ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Nádherné dobrodružství

Nádherné dobrodružství

Tomáš Hyka, 1. březen 1995

Příroda voní jarem. Tající sníh na vrcholcích hor naplnil koryto řeky po okraj chladnou modrozelenou vodou, která občas vystříkne až na žluté hlavičky upolínů lemujících zelené břehy.

Za zákrutem řeky se vynořily dva rafty a už první z nich míří mezi dva velké balvany v úvodní části burácející peřeje. Raft se vzápětí vzpíná na velké vlně, vyhýbá se dalšímu balvanu uprostřed proudu a další vlna zalévá celou příď i oba pádlující na přední sedačce. Rázný povel muže na zádi sjednocuje pádlaře k mohutnému záběru, a už je člun v klidnější laguně pod peřejí. Vzápětí najíždí do peřeje druhý raft. Ale pozor! Velká vlna ho trochu stáčí z přímého směru a člun naráží šikmo bokem na dolní balvan. Příď míří vzhůru k oblakům, člun se naklání a muž a dívka na levoboku nedobrovolně vysedají do chladivé lázně. Odlehčený člun se srovnává a vydává se za oběma plavci. Ti však už jsou pomocí speciálních záchranných lan přitahováni k druhému člunu, který se jim okamžitě vydal na pomoc. Oba vykoupaní přesedají za žertování ostatních do svého člunu a na okamžik sundavají přilby, aby mohli vytřepat vodu z vlasů. Neoprenový oblek a další vzrušující plavba je zase zahřeje. Brzy se nepozná, kdo si zaplaval a koho jen zmáčely vlny. A jede se dál - za další zatáčku, do další peřeje, na další a další řeky. Protože kdo to zkusil, většinou se vrací.

Rafting je sportovní vodácká disciplína, která v posledních letech zaznamenává obrovský rozmach, a tisíce lidí si touží touto dobrodružnou formou odpočinout od pohodlí civilizace a změřit své síly s tím nejčistším přírodním živlem, kterým je dravá horská řeka. Už snad ani není třeba říkat, že jde o splouvání více i méně divokých řek na větších nafukovacích člunech.

Rafting je sport bezpečný, pokud člun vede opravdu zkušená ruka. Ale může být i sportem velice nebezpečným, protože občas svádí nezkušené posádky k riskantním plavbám, které mohou skončit neštěstím. Dovoluje to poměrně vysoká stabilita raftových člunů, která dodává těmto posádkám falešnou jistotu. Nedokážou ovšem předem odhadnout skutečnou obtížnost řeky a míru rizika. A často si ho neuvědomí ani dodatečně, po šťastném proplutí úseku, což je bohužel ponouká k dalším nerozumným kouskům.

Pokud máte raft, veškeré potřebné vybavení, alespoň jednoho opravdu zkušeného vodáka a chuť sami si vyrazit do peřejí, rozhodně vám to nerozmlouvám. Ale musíte vždy vědět, na jak obtížný úsek vyrážíte a zda je přiměřený stav vody. A musíte se vydat jen na řeku takové obtížnosti, abyste před případnou překážkou dokázali zastavit a přistát. Kam nevidíte, tam nejezděte. A při posuzování těžších peřejí si vždy představte, že v nich můžete plavat a zda to v případě nutnosti zvládnete. Pokud si v některém bodu nejste jisti, vřele doporučuji, jeďte raději s námi.