ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Laponsko: za prašanem, ledovým královstvím, saunou a polární září

Laponsko: za prašanem, ledovým královstvím, saunou a polární září

Petr Novotný, 20. prosinec 2018

Představte si, že bydlíte v ledovém hotelu v Jukkasjärvi u Kiruny, v samém srdci Laponska. Přes den se proháníte na běžkách nebo si užíváte heliskiingu a skitouringu, navečer vás psí spřežení odveze dál do hlubokých lesů, abyste mohli nerušeně pozorovat polární zář. Anebo si raději zajedete na týden na jachtu, abyste každý den z komfortního ubytování podnikli jinou lyžařskou trasu? Nebo dáte přednost gurmánské a saunové turistice ve Finsku? Milovníkům zimy a zimních sportů nabízí Laponsko nedotčenou přírodu, romantiku, prašan i na jaře a atmosféru severského životního stylu.

Laponsko leží v severní části Skandinávie, převážně severně od polárního kruhu. Tento kulturní region, tradiční země domorodých Sámů, leží na území Norska, Švédska, Finska a Ruska. Laponsko má navzdory současným státním hranicím vlastní specifika. Tím hlavním je nádherná a divoká příroda, která se rozkládá doširoka všude okolo vás. Ve Finsku převažují mírně zvlněné roviny, porostlé borovými a březovými lesy, sem tam se objeví jezero nebo zurčí řeka. Západ Laponska je tvořen fjordy a hlubokými údolími, nejvyšší švédské hory šplhají přes dva tisíce metrů.

Icehotel 365 v Jukkasjärvi: Palác Ledové královny

Pili jste už někdy drink z ledové skleničky? Dokážete si představit bohaté křišťálové lustry, jejichž ověsy jsou rovněž z ledu? Rádi byste měli svatbu či si užili koncert ve zdejší ledové kapli?

Ledový hotel ve švédském Jukkasjärvi patří mezi nejzajímavější možnosti, jak se v Laponsku ubytovat. Každý z ledových pokojů zdobí unikátní ledová výzdoba na různá témata, vytvořená sochaři z celého světa, kteří uspějí v každoročně vyhlašované prestižní mezinárodní soutěži o ztvárnění místností. Porota si dává velmi záležet na tom, aby se nejstarší Icehotel nestal kýčem jako četné kopie, ale drží vysokou uměleckou úroveň a originalitu. Teplota v ledových částech hotelu se pohybuje lehce pod nulou, což ale spraví teplý spacák, který dostanete na recepci, sauna nebo ranní probuzení s horkým brusinkovým nápojem. Novinkou je celoroční provoz Icebaru a části pokojů umístěných v hale chlazené z energie solárních panelů. Hlavní část hotelu s kaplí a hlavním sálem však nadále vzniká každý rok znovu pod širým nebem na břehu řeky Torne, z jejíhož ledu se vyřezávají obrovské kvádry jako stavební materiál.

Ledový hotel Jukkasjärvi
Ledový hotel Jukkasjärvi

Výlety se psím spřežením a výpravy za polární září

Laponská krajina se mění jen velmi pomalu a kamkoli se v zimě dostat stojí spoustu sportovního úsilí. Cesty do samoty divočiny si ale můžete usnadnit skútrem nebo, stejně jako to dělali v minulosti místní obyvatelé, pomocí tradičních psích spřežení. Takový výlet v krajině, kde spousty kopců a hor dosud nemá jméno, je zážitkem sám o sobě.

Barevné divadlo, tajemný zelený závoj, který visí z nebes nebo se kroutí k zemi, vzbuzuje úctu. Je ticho a klid a cítíme tu sílu vesmíru, která jen tak mimochodem pošle takovou „malou“ podívanou. Polární záře, na severní polokouli zvaná aurora borealis, vzniká z mraku částic vyvržených slunečními erupcemi až k Zemi. Magnetické pole země nás před vesmírným zářením chrání, ale tam, kde je blíže povrchu, tj. v blízkosti magnetických pólů, proniknou částice až do atmosféry, kde potom dochází k interakci částic s molekulami atmosféry, a tedy k výbojům, viditelným jako polární zář. Pro její pozorování je nejdůležitější naprostá tma, jasná obloha a vysoká sluneční aktivita. Švédský národní park Abisko je právě pro pozorování jedním z nejvhodnějších míst. V zimě tu bývá často obloha bez mráčku a široko daleko není žádný světelný smog.

Mekka heliskiingu a skitouringu

Heliskiing ve Švédsku nemá, na rozdíl od Alp, prakticky žádná omezení. Helikoptéra vás, spolu s horským vůdcem, zaveze tam, kde jsou aktuálně bezpečné a dobré podmínky. Je z čeho vybírat – obrovská plocha téměř 200 čtverečních kilometrů nabízí stovky sjezdů. Nejlepšími základnami pro heliskiing jsou Nikkaluokta a velké freeridové středisko Björkliden/Riksgränsen.

Haute Route Severu: okruh kolem Kebnekaise

Hurá na lyže, do prašanu a přírody! Švédské Laponsko je poslední velkou evropskou divočinou. Reliéf krajiny tvoří ostré horské štíty i široká údolí tvarovaná ledovci. Výhodou je, že vás při tomto velehorském zážitku rozhodně nebude omezovat nadmořská výška.

Z Kiruny jedeme do sámské osady Nikkaluokta, odtud pak dále skútrem do údolí Vistas. Tady začíná naše lyžařské putování zimní krajinou, masivem nejvyšší švédské hory Kebnekaise. Vyrážíme vstříc majestátní hoře Nallo a stejnojmenné chatě, dále pak k chatě Sälka, která leží na královské dálkové trase Kungsleden. Vzdálenosti mezi chatami nejsou velké a zůstáváme vždy dva dny, abychom si užili nejen putování, ale i sjezdy v okolí. Potom už nás čeká náročný skialpinistický přechod vedoucí údolím Kaskasavagge a dále po známé trase Jojoleden přes několik horských sedel pod stěnami Kebnekaise až do překrásného údolí Tarfala.

Nakonec sjíždíme k horské chatě Kebnekaise Fjällstation. Zasloužený komfort korunuje gastronomické potěšení v podobě pětichodového degustačního menu. Samozřejmě nechybí laponská sobí specialita renskav, což je nahrubo nastrouhané, dušené, sobí maso, mimochodem nesmírně křehké a velmi zajímavé chuti, podávané s bramborovou kaší a brusinkovou omáčkou.

Útulná a romantická horská chatka  Nallostugan
Útulná a romantická horská chatka Nallostugan

Lyžování z jachty. Když prašan končí v moři

Na sever od Lofot je norské pobřeží nejvíce členité. Soustava poloostrůvků, ostrůvků a fjordů v okolí města Tromsø je tvořena hornatým pásem Lyngenských Alp. Zatímco scenérie je téměř alpská, terén dovoluje snazší varianty sjezdů, a tak je místo vhodné i pro méně zkušené lyžaře. Co je ale úplně nejkrásnější, je kombinace bílých svahů, které padají až do temně modrého moře, a modré oblohy, po které putuje slunce na jaře už velmi dlouho.

Abychom měli ubytování i dopravu pohodlnější, volíme pobyt na jachtě. Kapitán nás zaveze i vyzvedne tam, kde si zrovna přejeme, a tak můžeme poslední oblouky zakrojit přímo před naší lodí.

Finská sauna je součást finské kultury a každodennosti

Určitě stojí za to pořádně si užít saunu právě tady, v Laponsku. Oblast Kuusamo, asi 200 km východně od finského Rovaniemi, nabízí propracovaný program „Saunatour“ (www.saunatour.fi), při němž vyzkoušíme různé druhy tradičních saun v nádherném prostředí a s perfektním kulinářským zážitkem. Finové stavěli sauny nejčastěji u jezera, kde se po saunování zchladíte dokonce i v zimě, kdy je v ledu vyřezáván otvor. Dřevěné budovy saun jsou vytápěny horkými kameny nebo přímo kamny, ve vzduchu se vznáší aroma březového listí a vzduch rozhání březové proutky. Teplo uvolňuje svaly, posiluje srdce, relaxuje mozek.

Saunatour začínáme v tradiční Iisakki Lakeside sauně, kde si můžete dopřát zchlazení v jezeře nebo vířivce. Teplota dosahuje příjemných 50 °C, což umožňuje zdejší specialitu – cvičení saunayogy. Šest jednoduchých pohybů jógy pomáhá úplnému uvolnění a meditaci. Po setmění se můžete navečeřet laponských specialit v hotelu nebo ve volné přírodě, pozorujíc polární záři. Rukan Salonki Ice Sauna je v zimě postavena z ledových bloků, které jsou téměř průhledné. Horká sauna s hustou párou uvnitř ledu, obklopena ledovým jezerem, je nezapomenutelným zážitkem. Pyhäpiilo Sauna and Spa je tradiční kouřovou saunou a s množstvím bylinných esencí. Je překrásně umístěna mezi posvátnými kopci na břehu jezera Pyhäjärvi. Trochu dále od těchto čtyř saun můžeme navštívit„Saunu starých časů“, zřízenou v původní pastevecké chatě. Po klasické proceduře můžete odpočívat v horkém sudu a pozorovat krajinu okolo.