ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jižní Omán

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
22. 2. – 3. 3. 202510 dní48662510

Na co se můžete těšit?

  • Sedmidenní okruh jižním Ománem v terénních autech
  • Pobřežní hory s bohatou endemickou florou
  • Památky starověké kadidlové stezky
  • Písečné duny pouště Rub al Chálí
  • Koupání na plážích Indického oceánu

Popis

Dhofar – jižní Omán – je od severní části země oddělen rozsáhlými pouštními oblastmi. Liší se od severu v mnohém a v řadě směrů má blíže k nedalekému východnímu Jemenu. Úzký pás zeleného hornatého pobřeží zasahuje i do sousední jemenské Mahry, stará architektura připomíná stavby jemenského Hadramautu a jihojemenských přístavů. Místo datlových palem tu rostou kokosové. Ukrytým plážím Indického oceánu tu dramatické pozadí tvoří až 1800 metrů vysoké Dhofarské hory. Každé léto tu tisíc metrů vysoké pobřežní útesy zachycují vlhkost z mraků tvořených letním monzunovým prouděním a lesy horských svahů se na několik měsíců mění v zelenou džungli. Oázy zeleně tu v některých vádích vydrží i po už suchý zbytek roku, pasou se tu stáda velbloudů a krav. Najdeme tu 60 endemických rostlinných druhů, fotogenické dracény, lahvovníky a samozřejmě kadidlovníky. Dhofar byl ve starověku jednou z hlavních produkčních oblastí kadidla a památkou na doby dávné prosperity jsou ruiny starověkých obchodních přístavů. Komplex archeologických vykopávek a kadidlovníkových porostů byl zapsán na seznam UNESCO pod názvem "Země kadidla".
V zimních měsících tu bývají vody Indického oceánu klidné, průzračné a tyrkysové. Během sedmidenního okruhu v teréních autech budeme mít možnost si vychutnat řadu odlehlých, málo navštěvovaných pláží. Do programu poznávacího zájezdu je zařazeno několik nenáročných pěších výletů. Projedeme a projdeme pobřeží, hory i poušť a kromě centrální části Dhofaru v okolí města Salalah se vydáme i dále na východ po pobřeží až k vádí Shuwaymiyah s podivuhodnými travertinovými útvary a na sever do dun Rub al Chálí.

Program

1.–2. den

Letecky Praha – Salalah, ubytování v Salalah, starobylé město Al Balid  s muzeem Kadidlové stezky, letní palác sultána Qabuse, pobřežní městská promenáda s pláží a ochutnávka čerstvého kokosového mléka na místních plantážích.

3.–5. den

Cesta východním Dhofarem: pobřežní městečko Taqa s pevností a háji kokosových palem, ruiny starověkého přístavu Kadidlové stezky Sumhuram - Khor Ruri, zelené vádí Dirbat se sezónními vodopády, jezerem a stády velbloudů, "ptačí" propast Tawi Attayr, horskými hřbety Džabal al Qara a Džabal Samhan s vyhlídkami, les baobabů, stará architektura v rybářském městečku Mirbat, hrobka Bin Aliho, novou silnicí podél skalnatého pobřeží s fantastickými výhledy až do rybářské vesnice Shuwaymiyah, nocleh ve vádí.

6.–7. den

Do pouštního vnitrozemí: dopoledne pěšky vádím Shuwaymiyah s oázami a jezírky pod bizarními travertinovými útvary, přejezd pouštním vnitrozemím do beduínského městečka Thumrayt, výprava pouští Rub al-Chálí do legendárního ztraceného starověkého pouštního města Ubar. Tůně vádí Ayun na okraji pouště, hrobka proroka Joba a návrat do Salalah pasteveckou vysočinou.

8.–10. den

Výprava do západního Dhofaru: pláž a skalnaté pobřeží Mughsayl s příbojovými gejzíry, po horské silnici k jemenským hranicím, bohatá flóra, krátký pěší výlet údolím skadidlovníky, stráně s dracénami a lahvovníky, lesy přímořských svahů, rybářská vesnice Dalkhut, obrovský baobab, nocleh a dopoledne na pláži Fazayah, považované za nejkrásnější v Dhofaru. Návrat do Salalah, volné odpoledne, noční odlet a návrat do Prahy.

Podmínky