lotus) restauraci a kavárně Baradari umístěné v areálu historického Městského paláce v Džajpuru.

10. den:

Snídaně v hotelu a odjezd do Ágry; cestou prohlídka stupňovité studny Čand Baórí v Abhanérí (zdejší studna pochází z 8 až 9. století a její rozměry – 13 pater do hloubky 30 metrů a celkem 3500 schodů – ji činí největší stavbou svého druhu, monumentálnost stavby přilákala také filmaře, který ji použili jako kulisu pro natáčení několika velkofilmů); po obědě prohlídka Fatéhpur Síkrí; zachovalé někdejší hlavní město mughalské říše postavené v 16. století s opevněním a impozantními branami – díky tomu, že město bylo brzo po výstavbě opuštěno, zůstalo ve své původní podobě); příjezd do Ágry, ubytování a individuální večeře.

11 den:

Snídaně v hotelu, prohlídka Ágry – někdejší hlavní město a sídlo mughalského císaře: nejprve návštěva Červené pevnosti; vystavěná v 16. století, představuje rozsáhlý opevněný komplex staveb zahrnující reprezentativní palácové sály, mešitu, lázně, kasárny a další objekty); návštěva nejslavnější stavby Indie Tádž Mahalu ; nejharmoničtější z tzv. „zahradních hrobek“ vystavěná v 16. století v dokonalých proporcích a řemeslném ztvárnění); návštěva hrobky Itimád-ud-daula; v podvečer odjezd vlakem (cca 2 hod. jízdy) do Dillí; individuální večeře před odjezdem nebo ve vlaku; transfer do hotelu a ubytování.

12. den:

Snídaně v hotelu, následně odjezd do moderního satelitního města Noida; cestou zastávka u mostu Wazirabad Signature přes řeku Jamunu (první asymetrický zavěšený most v Indii z roku 2018, délka 675 metrů, výška pylonu 165 metrů, dle možností výjezd na vyhlídkovou plošinu na pylonu); Svámínárájanský Akšardham (hinduistický chrámový komplex až pro 10 000 lidí, postavený v roce 2005 v kombinaci tradiční a moderní architektury), satelitní město Noida (název je zkratkou New Okhla Industrial Development Authority, centrum polovodičových technologií a počítačového průmyslu) – moderní výstavba: Wave Livork (postaveno roku 2022, výška 180 metrů), Supernova Spira (po dokončení bude s výškou 300 metrů nejvyšší budovou Indie), jízda moderním Noida-metrem (vyvýšená rychlodráha z roku 2018 o délce 29,7 km s 21 stanicemi); návrat do Dillí, večeře individuálně.

13. den:

Snídaně v hotelu, následuje prohlídka tradičních a historických staveb v Novém Dillí: Džámí Masdžid (historická mešita ze 17. století), Humájúnova hrobka; první velkolepá zahradní hrobka postavená v 16. století a inspirace pro stavbu pozdějšího Tádž Mahalu v Ágře), tzv. Lotosový chrám (pozoruhodná baháístická svatyně ve tvaru lotosového květu z roku 1986, architekt Fariborz Sahba, nová budova Parlamentu (z roku 2023, architekt Bimal Patel), ústřední náměstí Connaught Place; součástí prohlídky bude také jízda metrem Yellow line (žlutá linka, 49 km, 37 stanic, otevřená v roce 2004); návrat do hotelu a fakultativní večeře ve městě – bude ještě upřesněno.

14. den:

Snídaně v hotelu, návštěva Kutub Mínár; 72 metrů vysoký minaret, který je součástí mešity z 12. století), poté pokračování do Gurgaonu – moderní satelitní město jihozápadně od Dillí, centrum informačních technologií a finanční centrum Indie: Millenium City Centre (stejnojmenná stanice metra z roku 2010 – konečná stanice žluté linky metra), rychlodráha (lehké metro z roku 2013); návrat do Dillí, oběd; odpoledne volno, odpočinek, nákupy; večeře individuálně, pokoje k dispozici až do večerních hodin.

15. den:

Odlet z mezinárodního dillíského letiště Indíry Gándhíové se společností SWISS do Curychu a následně do Prahy, přílet v dopoledních hodinách.

Podmínky