ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Podmínky pro vstup do Rakouska (Covid-19)

Podmínky pro vstup do Rakouska (Covid-19)

PRAVIDLA VSTUPU (PŘEKROČENÍ HRANICE) DO RAKOUSKA PLATNÁ OD20.12.2021

V reakci na šíření varianty omikron v Evropě došlo od pondělí 20. prosince ke zpřísnění podmínek pro vstup do Rakouska

Pozor! Očkování látkou Johnson & Johnson bylo platné jen do 3. ledna 2022 – osoby vakcinované jednou dávkou očkovací látky Johnson & Johnson se musí dát očkovat další dávkou látky Pfizer BioNTech nebo látkou Moderna.

Ke vstupu do Rakouska (při překročení hranice) je od 20. prosince 2021 třeba předložit:
- doklad o naočkování či prodělání Covid-19 v posledních 180 dnech - tzv. 2G (geimpft/naočkovaný či genesen/uzdravený) a zároveň negativní výsledek PCR testu (ne starší 72 hodin od odběru). 

Tato povinnost se nevztahuje:

a) na osoby, které doloží, že obdržely třetí posilovací očkovací dávku

b)na osoby, které se uzdravily v posledních 90 dnech – ty​ nemusí předkládat negativní PCR při vstupu do země, pokud předloží lékařské osvědčení, že od pozitivního testu, resp. od prvních příznaků uplynulo min. 14 dní, min. 48 hod. nevykazují žádné příznaky nákazy, a i přes pozitivní výsledek testu lze předpokládat, že již nehrozí přenos infekce. 

Osobám, které se neprokáží negativním PCR testem nebo dokladem o podání posilovací očkovací dávky, bude vstup umožněn, musejí ale podstoupit PCR test v Rakousku a nastoupit do domácí karantény do doby, než obdrží negativní výsledek. V tomto případě se cestující musejí rovněž před cestou registrovat.

Stejně tak využívání služeb na místě je možné pouze pro očkované a ty, kteří covid prodělali, pro ostatní trvá lockdown. Výjimku mají děti do 12 let. V ubytování, gastronomii a u koupi skipasů je potřeba se prokázat potvrzením o bezinfekčnosti („2 G“ = očkování, prodělaný covid).

Pro očkované, osoby do 180 dnů po prodělání covidu a děti před dovršením 12 let platí minimální omezení – povinnost nosit v nástupním prostoru lanovek a v kabinových lanovkách a lanovkách s ochrannými kryty respirátory FFP 2. U dětí do 12 let stačí jakákoli ochrana úst a nosu (nákrčník). Lanovky nebudou mít žádná kapacitní omezení a ve frontách není potřeba dodržovat minimální vzdálenost (ta v Rakousku činí 1,5 m).

Do hotelů, restaurací, na vánoční trhy, kulturní akce (výj.: muzea) i sport mají od 8.11.2021 přístup pouze očkovaní (do 270 dní po 2. dávce) a uzdravení (v posl. 6 měsících). Neplatí pro děti do 12 let - ve Vídni však i ty potřebují test (PCR/72, ag/48h).


AG testy jsou v Rakousku do konce března 2022 zdarma, platí ale jen pro stupeň opatření 1. a 2. V případě dosažení 3. stupně se výrazně komplikuje cestování neočkovaných a těch, kteří covid neprodělali, jelikož se musí každých 48 h prokazovat novým PCR testem. Informace o testovacích místech a způsobu objednání na testy klientům pomůžeme zjistit, ale rezervace, doprava na testy a jejich platba je na klientovi, jakož i rozhodnutí o slučitelnosti této povinnosti a důsledků z ní vyplývající s účastí na zájezdu. Opatření pro nadcházející lyžařskou sezónu, která vstoupí v platnost 15. 11. 2021, najdete ZDE

Opatření se v Rakousku odvíjejí od 5stupňového plánu dle obsazení intenzivních lůžek v nemocnicích. Pro stupeň 1 a 2 platí pro lyžování a pobyt v restauracích „3G“ = ONT, přičemž pro gastronomii a ubytování od stupně 2 neplatí samotesty. Od stupně 3 (od obsazenosti nemocnic 20% nebo 400 lůžek) se pro lyžování a pobyt v restauracích zavádí pravidlo „2,5 G“ (neplatí antigenní testy, ale pouze PCR testy) a od obsazenosti nemocnic 25% nebo 500 lůžek se zavádí pravidlo „2 G“ (testy neplatí, omezení pohybu neočkovaných).

S omezeními při apre-ski a večerních návštěvách restaurací a diskoték musí počítat neočkovaní, kteří neprodělali covid: I v 1. stupni platí „2,5 G“ (tedy pouze PCR-test). Od 2. stupně se pro apre-ski, diskotéky a večerní návštěvy restaurací zavádí pravidlo „2 G – tedy vstup očkovaným a těm, kteří prodělali covid.“