ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

To nejlepší z Jordánska

Velká cesta hášimovským královstvím
poznávací zájezdy★★★ chci cestovat pohodlně

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
9. 11. – 16. 11. 20238 dní27143303

AKTUÁLNĚ PLNO

29. 2. – 7. 3. 20248 dní27143401

Na co se můžete těšit?

  • Petra   – jedinečný komplex skalních chrámů
  • Arabské a křižácké hrady  i antické město Džeraš
  • Nádherně pestrobarevná poušť Vádí Ram 
  • Koupání v Mrtvém i Rudém moři

Popis

Dalším střípkem v naší blízkovýchodní mozaice je poznávací zájezd do Jordánska. To jsme dlouhou dobu nabízeli jen jako "odskok" z Izraele, avšak toto rozlohou malé království nabízí mnohem víc než jen světoznámou Petru. Naše cesta zahrnuje plnohodnotné poznání obrovské části jeho historie, kultury i malebné a dramatické přírody. Vše dokreslí velmi přátelští a pohostinní obyvatelé a skvělá kuchyně Levanty, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat.

Program

1.–2. den

Letecky Praha – Ammán: návštěva mešity krále Abdulláha (tzv. Modrá mešita); výlet do Džeraše (Jerash, Gerasa) – jedno z největších římských měst na Blízkém východě, jehož ruiny jsou velmi pěkně dochované (cardo, Hadriánův oblouk, hippodrom, Diův chrám, divadla, lázně atd.); arabský hrad Adžlún (Ajlun) postavený za mocného vládce Saladina ve 12. stol. jako obrana proti křižákům a ochrana obchodní cesty mezi Damaškem a Egyptem; Citadela, římské divadlo, procházka po podvečerním starém súku (trhu).

3. den

Působivý hrádek Kasr al-Abd v údolí Jordánu u vesnice Iraq al-Amir, proslulé pozůstatky velkých stájí umístěných v jeskyníchpevnost (kasr) Charana ze 7. stol., která sloužila jako tzv. karavanseráj (zájezdní hostinec); pozůstatky umajjovského pouštního paláce Amra  z první poloviny 8. stol.; jedinečný římský akvadukt.

4. den

„Královskou cestou“, starou více než 3 tisíce let, přejezd do města Mádabá, proslulého byzantskými mozaikami včetně jedinečné „mádabské mapy“ z 6. stol. v pravoslavném kostele sv. Jiří; vyhlídka na hoře Nebo, odkud Mojžíš uviděl "Zemi zaslíbenou“ – při dobré viditelnosti je možné vidět řeku a údolí Jordánu, Mrtvé moře i Jericho; dojezd k Mrtvému moři – bezodtoké slané jezero v hloubce cca 420 m pod hladinou světového oceánu, jehož slanost dosahuje asi 26 %, koupání.

5. den

Křižácký hrad Kerak (Karak) – postavený na rozkaz jeruzalémského krále Fulka z Anjou ve 12. stol., aby chránil důležitou obchodní cestu spojující Damašek s Mekkou; přejezd do Vádí Músá.

6. den

Petra  – unikátní komplex nabatejských monolitických chrámů a hrobek vytesaných do skal před více než 2000 lety: královské hrobky, pokladnice, divadlo, historické město Petra; kromě mnoha jiných filmů se zde natáčel i „Indiana Jones a poslední křížová výprava“.

7. den

Tzv. „Malá Petra“ – rovněž postavena Nabatejci v 1. stol. jako „předměstí Petry“ a objevena až ve 20. stol., procházka kaňonem s vysokými svislými skalami; přejezd do malebné dunové pouště do oblasti Vádí Ram  (Wadi Rum); pouštní safari terenními pick-upy (cca 2 h) v tzv. „Měsíčním údolí“ – kaňony, roztodivné skalní útvary, písek mnoha barev aj.; romantické ubytování s večeří – v pouštním kempu ve stanech.

8. den

Neopakovatelný východ slunce na poušti; přejezd k Rudému moři do Aqaby, jediného jordánského přístavu – možnost koupání na městské pláži; návrat do Ammánu (400 km) a odlet do Prahy.

Podmínky