ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

To nejlepší z Jordánska

Velká cesta hášimovským královstvím
poznávací zájezdy★★★ chci cestovat pohodlně

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
7. 11. – 14. 11. 20248 dní27143402
27. 2. – 6. 3. 20258 dní27143501

Na co se můžete těšit?

  • Petra   – jedinečný komplex skalních chrámů
  • Arabské a křižácké hrady  i antické město Džeraš
  • Nádherně pestrobarevná poušť Vádí Ram 
  • Koupání v Mrtvém i Rudém moři

Popis

Dalším střípkem v naší blízkovýchodní mozaice je poznávací zájezd do Jordánska. To jsme dlouhou dobu nabízeli jen jako "odskok" z Izraele, avšak toto rozlohou malé království nabízí mnohem víc než jen světoznámou Petru. Naše cesta zahrnuje plnohodnotné poznání obrovské části jeho historie, kultury i malebné a dramatické přírody. Vše dokreslí velmi přátelští a pohostinní obyvatelé a skvělá kuchyně Levanty, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat.

Program

1.–2. den

Letecky Praha – Ammán; výlet za umajjovskými "pouštními zámky" u hranice se Saúdskou Arábií: pevnost (kasr) al-Azrak, mimo jiné důležité sídlo Lawrence z Arábie při organizaci arabského povstání proti Osmanům; pozůstatky pouštního paláce Amra s bohatou freskovou výzdobou; pevnost Charana ze 7. stol., která sloužila jako tzv. karavanseráj (zájezdní hostinec); Citadela, římské divadlo, procházka po podvečerním starém súku (trhu).

3. den

Výlet do Džeraše (Jerash, Gerasa) – pravděpodobně největší římské město na Blízkém východě, jehož ruiny jsou velmi pěkně dochované (cardo, Hadriánův oblouk, hippodrom, Diův chrám, divadla, lázně atd.); arabský hrad Adžlún (Ajlun) postavený za mocného vládce Saladina ve 12. stol. jako obrana proti křižákům a ochrana obchodní cesty mezi Damaškem a Egyptem; „královskou cestou“, starou více než 3 tisíce let, přejezd do města Mádabá a nocleh.

4. den

Mádabá:proslulé byzantské mozaiky včetně jedinečné „mádabské mapy“ z 6. stol. v pravoslavném kostele sv. Jiří; vyhlídka na hoře Nebo, odkud Mojžíš uviděl "Zemi zaslíbenou“ – při dobré viditelnosti je možné vidět řeku a údolí Jordánu, Mrtvé moře i Jericho; křižácký hrad Kerak (Karak) – postavený na rozkaz jeruzalémského krále Fulka z Anjou ve 12. stol., aby chránil důležitou obchodní cestu spojující Damašek s Mekkou; přejezd do Vádí Músá.

5. den

Petra  – unikátní komplex nabatejských monolitických chrámů a hrobek vytesaných do skal před více než 2000 lety: královské hrobky, pokladnice, divadlo, historické město Petra; kromě mnoha jiných filmů se zde natáčel i „Indiana Jones a poslední křížová výprava“; přejezd do malebné dunové pouště do oblasti Vádí Ram: romantické ubytování s večeří – v pouštním kempu v komfortních stanech.

6. den

Vádí Ram  (Wadi Rum): neopakovatelný východ slunce na poušti (fakultativně s projížďkou na velbloudech); pouštní safari terenními pick-upy (cca 2 h) v tzv. „Měsíčním údolí“ – kaňony, roztodivné skalní útvary, písek mnoha barev aj.; přejezd k Rudému moři do Aqaby, jediného jordánského přístavu – možnost koupání na městské pláži a nákupy.

7. den

Přejezd k Mrtvému moři – bezodtoké slané jezero v hloubce cca 420 m pod hladinou světového oceánu, jehož slanost dosahuje asi 26 %, koupání na pláži v resortu; působivý hrádek Kasr al-Abd v údolí Jordánu u vesnice Iraq al-Amir; návrat do Ammánu.

8. den

Letecky zpět do Prahy.

Podmínky