Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníKategorie cestovního komfortu

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Souostroví San Blás a indiáni Kuna Yala

Souostroví San Blás a indiáni Kuna Yala

Petr Novotný, 10. květen 2011

Panama je turisty doposud opomíjený úzký pruh země, spojující jako pomyslný most Ameriku Centrální s Amerikou Jižní. Díky unikátní poloze byla odjakživa místem míšení rozličných kultur a do dnešních dnů se na jejím území zachovalo celkem sedm svébytných indiánských kmenů. Nejpočetnějším kmenem jsou Guajimové, kterých žije v dnešní Panamě více 120 000 tisíc.

Divoké kmeny

Nejdivočejšími kmeny jsou bezesporu indiáni Čo-ko a Wounaan, obývající těžko přístupné oblasti panenských pralesů na hranicích s Kolumbií. Nejnápadnější, ale také nejuzavřenější indiánskou komunitou na území Panamy jsou ale indiáni kmene Kuna Yala. Kunové, jak se tito indiáni nazývají, dokázali po staletí odolávat veškerým nájezdům a dnes představuje autonomní oblast Comarca de Kuna Yala nejnezávislejší indiánské území v celé Střední Americe.

Autonomní oblast Comarca de Kuna Yala pokrývá úzký pruh karibského pobřeží a přilehlé souostroví San Blás. Celé území se táhne v délce více než 200 km jihovýchodním směrem od zálivu San Blás až ke kolumbijské hranici. Kunové spravují tuto oblast s minimálními zásahy centrální vlády, uplatňují vlastní zákony, dodnes používají vlastní jazyk a úzkostlivě střeží kmenové zvyklosti a svébytnou kulturu. Hospodářství je založeno z velké části na vzájemném výměnném obchodu mezi jednotlivými rodinami. Na ostrovech se sklízejí kokosové ořechy, moře je plné ryb. Plantáže na pobřeží zásobují obyvatele zeleninou a tropickým ovocem. Přilehlé pralesy poskytují dostatek stavebního i vzácného dřeva. Kunové rovněž objevili i kouzlo cestovního ruchu. Ačkoliv turistická infrastruktura není zatím příliš rozvinutá, představují například rukodělné výrobky kunských žen nejproslulejší panamské artesanie.  

Ostrov jedné rodiny

V celém souostroví San Blás se nachází okolo 400 ostrovů různých velikostí od miniaturních neobydlených ostrůvků až po jakési ostrovní vesnice. Převážná část staveb je postavena stále ještě v původním stylu z rohoží z palmového listí. Některé ostrovy jsou zastavěny téměř do posledního kousku země, ale mnohé z nich obývá pouze jedna jediná rodina. Ta se navíc během roku střídá v pravidelných cyklech s příbuznými a tak tráví část roku odpočinkem v poklidném Karibiku a po zbytek roku pracují na plantážích na pobřeží.

Jediným dopravním prostředkem, umožňujícím spojení mezi jednotlivými ostrovy i přilehlou pevninou, jsou unikátní dřevěné mořské kanoe. K výrobě ručně dlabaných kánoí používají Kunové mohutné kmeny stromů Sapi, které rostou v pralesích na pobřeží. Menší rybářské kanoe nazývají ve svém nářečí binu uwala, o něco málo větším dopravním kanoím říkají turga uwala. Svým majitelům slouží v průměru až patnáct let. Jízdu na kánoích zvládají nejen muži, ale i ženy a dospívající děti. Za bezvětří poklidně pádlují nebo se v mělkých vodách odrážejí pomocí dlouhého bidla ode dna. Pokud se zdvihne mírný větřík, napnou jednoduché plachty a v tichosti plachtí napříč oceánem. V tom okamžiku se celý obzor zaplní jinak pouhým okem sotva postřehnutelnými kanoemi. Poklidnou idylu zatím téměř bez výjimky neruší hlučné lodní motory ani větší plavidla. Kunové vám své kánoe i rádi zapůjčí. Cestování na těchto plavidlech odlehlým karibským souostrovím je pak zcela nevšedním zážitkem.

Ženy v mole

Přesto, že muži se zde oblékají výhradně západní způsobem do trika nebo košile a krátkých kalhot, ženy úzkostlivě dodržují staleté zvyklosti. Kromě barevných korálků ovinutých do poloviny lýtek i předloktí a černé linky malované na obličej od čela ke špičce nosu jsou nejnápadnější součástí jejich tradičního kroje krátká blůzka opatřená na břiše a na zádech nepřehlédnutelnou výšivkou – mola. Právě molas se staly tím nejvyhlášenějším panamským suvenýrem. Jejich výroba vyžaduje značnou zručnost a dostatek času. Proto snad nehrozí přenesení jejich výroby do turistických manufaktur a příjmy z nich tak zůstávají převážně u jejich výrobců.

Uvědomění vlastní svébytnosti, životního stylu neovlivněného doposud tolik rozpínavou civilizací a touha po udržení tradičních hodnot a způsobu obživy na San Blás je v dnešním  kosmopolitním světě zcela unikátní. Kunové usilují o udržení svého území a kmenové celistvosti úspěšně již od výprav Kryštofa Kolumba, a proto jim přejme nezlomnou vůli v této snaze nejen v daleké budoucnosti, ale i v právě probíhajícím 21. století.

Žádost o zaslání tištěných katalogů

KATALOG POZNÁVACÍ ZÁJEZDY 2019 / 2020

Pokud o katalog máte zájem, neváhejte poslat tuto objednávku. V případě, že jste s námi cestovali v posledních 2 letech, tak Vám katalog přijde automaticky. Katalog rozesíláme po 22. 11. 2018.

Katalogy posíláme pouze po ČR. Pro zájemce mimo ČR máme připraven katalog ke stažení ve formátu PDF na stránce katalog 2019/2020 v PDF.

Tištěné aktivní katalogy se změnily na internetové! Všechny zájezdy z katalogů DOVOLENÁ NA KOLE a TURISTIKA najdete nyní pouze on-line na našem webu.