Tanzanie – silvestrovský výstup na Kilimandžáro
Tanzanie, Kilimandžáro a Mt. Meru
Nejvyšší africká hora Kilimandžáro leží asi 400 km jižně od rovníku na severním území Tanzanie blízko hranic s Keňou. Vypíná se nad okolní savanou až do výšky 5895 m. n. m. , její vrcholek je celoročně pokryt sněhem. Výstup na Kilimandžáro je neodmyslitelnou součástí návštěvy Tanzanie, ještě lákavější tím, že s dobrou přípravou lze vyjít až na vrcholek bez lan a jakýchkoliv horolezeckých zkušeností.
Umístění na otevřené pláni, velikost i výška silně ovlivňují klima, vegetaci, faunu a především horolezecké podmínky. Na Kilimandžáru se setkáte jak s rovníkovými, tak i s arktickými podmínkami, od horkých a suchých plání přes široký pás vlhkého tropického pralesa, oblasti s nižšími teplotami a dešti až k vrcholu, kde je trvale led a teploty pod bodem mrazu. Vegetační pásma jsou dobře patrná. Oproti Mt. Kenya Kilimandžáro přijímá méně vody ze srážek a láva je velmi pórovitá. Proto se zde vyskytují stromy stejného druhového zastoupení jako na sušších svazích Mt. Kenya a horní hranice lesa je níže. Les prudce přechází ve výšce 3000 m ve vřesoviště. Obrovské plochy velikého vřesu se rozprostírají až do výše 3800 m. Ve 4000 m veškerá vegetace definitivně končí.
V posledních desetiletích se stav divoké zvěře ve východní Africe hrozivě zmenšil. Na svazích Kilimandžára až k Longido a Meru se kdysi proháněla stáda zeber, pakoní, Thomsonových gazel, buvolů a impal. V okolních stepích bylo mnoho gerenuků, vyskytovaly se tu často antilopy losí, žirafy, občas dokonce i přímorožci. Dnes již není na Kilimandžáru kromě ojedinělých skupin lesoňů a buvolů žádná stepní zvěř. Lvi a gepardi jsou vzácní, ve stepi se dá spatřit jen několik Thomsonových a Grantových gazel.
I když hora je vhodná pro výstup v průběhu většiny roku, nejlepší termín je v období sucha od poloviny prosince do konce února, kdy počasí je obecně suché a teplé. Dále pak od června do začátku října, kdy je sucho, ale chladněji. Nejdeštivější období je od března do května, ve zbytku roku najdete pouze od října do prosince více deštivých dnů. V období dešťů se mraky hromadí kolem vrcholku, kde déšť přechází ve sníh. Teploty jsou poměrně vysoké. V období sucha, začínající koncem června až do konce července může být v noci velice chladno, ale bez mráčků. Srpen a září jsou také studené, s jasnými dny, mraky jsou pouze nad lesy a vřesovišti, z jasného vrcholku pak můžeme vidět pás mraků pod námi. Krátké období dešťů od října do prosince je typické bouřkami a krátkými přeháňkami, večer mraky mizí, zanechávající noci a rána průzračně jasné. Leden a únor jsou obvykle suché, teplé a jasné s krátkými přeháňkami, které vytvářejí dobré podmínky pro výstup.
Kilimandžáro je součástí Národního parku Kilimandžáro, který se rozkládá na ploše asi 2700 m2. Byl založen v roce 1973 a oficiálně otevřen v roce 1977. Z parku jsou přístupové cesty do Lesní rezervace, která je také rezervací zvěře, založené roku 1921.
Největším městem v oblasti Kilimandžáro je Moshi. Nezávisle na výstupové cestě na vrchol, je povinné projít Marangu Park Gate, kde dostanete povolení, zaplatíte poplatky a najmete průvodce. Při výstupu na horu je dokonce povinné být doprovázen průvodcem. U vstupní brány každé z cest si můžete najmout potřebné množství nosičů.