ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Cestopisy

Kilimandžáro – na střechu Afriky

Z otevřených tanzanských plání se zvedají dva mohutné vulkány – Kilimandžáro a Meru. První z nich je se svými 5895 nadmořskými metry nejvyšší horou Afriky, a patří tak i mezi oblíbených „Seven Summits“. Uhuru Peak, jak se nazývá nejvyšší bod Kilimandžára, přiláká ročně desítky tisíc turistů, protože na rozdíl od jiných takto vysokých vrcholů lze s dobrou přípravou vyjít až na vrcholek bez lan a jakýchkoliv horolezeckých zkušeností. Meru (4566 m) je pak pátou nejvyšší horou a slouží jako ideální aklimatizační výstup před samotnou „střechou Afriky“.

Zobrazit detail

Evropou bez motoru

Jarda Lhota, jeden ze zakladatelů Adventury, oslavil své padesáté narozeniny originálním způsobem: Vyrazil na několikaměsíční cestu přes Evropu z Nord Capu na Gibraltar a stanovil si podmínku, že smí používat pouze bezmotorové dopravní prostředky. Zápisky z jeho cesty doplněné fotografiemi si můžete přečíst zde.

Zobrazit detail

Gruzínský Kavkaz aneb velký průvodce lyžařskou Gruzií

Gruzie se v posledních letech objevuje v hledáčku cestovatelů a turistů stále častěji. Oblíbeným cílem se stala díky panenské přírodě, jedinečné kultuře i mimořádné pohostinnosti místních obyvatel. Většina návštěvníků však do této kouzelné země cestuje pouze v letních měsících, což je trochu škoda. Zkuste objevit i další kouzlo Gruzie, její čarokrásnou zimu, kdy svahy Kavkazu zasype sníh.

Zobrazit detail

Šrí Lankou na kole

Ostrov čajových plantáží, nádherných scenérií, exotické fauny a flóry, buddhistických a hinduistických památek, přátelských obyvatel i úchvatné přírody protknuté venkovským životem prozkoumáme nejlépe na kole. Uvidíme tak totiž nejen turistické cíle, ale i opravdový život mezi nimi.

Zobrazit detail

Na kole deltou Mekongu

Poprvé jsem se dostal na kole do delty Mekongu v roce 2012, když jsme projížděli Kambodžu a měli
jsme v plánu dojet přes jih Vietnamu do Ho Či Minova města (Saigon). Protože jsme neměli žádnou
podrobnou mapu delty (a ani dnes žádná neexistuje), jeli jsme po hlavních silnicích a byli zaskočeni
hustotou provozu aut a mopedů ve srovnání s poklidnou Kambodžou. Nicméně „vodní svět“ delty
mě uchvátil a přemýšleli jsme, jak se sem na kole vrátit. Bylo nám jasné, že se zde neobejdeme
bez pomoci místního znalce, cyklisty, který dokáže přemýšlet jako my. To se nám nakonec podařilo
a našli jsme rodáka a cyklistického nadšence Loga. Díky němu se vždy podíváme i do míst, která
bychom sami nikdy neobjevili.

Zobrazit detail

Réunion – trek třemi kalderami

Francouzský ostrov Réunion je jedním z mála ostrovů Indického oceánu, kam se nejezdí jen kvůli plážím a azurovému moři. Na turisty, kteří se nebojí náročnějšího terénu, tu čekají vulkanické krátery, tajemné lesy, kreolská architektura, rozmanité vůně a dobrodružné noclehy v turistických chatách stojících často na plošinách s jedinečnými výhledy.

Zobrazit detail

Laya Gasa trek a cyklotoulky Bhútánem

Bhútánské království nese právem nádech tajemna a exkluzivity. Země vyznávající tradiční hodnoty přistupuje k turistice unikátním a trvale udržitelným způsobem, který jí umožňuje chránit svou kulturu i přírodu před negativními dopady cestovního ruchu. Je to země, jejíž král měří „národní štěstí“ jako hodnotu určující spokojenost obyvatel.

Zobrazit detail

Švédské Laponsko – skutečná a bezpečná romantika

Švédské Laponsko, švédsky Lappland, známé též jako země půlnočního slunce, obývaná Sámy, je poslední velkou evropskou divočinou. Řada místních hor a masivů, jež jsou zároveň součástí Skandinávského pohoří, nemá doposud žádné jméno. Reliéf krajiny tvoří ostré štíty a hluboká údolí, tvarovaná po tisíciletí mohutnými ledovci. Přesto je tato oblast relativně dostupná a díky specifickým podmínkám nabízí nádherný sníh, zcela unikátní lyžařské terény a mnoho typů lyžařské zábavy.

Zobrazit detail

Kungsleden – z Abiska pod Kebnekaise

Nekonečná tundra, průzračné řeky, volně žijící stáda sobů,
vysoké hory i široké rozlehlé pláně. To je severská divočina
nenarušená civilizací, kam oko dohlédne.

Zobrazit detail

Kyrgyzstán – zemí hor, jezer, pastvin a jurt

V zelené krajině obklopené vysokými horami se rozkládají široké pastviny, na nichž potkáte volně se pasoucí dobytek, koně a občas také jaky. Je to země jako stvořená pro toulání divokou přírodou, ať už pěšky, nebo na kole.

Zobrazit detail

Tatrabusem do srdce Islandu

Do nekonečna se rozprostírá sopečná krajina lávových polí, ledy pokrytých horských hřebenů, zelených mechových plání, duhových hor i pláží s černým pískem. Snoubí se tu aktivní vulkány s množstvím mohutných vodopádů a modrých ledovcových jezer. V této drsné a původní krajině ostrova ohně a ledu se člověk cítí nějak ještě menší a nepatrnější součástí čarovné přírody.

Zobrazit detail

Marocká mozaika

Maroko vás uchvátí jedinečnou kombinací rozmanité a krásné přírody i bohatého kulturního dědictví. Kde jinde můžete vidět moře, oceán, čtyřtisícové hory, mnoho druhů pouští od písečných přesypů po kamenité hamady, dobře dochované antické památky, jedinečnou berberskou architekturu v podobě kaseb a ksarů, bohatou architekturu maurskou i „moderní“ art deco.

Zobrazit detail

Indie – Rádžasthánem po stopách rádžpútů i mahárádžů

Zavřete oči a přeneste se na létajícím koberci do indického Rádžasthánu. Romantické mahárádžovské paláce z pozdního středověku se tu prolínají s dobývanými rádžpútskými pevnostmi. Muži s turbany se potkávají se zaklínači hadů, evropské ozvěny ve městech se mísí s hinduistickými tradicemi na venkově. Polopouštní země přechází u pákistánských hranic ve vyschlou krajinu s dunami. Velbloudi tu nejsou turistickou atrakcí, ale pracovní silou a leckde potkáte i slony.

Zobrazit detail

Kamčatka – země, kde vládne příroda

Na Kamčatce je stále hlavním vládcem nespoutaná příroda, modelovaná rozsáhlou sopečnou činností, která Kamčatku řadí mezi nejaktivnější vulkanické oblasti světa. Vulkány dokonale kónických tvarů pokryté ledovci i sršící lávu a síru vyrůstají z nekonečné a bujné zelené tajgy i tundry, kterou se potulují hnědí medvědi a v řekách se tísní lososi. V údolích, v nichž vyvěrají teplé gejzíry, se daří jahodám i orchidejím a z moře se tyčí skalní věže.

Zobrazit detail

Finsko – barevné Laponsko

Poklidnou krásu krajiny, v níž jezera zrcadlí sytě modré nebe, lesy jsou plné hub a borůvek, a pro níž pozdní léto kouzlí neuvěřitelné barvy a dlouhé stíny, si zamilujete.

Zobrazit detail