ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Nerozhoduje,
Speciální nabídka
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Rozšířené hledání Zjednodušené hledání

Významný mezník pro Tatrabus 7. 8. 2011

Významný mezník pro Tatrabus 7. 8. 2011

7. 8. 2011 16:30 hodin, jezero Blautulon (Island):

Co se stalo?

Během okamžiku se změnila dosud velmi úspěšná kariéra Tatrabusu. Po utržení krajnice cesty, která vede asi 40 cm pod hladinou jezera – kráteru sopky, se Tatrabus potopil do desetimetrové hloubky. Bylo toho napsáno dost v českých, islandských i světových denících, v televizích. Proběhly diskuse na facebooku, které nebyly ze strany některých zaujatých osob zcela příjemné a už vůbec ne pravdivé, byly ovlivněny nepříliš objektivním zpravodajstvím islandské televize, která dala prostor pouze jednostranně zkresleným informacím o negativním působení Tatrabusu na přírodu Islandu. Je to nesmysl, Tatrabus je neustále pod kontrolou správců parku, jeho stopy by byly ihned identifikovány. Důležité je, že se nestalo nic vážného nikomu z klientů ani posádky Tatrabusu, průvodci i klienti zafungovali v kritické situaci výborně, vynikající byla pomoc dvou Rakušanů, kteří první přijeli k místu nehody. Místní orgány, správa národního parku, policie, záchranné složky, i naše diplomatické zastoupení dokonale spolupracovali, vzorně se postarali o účastníky nehody. Potápěči ještě večer vyzdvihli zavazadla z ponořeného vozidla.

Byl to poslední den zájezdu, návštěva tohoto jezera nebyla původně v plánu, ale zbýval čas a tuto oblast průvodcům vřele doporučil jeden ze správců národního parku, bohužel zažili klienti neočekávané dobrodružství. Další den odjeli klienti do Reykjaviku a odletěli domů s novými náhradními doklady, o které se bleskově postaralo naše diplomatické zastoupení. Nad rámec běžných služeb se o klienty postarala i letecká společnost Icelandair. Poskytla jim občerstvení na palubě, které není v ceně letenky.

Na poslední dva zájezdy "islandské série" pronajala CK Adventura náhradní vozidlo.

Všichni místní, včetně ředitele parku velmi dobře spolupracovali na vyzvednutí Tatrabusu ze dna jezera a jeho dopravy do servisu. Vše proběhlo rychle, efektivně, zvolili řešení poměrně jednoduché a hlavně s minimální finanční náročností. Díky rychlosti vyzvednutí a výbornému technickému stavu Tatrabusu, nedošlo k zásadnímu znečištění vody jezera a hrubým zásahům do jeho břehu.

Díky dokonalé konstrukci Tatry a její minimální elektronizaci se během dalších 4 dnů řidiči a mechanikovi Frantovi a průvodci Romanovi podařilo Tatrabus z nejhoršího vyčistit, vysušit podstatné věci a po výměně oleje a dobití baterií nastartovat motor. Startér fungoval, alternátor dobíjel, je to neuvěřitelné, ale hned další den se Tatrabus vydal na 660 km dlouhou cestu do přístavu a zvládl ji bez problému.

Bohužel musel čekat 14 dní na svůj objednaný termín nalodění, protože trajekt jezdí 1x týdně a dříve nebylo místo. Franta odletěl do ČR, Tarantule končil své zájezdy náhradním Sprinterem, aby nemusel čekat, domluvil se o nalodění a převezení Tatrabusu na pevninu s rakouským kamarádem Michaelem, který jel tímto trajektem a již loni spolu Tatru převáželi zpět do ČR. Po vylodění v Dánsku v přístavu čekal Franta se svým kamarádem Fugasem, Tatrabus převzali a mazali do Čech, cestou je zazlobilo jedno ložisko v kole, ale do Prahy a potom do Českých Budějovic dojeli v zásadě bez potíží.

Velmi dobře se k celé události postavila pojišťovna Uniqa, uhradila většinu škody vzniklé klientům, náklady na záchranu Tatrabusu i škody na něm samotném.

Jak dál s Tatrabusem?

Asi měsíc probíhala jednání o tom, co dál. Adventura chtěla využít příležitosti, pořídit nový moderní podvozek, zvažovala se Tatru 810, chvíli to vypadalo i na absolutní tatrováckou novinku Phoenixe s technikou DAF, nebo armádní podvozek T815. Výroba a legislativa přestavby není otázkou pár dní. Muselo se jednat rychle. Zájezd "Silvestr v Maroku" byl dlouhodobě vyprodán. Muselo se udělat zásadní rozhodnutí. 

Jednoduchost a odolnost současný podvozek dostatečně potvrdil, nové auto převybavené elektronikou by nemuselo obstát, dali jsme zelenou kompletní repasi. V pondělí 1. 10. 2011 byla zahájena ve značkovém Tatra servisu Parma v Budějovicích, podvozek byl rozebrán doslova do šroubku, motor generálkován u specialistů, firmy Stodulka v Budišově nad Budišovkou, kabina řidiče odstrojena na kostru, vše kompletně opraveno, vyvařeno, nové vytápění i elektroinstalace, palubní deska. V nástavbě nová elektroinstalace, čalounění, vybavení technikou.

Průběh rekonstrukce je vidět na Facebooku i na stránce https://www.adventura.cz/tatrabus/fotogalerie-historie-tatrabusu-ve-fotografii/