ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Sokotra – Galapágy Indického oceánu

10 denní okruh jedním z nejpodivuhodnějších ostrov
poznávací zájezdyturistické zájezdy1-2 nenáročný / středně náročný★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
18. 11. – 30. 11. 202413 dní48254420

NUTNÉ VČASNÉ PŘIHLÁŠENÍ

17. 2. – 1. 3. 202513 dní48254510

NUTNÉ VČASNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Na co se můžete těšit?

  • bizarní endemická flora - stromy dračí krve, okurkovníky, lahvovníky
  • hory, kaňony, tůně a jeskyně vnitrozemí ostrova
  • dvoudenní pěší výprava do oblasti nejvyšších hor ostrova Skand
  • koupání na panenských sokotránských plážích, výprava po moři 

Popis

Sokotra je posledním jemenským přírodním rájem. Odlehlý a exotický ostrov byl donedávna prakticky izolován od zbytku světa. Stejně jako ještě před pár desetiletími zdejší lidé, byly po milióny let odděleny od světa i místní rostliny a zvířata - důsledkem je takové množství zde žijících endemických druhů, že si ostrov vysloužil označení "Galapágy Indického oceánu". Místy to tu vypadá jako na obrázku z jiné geologické epochy - působivá krajina je porostlá bizarními stromy dračí krve, okurkovníky, lahvovníky. V zelených horách pramení potoky se sladkovodními kraby, své šťavnaté pastviny tu mají nomádi z vnitrozemí, kteří stále žijí i v jeskyních. Ostrov je provrtán jeskynními systémy, z větší části ještě neobjevenými. Pobřeží je výrazně sušší, jsou tu liduprázdné pláže, rybářské vesničky, gigantické písečné duny a pod hladinou kousek od břehu neobyčejně bohatý mořský život.

Zápis do seznamu UNESCO v roce 2008 přitáhl k do té doby takřka neznámému ostrovu pozornost světa. Přibylo turistů, ale jejich počet nikdy nepřevýšil 5000 ročně. Jemenská občanská válka ostrov na několik let znovu odřízla od světa. S obnovením pravidelných přímých letů na ostrov v roce 2021 toto období izolace končí.

Během pobytu na ostrově poznáte jak jeho nejvyhlášenější místa, tak i málo navštěvované končiny. Vystoupáme k nejvyšším granitovým špicím, sestoupíme do divokých kaňonů, na rybářských člunech doplujeme na liduprázdné pláže a do míst, kde i Sokotránce potkáte jen zřídka. S doprovodem sokotránského průvodce se vydáme za původním způsobem života do odlehlých vesnic ve vnitrozemí.

Během desetidenního okruhu v terénních autech spíme pod stany na tábořištích i v divoké přírodě, v polovině trasy se vrátíme na jeden nocleh do hotelu v hlavním městě Hadibo. Stany a vybavení pro táboření nám zapůjčí místní cestovní kancelář. Komfortní hotelové ubytování nás čeká cestou na ostrov i z ostrova v Abú Zabí. Nocleh na hřebenu v nejvyšší a nejzelenější části pohoří Haggier patří k nejsilnějším zážitkům, který si můžete z ostrova odvést. Podporu při výstupu nám poskytnou nosiči. O plnou penzi se během pobytu na ostrově stará sokotránský kuchař.
Sokotru navštěvujeme víc jak 20 let a program zájezdu je výsledkem našich opakovaných průzkumných výprav na ostrov.

Program

1. den

 Let z Prahy do Emirátů – nocleh v hotelu v Abú Zabí.

2. den

Dopolední přílet na Sokotru, začíná desetidenní okruh ostrovem v terénních autech. Po zastávce v hlavním městečku Hadibo přejezd na západní pobřeží ostrova a odpočinek na pláži v nejkrásnější zátoce ostrova - laguně Detwah, dva noclehy v jednoduchém kempu.

3. den

Západní pobřeží ostrova: rybářská vesnice Qalansija, dopolední výprava na rybářských člunech a k mysu Ras Bídu a na odlehlou pláž Šoab, cestou hejna delfínů a zastávky na maličkých plážích vmáčknutých do skalnatého pobřeží, odpoledne výstup na vyhlídkový vrchol nad lagunou nebo procházka mělkými vodami zátoky a seznámení s mořským životem v laguně s místním průvodcem.

4. den

Nejvyšší horskou oblastí ostrova: výjezd na náhorní planinu Dixam a třídenní pěší výprava do nejzelenější oblasti ostrova mezi granitové špice pohoří Haggier s doprovodem nosičů, po poledni výstup do centrální části hor a nocleh na hřebenu v oblasti Skand.

5. den

Fakultativně výstup na nejvyšší vrchol Sokotry, sestup přes pastviny nomádů k jedinému lesu stromů dračí krve na světě na planině Firmihin, opětovné setkání s auty, nocleh na tábořišti u lesa dracén.

6. den

Další sestup svahy hor mezi lahvovníky a okurkovníky, koupání v tůních kaňonů Dirhur a Esgego, výjezd auty na planinu Dixam, návštěva vesnice Šibhan a školky se stromky dračí krve, podvečer mezi dračinci na vyhlídkách na nejhlubší kaňon ostrova Esgego, a nocleh v kempu na hraně kaňonu.

7. den

Ráno výprava ve svahu vádí Esgego, poté přes vysočinu na jih: přejezd planiny Dixam, sestup divokým malebným skalnatým vádím k nejdelší jeskyni ostrova Gineba, příjezd na jižní pobřeží, koupání na pláži Omag a večerní výlet do nejrozlehlejší pobřežní písečné oblasti na ostrově s kilometry bělostných dun, do "malé sokotránské pouště" Zahaq, nocleh v jednoduchém kempu mezi datlovými háji na pláži Omaq.

8. den

Cesta zpět na sever: ráno na pláži, návštěva působivého vyústění jeskyně Degub, vnitrozemím po terénních cestách horskými údolími, výjezd na planinu Momi a sestup do vádí Kilisan s bělostným kaňonem a koupel v největších sladkovodních tůních na ostrově, nocleh na tábořišti na planině Momi.

9. den

Auty na odlehlé jihovýchodní útesy planiny Momi ke skalním oknům a gigantickému skalnímu tunelu, pěšky k působivému několikapatrovému vodopádu, koupání v jeho nejhořejší tůni, v podvečer přijezd do rezervace Humhil, nocleh v kempu Humhil.

10. den

Ráno rezervací Humhil s kadidlovníky a stráněmi porostlými dracénami, koupel v nádherně položené sladkovodní tůni nad skalním přepadem, pěší sestup k pobřeží, severovýchodním pobřežím: pláž s "městem krabů", východní cíp ostrova Ras Erissel, nocleh pod stametrovými dunami v Erher.

11. den

Ranní výstup na dvě stě metrů vysoké duny nad tábořištěm, dopolední výstup k tříkilometrové jeskyni Hoq s krápníkovou výzdobou, kilometrová pěší výprava do nitra jeskyně, odpolední šnorchlování v podmořské rezervaci Dihamri, severním pobřežím ostrova se vracíme do hlavního městečka Hadibo nocleh v hotelu v Hadibo

12. den

Loučíme se s ostrovem, místní trhy a zastávka na nákupy, odjezd na letiště, let Sokotra - Abú Zábi, nocleh v hotelu v Abú Zábi.

13. den

Zpáteční let Emiráty – Praha; umožní-li to letový řád, navštívíme dvě velká díla současné arabské architektury – velkou mešitu šejka Zaída a prezidentský palác.

Podmínky