Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Nerozhoduje,
Speciální nabídka
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Rozšířené hledání Zjednodušené hledání

Srbsko – hory a jižní pohraničí na kole

Z Bosny ke kosovským hranicím
dovolená na kole2 středně náročný program

Litujeme, tento zájezd již není v nabídce

Zobrazit podobnou dovolenou: Bosna a Hercegovina, Srbsko

Na co se můžete těšit?

  • Hvězdicově i etapově s doprovodným autobusem
  • Ubytování v hotelech a penzionech
  • Národní parky Tara a Kopaonik
  • Horská oblast Zlatých borovic Zlatibor
  • Pravoslavné kláštery s freskovou výzdobou

Popis

Srbsko je zatím pro zahraniční turisty téměř neznámou destinací. Lepší důvod pro naši cestu bychom si snad ani nemohli přát, přesto jich existuje ještě celá řada. Jihozápadní část země je dnes, po rozpadu Jugoslávie, příhraniční horskou oblastí, poměrně špatně přístupnou. I díky tomu tu běží život tradičním způsobem ve starých kolejích a civilizace západního stylu sem proniká jen pomalu. Příhraniční hory jsou naprosto uchvacující a ohromující svými rozměry, dalekými výhledy, hlubokými údolími, rozlehlými lesy i otevřenými pastvinami. Navíc příroda je zde stále mimořádně zachovalá a obyvatelé vysoko položených vesnic s ní žijí v harmonickém soužití. Stejně jako v sousedních zemích i zde nalezneme významné památky v podobě středověkých pravoslavných klášterů s dochovanými freskami, postupně rekonstruovanými za podpory UNESCO. Pobudeme i v převážně muslimském městě Novi Pazar, jehož většinu obyvatel tvoří etničtí Kosované, naštěstí však žijící s křesťany v míru a shodě. Tento kulturní mix vytváří mimořádnou atmosféru, kterou si budeme moci vychutnat i tím, že zde strávíme poslední večer.

Program

1. - 2. den

Odpolední odjezd z Prahy, příjezd do NP Tara; v městečku Peručac strávíme tři noci na břehu stejnojmenného jezera; na kole podél jezera a následně kaňonem můžeme vystoupat podle chuti do svahů nejzápadnějšího výběžku parku, vytyčeného hlubokým údolím hraniční řeky Driny.

3. den

Výlet do Bosny: popovezení busem k městu Bratunac, na kolech varianta podél řeky Driny nebo přes Srebrenici (i zde jsou dvě další varianty); zastávka u hřbitova s památníkem a pietním místem obětem událostí z roku 1995 (50-70 km, asfalt).

4. den

Okruh v NP Tara - výběr silniční trasy nebo několik variant pro horská kola; monastýr Rača, horské středisko a centrum národního parku Mitrovac, jezero Zaovine (od 40 km po asfaltu po 82 km s terénem pro MTB nadšence).

5. den

Přejezd busem do horské oblasti Zlatibor, varianta poznávací nebo cyklistická: pověstná horská úzkokolejka Šarganská osmice proslavená filmy Emira Kusturici, Mokrá Gora se zachovalou dřevěnou architekturou a stylový Kusturicův Drvengrad, fakultativně odpolední jízda vlakem Mokrá Gora - Šargan, nebo na kolech dojezd do města Zlatibor poměrně náročnou, avšak mimořádně krásnou trasou (45 km/částečně terén).

6. den

Zlatibor: okružní výlet, výběr z mnoha tras po silnici nebo v kombinaci s terénem; dřevěný kostel v Jablanici, vysoko položená vesnice Stublo (40-60 km).

7. den

Zlatibor - jednou z mnoha možných tras po silnici nebo terénem: přírodní skalní most Prerast u Dobroselice, vodopád u Gostilje, jeskyně Stopiča, dojezd do městečka Sirogojno se skanzenem, v jehož stylových domcích i přenocujeme (varianta silniční nebo částečně terénní 35-52 km).

8. den

Busem do města Ivanjica v údolí řeky Moravica; přejezd přírodního parku a biosférické rezervace Golija-Studenica, monastýry Pridvorica, Isposnica a Studenica (40-50 km).

9. den

Busem do NP Kopaonik - nejvyšší pohoří Srbska, Pančičev Vrh (2017 m), vykládka v sedle 1800 m; horské středisko Suvo Rudiště, jezero Semetěško, sjezd na 400 m k hranicím s Kosovem, dojezd do města Novi Pazar (55 km); obchůdky, tržiště, posezení na pěší zóně v centru.

10. - 11. den

Na kolech za největšími křesťanskými památkami v okolí: kostel Sv. Petra s unikátním hřbitovem, monastýry Durděvi Stupovi a Sopočani postavené v krásné přírodě (40 km); poslední nákupy, večerní odjezd, příjezd do Prahy odpoledne.

Podmínky