To nejlepší z Jordánska
Jordánsko
Jordánsko je zemí biblickou zemí Blízkého východu, po níž procházeli proroci Abrahám, Mojžíš, Ježíš nebo Mohammed. Pyšní se starobylým městem Petra a oblastí s archeologickými nalezišti Vádí Rum. Na západě hraničí s Izraelem a Palestinou (Západní břeh Jordánu), na severu se Sýrií, na východě s Irákem a Saudskou Arábií.
Největší a zároveň hlavní město Jordánska (od roku 1948), Ammán, se řadí mezi nejkrásnější města Blízkého východu. Leží na severozápadě země v nadmořské výšce 720-830 m n. m. Historické město má dnes i svoji moderní a velmi čistou a upravenou podobu. Bylo založeno před několika tisíci lety a najdeme o něm zmínku i v Bibli, jako o "městě dětí Ammónových". Je vystaveno na několika pahorcích, které se svažují k náměstí krále Fajsala a centru města, kde najdeme mj. i Římský amfiteátr, pocházející z 2. stol. Za návštěvu samozřejmě stojí i Citadela na kopci nad městem, Herakleitův chrám, Byzantský kostel, Ummajadský palác nebo Národní archeologické muzeum.
Hrad Ajlun (severozápadně od Ammánu) je jeden z nejvýznamnějších křižáckých pouštních hradů, postavený koncem 12. stol. na obranu proti vojenským nájezdům křižáků. Postupně byl několikrát dobyt a při každém dobytí ho byla část zničena a následně přestavena. Strategickou pozici zajišťuje umístění na kopci, z hradu je vidět na Jordan valley, do Sýrie, Libanonu, Izraele a samozřejmě do Jordánska. V níže položených místech kolem hradu se pěstují olivy a chládek obstarávají piniové háje. Ve městě Ajloun je jeden z nejstarších minaretů v Jordánsku starý přes 600 let.
Antická Džeraš, rozkládající se na svazích návrší Gilead, představuje druhou největší chloubu Jordánska hned po Petře a snad vůbec nejrozsáhlejší pozůstatky římského města na světě (Džeraš zabírá několikanásobně větší plochu než Pompeje). Pahorek, na kterém se Džeraš (v původním jazyce Geršu) rozkládala, byl díky bohatým vodním zdrojům osídlen již od neolitu, samotné dějiny města však započaly až s výboji Alexandra Velikého (332 př.n.l.) a svého vrcholu dosáhly v době, kdy se tato oblast stala součástí římského impéria. Tehdy stanula Džeraš na počátku tři stovky let trvajícího zlatého období, stala se jedním z nejvýstavnějších sídel Blízkého východu a připojila se k obchodnímu svazku deseti měst zvanému Dekapolis. Džeraš se může pochlubit bohatým kulturním dědictvím z doby neolitické, řecké, římské, byzantské a umajjovské. Přestože archeologické práce započaly již ve 20. letech 20. století, předpokládá se, že zatím bylo odkryto pouhých 10 % rozlohy původního města. Památky na tyto doby si lze prohlédnout v muzeu, které je v areálu vykopávek. Jedinečný prostor jižního divadla každý rok v červenci hostí festival kultury a umění, který přitahuje tisíce diváků.
Petra - unikátní komplex nabatejských monolitických chrámů vytesaných do skal: královské hrobky, pokladnice, divadlo, historické město, zapsaný na seznam UNESCO. Skalní město Petra leží uprostřed vysokých skal, některé dosahují výšky až 100 metrů, kde se setkávají tři údolí. Jedinou přístupovou cestou je úzká skalní soutěska. Na konci této cesty je mnoho chrámů, klášterů a jiných budov vytesaných do skály. Jeho vznik se odhaduje někdy kolem 2500 let před naším letopočtem. Jednou z nejkrásnějších budov v tomto městě je Pokladnice. Za zmínku stojí také antické divadlo, královské hrobky a klášter, který svým vzhledem připomíná Pokladnici, ale není tak bohatě zdoben.
Starověké město Madaba poskytuje prostřednictvím paláců a starých domů svědectví o byzantském a umajlovském umění. Samo město je staré přes 4500 let a nejvíce ho proslavily byzantské mozaiky, jimiž jsou vyzdobeny místní kostely. Nejznámější a zároveň z historického hlediska nejdůležitější je Madabská mozaiková mapa, kterou najdete v kostele sv. Jiří. Pochází z období kolem roku 560 n. l. a zobrazuje mapu Palestiny a Dolního Egypta (najdete na ní Nil, Jordán, Mrtvé moře, Středozemní moře, ale také Sinaj nebo Jeruzalém včetně chrámu Božího hrobu). Z mapy se dochovala pouze jedna třetina, původní rozměr byl 25x6 m.
Při prohlídce města byste neměli minout ani ostatní památky tzv. archeologického parku, např. kostel Panny Marie (mozaiky s geometrickými vzorci a květinovými rámy), kostel proroka Eliáše, byzantská vila Hippolytus (mozaiky Afrodité, Adónise a Erose) nebo kostel sv. Apoštolů (mozaika s portrétem bohyně moří Thalassy v kruhovém medailonu).
Hora Nebo (802 m n.m.), ležící severně od Madaby, je významným křesťanským poutním místem. Na horu Nebo totiž přivedl Mojžíš svůj lid při útěku z Egypta, aby mu odsud ukázal „Zaslíbenou zemi“. Je to zároveň místo, kde Mojžíš zemřel a byl dle tradice pohřben. Kromě rozsáhlého klášterního komplexu, který vznikl na místě původní kaple, na vrcholu najdeme i vztyčený železný kříž obtočený hadem. Z vrcholu je úžasný výhled nejen na Mrtvé moře a údolí řeky Jordán, ale na velkou část Jordánska, Izraele a Palestiny.
Monumentálnímu kaňonu Vádí Mudžíb se říká také "Grand kaňon Jordánska". Tento kaňon vedoucí do Mrtvého moře (ve výšce 410 m pod hladinou moře), je 4-5 km široký a hluboký 400-600 m. Najdete zde nejníže položenou přírodní rezervaci, v které roste přes 400 vzácných druhů rostlin a žije mnoho vzácných zvířat (hyeny, vlci, karakal apod.).
Oblast Vádí Rum, která je celá chráněna jako památka Unesco, má více než 74 tis. hektarů a najdete ji u hranic se Saudskou Arábií, pod horou Džabal Ram. Návštěvníky okouzluje pouštní krajina, z které vystupují skalní věže z narůžovělého pískovce, skalní brány, rokle a soutěsky. Kromě toho je to i cenné archeologické naleziště, v kterém můžete objevit tisíce skalních rytin a nápisů, včetně kreseb zvířat a lidských postav.