ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Příroda a pláže Sokotry

Osm dní na nejpodivuhodnějším ostrově světa
poznávací zájezdyturistické zájezdy1 nenáročný program★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
4. 11. – 13. 11. 202410 dní48253420

NUTNÉ VČASNÉ PŘIHLÁŠENÍ

10. 2. – 19. 2. 202510 dní48253510

NUTNÉ VČASNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Na co se můžete těšit?

  • Hory, kaňony, tůně a jeskyně vnitrozemí ostrova
  • Koupání na panenských sokotránských plážích
  • Endemická flóra – stromy dračí krve, okurkovníky, lahvovníky
  • Kolem pobřeží na rybářských člunech

Popis

Sokotra je posledním jemenským přírodním rájem. Odlehlý a exotický ostrov byl donedávna prakticky izolován od zbytku světa. Zápis do seznamu památek UNESCO v roce 2008 přitáhl k do té doby takřka neznámému ostrovu světovou pozornost. Přibylo turistů, ale jejich počet nikdy nepřevýšil 5000 ročně. Jemenská občanská válka ostrov na několik let znovu odřízla od světa. S obnovením pravidelných přímých letů na ostrov toto období izolace končí.

Stejně jako ještě před pár desetiletími zdejší lidé, byly po milióny let odděleny od světa i místní rostliny a zvířata. Důsledkem je takové množství zde žijících endemických druhů, že si ostrov vysloužil označení "Galapágy Indického oceánu". Místy to tu vypadá jako na obrázku z jiné geologické epochy – působivá krajina je porostlá bizarními stromy dračí krve (dračinec rumělkový, dracéna), okurkovníky, lahvovníky. V zelených horách pramení potoky se sladkovodními kraby, šťavnaté pastviny tu pro svůj dobytek využívají nomádi z vnitrozemí, kteří teprve nedávno přeměnili své jeskynní příbytky na útulky pro stáda koz. Ostrov je provrtán jeskynními systémy, z větší části ještě neobjevenými. Pobřeží je výrazně sušší, jsou tu pláže s bělostným pískem, rybářské vesničky, gigantické písečné duny, přičemž pod hladinou kousek od břehu panuje neobyčejně bohatý mořský život. Sokotránské pláže jsou lahůdkou pro všechny milovníky exotických moří.

Každý den nás čekají výlety divokým vnitrozemím ostrova s bizarní unikátní endemickou flórou, divokými kaňony a žulovými nedostupnými homolemi centrálního pohoří. Každý den si odpočineme na některé z nádherných nedotčených pláží s bělostným pískem a místy až stametrovými dunami, nebo u sladkovodních tůní sokotránských kaňonů.

Okruh ostrovem absolvujeme v terénních autech, pěší výlety zařazené do programu jsou lehké. Čas věnujeme také pobřeží, plážím, koupání a výpravám po moři. Až na poslední nocleh v hotelu v Hadibu spíme pod stany v jednoduše vybavených kempech a na tábořištích. Stany a vybavení pro táboření nám zapůjčí místní cestovní kancelář. Komfortní hotelové ubytování nás čeká cestou na ostrov i z ostrova v Abú Zabí. O plnou penzi se během pobytu na ostrově postará sokotránský kuchař.

Program

1. den

 Let z Prahy do Emirátů – nocleh v hotelu v Abú Zabí.

2. den

Dopolední přílet na Sokotru, kde začíná osmidenní okruh ostrovem v terénních autech: po zastávce v hlavním městečku Hadibo přejezd na západní pobřeží ostrova a odpočinek na pláži v nejkrásnější zátoce ostrova – laguně Detwah; dva noclehy v jednoduchém kempu.

3. den

Rybářská vesnice Qalansija, dopolední výprava na rybářských člunech a k mysu Ras Bídu a na odlehlou pláž Šoab – cestou hejna delfínů a zastávky na maličkých plážích vmáčknutých do skalnatého pobřeží; volné odpoledne na plážích laguny Detwah, fakultativně procházka mělkými vodami zátoky a seznámení s mořským životem v laguně s místním průvodcem.

4. den

Výjezd na centrální vysočinu na planinu Dixam – první setkání se stromy dračí krve, sjezd auty do kaňonu Dirhur pod nejvyšší oblastí ostrova Skand – výprava do nejhlubšího údolí na ostrově do divokého skalnatého kaňonu Esgego se stěnami porostlými endemickými adéniemi a dorsténiemi a koupání v jeho tůních; výjezd na planinu Firmihin – pěší okruh největším lesem stromů dračí krve na světě; podvečer mezi dračinci na vyhlídkách na nejhlubší kaňon ostrova Esgego a nocleh na okraji planiny Dixam.

5. den

Ranní procházka po hraně kaňonu Esgego, návštěva vesnice Šibhan a školky se stromy dračí krve, sestup malebným skalnatým vádí k nejdelší jeskyni na ostrově Gineba; příjezd na jižní pobřeží – koupání na pláži Omag a večerní výlet do nejrozlehlejší pobřežní písečné oblasti na ostrově s kilometry bělostných dun, do "malé sokotránské pouště" Zahaq; nocleh v jednoduchém kempu mezi datlovými háji na pláži Omaq.

6. den

Ráno na pláži Omag, návštěva působivého vyústění jeskyně Degub, vnitrozemím po terénních cestách horskými údolími, výjezd do rezervace Humhil – pěší toulky rezervací, velká populace kadidlovníků, stráně porostlé dracénami a adéniemi; odpoledne s koupáním v nádherně položené sladkovodní tůni nad skalním přepadem mířícím k moři; nocleh v jednoduchém kempu na Humhilu.

7. den

Výlet na planinu Momi, sestup do vádí Kilisan a koupání v největších sladkovodních tůních na ostrově, pěšky k působivému několikapatrovému vodopádu; auty na východní cíp ostrova Ras Erissel a na pláž s "městem krabů"; nocleh pod stametrovými dunami v Erher.

8. den

Ranní výstup na dvě stě metrů vysoké duny nad tábořištěm, dopolední výstup k tříkilometrové jeskyni Hoq s krápníkovou výzdobou – kilometrová pěší výprava do nitra jeskyně; odpolední šnorchlování v podmořské rezevaci Dihamri; návrat do Hadiba a nocleh v hotelu.

9. den

Poslední ráno v hlavním městečku Hadibo – nákupy, návštěva místního trhu; odjezd na letiště, let Sokotra – Abú Zabí a nocleh v hotelu.

10. den

Zpáteční let Emiráty – Praha; umožní-li to letový řád, navštívíme dvě velká díla současné arabské architektury – velkou mešitu šejka Zaída a prezidentský palác.

Podmínky