Izrael – velká cesta
Izrael, Palestina
Nic nebylo nalezeno :(
Objevte s námi krásy Izraele a Blízkého východu. Navštivte nejposvátnější místa tří náboženství. Projděte se po poušti či v cedrových lesích, odpočiňte si v palmových oázách. A mnohem víc!
Ukážeme vám místa, kde společně žijí vyznavači tří náboženství. Projdete se po městě, kde stojí kostel vedle mešity a ta zase sousedí se synagogou. Místní atmosféra vás pohltí tak, že ztratíte pojem o čase. Zdoláme vrchol Olivetské hory i Golanských výšin a potom se vykoupeme v Galilejském jezeře či Mrtvém moři. Okolní země arabského světa nás pro změnu omámí vůní koření v bludištích svých tržišť. Ty bližší jako Libanon či Jordánsko také oplávají biblickými i antickými památkymi. Ty vzdálenější na Arabském poloostrově dýchají vůněmi pouště, kaňony hornatého Ománu vám nabídnou osvěžení v tůních skytých říček a Indický oceán své písčité pláže.
Izrael, Palestina
Připravit opravdu ucelený zájezd po biblických památkách Izraele je téměř nadlidský výkon, ale přesto jsme se o to pokusili. Většina starozákonních i novozákonních památek sice leží na území Izraele, ale některé i na obtížněji dostupných územích Palestinské autonomie. Přičteme-li k tomu ne zcela přehlednou a hlavně neustále se měnící politickou a bezpečnostní situaci, není to snadný úkol. Přesto se s námi můžete vydat poznat místa, kudy kráčela historie, kde vznikala tři největší monoteistická náboženství a kde se snoubí starý svět s novým. Nahlédneme do mentality a zvyků židů, křesťanů i muslimů a kromě historických památek si vychutnáme i přírodní krásy. Je pozoruhodné, jak rozmanitý přírodní mix nabízí tento malý státní útvar, takže by byla škoda omezit se jen na památky. Lehké pěší procházky si vychutnáme v zelených rozkvetlých Golanech i ve vyprahlých kaňonech Negevské pouště.
Zájezd připravujeme ve spolupráci s osvědčenými místními partnery a jeho program vychází z aktuální situace v tomto dynamickém regionu.
18.10.2023 - 28.10.2023
Libanon
Dalším střípkem do naší blízkovýchodní mozaiky je Libanon. Tato oblast středomořského pobřeží a blízkého vnitrozemí nabízí především pestrou škálu památek od Féničanů, Řeků a Římanů přes rané křesťanství, později islám až po středověk, zasazenou do monumentální kulisy třítisícových hor. Perlou antiky je helénistický Baalbek se svými pověstnými terasami a největšími kamennými bloky, které kdy člověk opracoval a přemístil. Přes první křesťanské chrámy a nekropole a přes islámské památky se na naší pouti blízkovýchodní historií dostaneme až ke středověkým křižáckým hradům z doby bojů o Svatou zemi. Kromě historických památek samozřejmě nevynecháme přírodní krásy a zajímavosti a nahlédneme i do současného života muslimských i křesťanských Arabů. Celou cestu si zpestříme skvělou kuchyní a báječným vínem, které zde začali pěstovat jako první již Féničané.
3.11.2023 - 11.11.2023
26.4.2024 - 4.5.2024
Jordánsko
Dalším střípkem v naší blízkovýchodní mozaice je poznávací zájezd do Jordánska. To jsme dlouhou dobu nabízeli jen jako "odskok" z Izraele, avšak toto rozlohou malé království nabízí mnohem víc než jen světoznámou Petru. Naše cesta zahrnuje plnohodnotné poznání obrovské části jeho historie, kultury i malebné a dramatické přírody. Vše dokreslí velmi přátelští a pohostinní obyvatelé a skvělá kuchyně Levanty, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat.
9.11.2023 - 16.11.2023
29.2.2024 - 7.3.2024
Omán
Omán - "Švýcarsko Arabského poloostrova" - je podmanivou směsí žijících tradic a modernity. Klidná a přátelská země má pověst nejčistší a nejbezpečnější arabské destinace. Teprve terénní auto nám však dovolí poznat, co vše Omán ukrývá, proniknout hluboko do ománských údolí a vysoko do hor. Čekají nás divoká i kultivovaná horská vádí s datlovými háji, potoky, tůněmi a jeskyněmi, štíty s tisícimetrovými skalními stěnami i zapomenuté vesničky vysoko v horách, písečné duny pouště i krásné a neporušené pobřeží. Uvidíme mořské želvy kladoucí vejce i staleté horské jalovce. Na cestě krajinou skal, kamenů a písků nás přitom stále bude doprovázet voda - na mořských plážích, při koupání v horských tůních, zurčící v palmeriích v nespočetných faladžích - zavlažovacích kanálech, jejichž systém - tisíce kilometrů dlouhý - je jednou z ománských pozoruhodností zapsaných v seznamu UNESCO. Výstavné, ale tradici respektující hlavní město, nespočetné hliněné pevnostní stavby a tajemné hrobky prehistorické civilizace doplní naši ománskou mozaiku.
Zájezd střídá pěší trasy ve vádích a v horách s koupáním v moři i v horských tůních a s návštěvami hradů, historických měst a přírodních rezervací. Absolvujeme ho v pohodovém tempu, neklade zvýšené nároky na fyzickou kondici.
3.11.2023 - 15.11.2023
+ další 2 termíny
Omán
Vychutnejte příchod nového roku stranou silvestrovského šílení jen v malé skupince lidí, velbloudů a beduínů. Užijeme si romantiky absolutního ticha a hvězdnaté oblohy jako za dávných časů pouštních karavan uprostřed monumentálních písečných dun a stihneme poznat i pamětihodnosti Ománu. Ten je podmanivou směsí žijících tradic a moderní arabské země. Cizinec se zde cítí jako vítaný host, kterému se nikdo nevnucuje, ale zároveň s ním každý rád prohodí pár slov. Příjemným překvapením pro návštěvníka je neuvěřitelná čistota a vzorná péče o kulturní památky i přírodní dědictví.
27.12.2023 - 4.1.2024
Omán
Dhofar – jižní Omán – je od severní části země oddělen rozsáhlými pouštními oblastmi. Liší se od severu v mnohém a v řadě směrů má blíže k nedalekému východnímu Jemenu. Úzký pás zeleného hornatého pobřeží zasahuje i do sousední jemenské Mahry, stará architektura připomíná stavby jemenského Hadramautu a jihojemenských přístavů. Místo datlových palem tu rostou kokosové. Ukrytým plážím Indického oceánu tu dramatické pozadí tvoří až 1800 metrů vysoké Dhofarské hory. Každé léto tu tisíc metrů vysoké pobřežní útesy zachycují vlhkost z mraků tvořených letním monzunovým prouděním a lesy horských svahů se na několik měsíců mění v zelenou džungli. Oázy zeleně tu v některých vádích vydrží i po už suchý zbytek roku, pasou se tu stáda velbloudů a krav. Najdeme tu 60 endemických rostlinných druhů, fotogenické dracény, lahvovníky a samozřejmě kadidlovníky. Dhofar byl ve starověku jednou z hlavních produkčních oblastí kadidla a památkou na doby dávné prosperity jsou ruiny starověkých obchodních přístavů. Komplex archeologických vykopávek a kadidlovníkových porostů byl zapsán na seznam UNESCO pod názvem "Země kadidla".
V zimních měsících tu bývají vody Indického oceánu klidné, průzračné a tyrkysové. Během sedmidenního okruhu v teréních autech budeme mít možnost si vychutnat řadu odlehlých, málo navštěvovaných pláží. Do programu poznávacího zájezdu je zařazeno několik nenáročných pěších výletů. Projedeme a projdeme pobřeží, hory i poušť a kromě centrální části Dhofaru v okolí města Salalah se vydáme i dále na východ po pobřeží až k vádí Shuwaymiyah s podivuhodnými travertinovými útvary a na sever do dun Rub al Chálí.
24.2.2024 - 4.3.2024
Jemen, Sokotra
Sokotra je posledním jemenským přírodním rájem. Odlehlý a exotický ostrov byl donedávna prakticky izolován od zbytku světa. Zápis do seznamu památek UNESCO v roce 2008 přitáhl k do té doby takřka neznámému ostrovu pozornost světa. Přibylo turistů, ale jejich počet nikdy nepřevýšil 5000 ročně. Jemenská občanská válka ostrov na několik let znovu odřízla od světa. S obnovením pravidelných přímých letů na ostrov toto období izolace končí.
Stejně jako ještě před pár desetiletími zdejší lidé byly po milióny let odděleny od světa i místní rostliny a zvířata. Důsledkem je takové množství zde žijících endemických druhů, že si ostrov vysloužil označení "Galapágy Indického oceánu". Místy to tu vypadá jako na obrázku z jiné geologické epochy – působivá krajina je porostlá bizarními stromy dračí krve, okurkovníky, lahvovníky. V zelených horách pramení potoky se sladkovodními kraby, své šťavnaté pastviny tu mají nomádi z vnitrozemí, kteří teprve nedávno přeměnili své jeskynní příbytky na útulky pro stáda koz. Ostrov je provrtán jeskynními systémy, z větší části ještě neobjevenými. Pobřeží je výrazně sušší, jsou tu pláže s bělostným pískem, rybářské vesničky, gigantické písečné duny a pod hladinou kousek od břehu neobyčejně bohatý mořský život. Sokotránské pláže jsou lahůdkou pro všechny milovníky exotických moří.
Každý den nás čekají výlety divokým vnitrozemím ostrova s bizarní unikátní endemickou flórou, divokými kaňony a žulovými nedostupnými homolemi centrálního pohoří. Každý den si odpočineme na některé z nádherných nedotčených pláží s bělostným pískem a místy až stametrovými dunami, nebo u sladkovodních tůní sokotránských kaňonů.
Okruh ostrovem absolvujeme v terénních autech, pěší výlety zařazené do programu jsou lehké. Čas věnujeme také pobřeží, plážím, koupání a výpravám po moři. Až na poslední nocleh v hotelu v Hadibu spíme pod stany v jednoduše vybavených kempech a na tábořištích. Stany a vybavení pro táboření nám zapůjčí místní cestovní kancelář. Komfortní hotelové ubytování nás čeká cestou na ostrov i z ostrova v Abú Zabí. O plnou penzi se během pobytu na ostrově postará sokotránský kuchař.
27.11.2023 - 6.12.2023
12.2.2024 - 21.2.2024
Omán
Dhofar je nejjižnější oblast Ománu a skoro celý jej zabírají pouště. Na úzkém pruhu dhofarského pobřeží lze však každé léto zažít zázrak. Na maličký kousek Arabského poloostrova zde dosahuje letní monzum a od poloviny června do poloviny září nastává sezóna zvaná karíf. Plážím Indického oceánu tu dramatické pozadí tvoří až 1800 metrů vysoké Dhofarské hory a tisíc metrů vysoké pobřežní útesy zachycují vlhkost z mraků tvořených monzunovým prouděním. Zatímco zbytek Arabského poloostrova připomíná žhnoucí pec, tady je pobřeží zahaleno mlhou, doprovázenou chladivým mrholením. Strmé svahy jsou pokryty mlžným lesem, v údolích tečou potoky, ze skalnatých srázů padají vodopády a na náhorní planině se na rozsáhlých sezónních loukách pasou stáda velbloudů a krav. Husté lesy místy připomínají džungli, najdeme tu 60 endemických rostlinných druhů, fotogenické dracény, lahvovníky a samozřejmě kadidlovníky. Dhofar byl ve starověku jednou z hlavních produkčních oblastí kadidla a památkou na doby prosperity jsou ruiny starověkých obchodních přístavů. Komplex archeologických vykopávek a kadidlovníkových porostů byl zapsán na seznam Unesco pod názvem "Země kadidla".
Při naší výpravě do Dhofaru se pokusíme trefit do období těsně po konci karífu, kdy mlhy už ustoupily, ale krajina zůstává ještě svěže zelená a teploty nestačily vystoupat zpět na okolní standard. Po cestě podél už suššího pobřeží směrem na sever na nejvýchodnější cíp Arabského poloostrova jsou jak na šnůrce navlečeny rozeklané pobřežní horské hřebeny, vádí s palmovými oázami a podivuhodnými travertinovými útvary, pláže s bělostným pískem, laguny s plameňáky, bizarní geologické útvary, písky pouště i tajemné památky na prehistorické kultury Ománu. Do želví rezervace u Ras al Hadd dorazíme ještě v sezóně líhnutí malých želviček a budeme pozorovat želvy při kladení vajec. Cestou do Muscatu zamíříme v posledních dnech i do hor a vádí východního Hadžaru a putování ukončíme v hlavním městě Muscatu.
29.9.2023 - 11.10.2023
můžete prozkoumat on-line:
Katalog Poznávací zájezdy
Katalog Dovolená na kole
Katalog Turistika & outdoor
![]() | Kontaktujte násVáš dotaz byl odeslán. Prodejní kancelář vás bude kontaktovat v nejbližším možném termínu. Při odesílání dotazu nastala chyba. Omlouváme se. |
Voroněžská 20, 101 00 Praha 10