ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Itálie

Itálie

Tak trochu jiná dovolená v Itálii.   Myslíte si, že Itálii znáte perfektně a už vás ničím nepřekvapí? Vydejte se na některý ze zájezdů do Itálie s námi a přesvědčte se o opaku!  Itálie, to nejsou jen pláže, pizza, špagety a lenošení na lehátku! Přesvědčte se, vyjeďte s námi na některý z aktivních poznávacích zájezdů do Itálie. Procestujte ty nejkrásnější části „italské boty“ na kole, v rámci některého z cyklozájezdů, nebo se vydejte k oblakům a objevte ty nejkrásnější via feratty v Dolomitech nebo Julských Alpách. Dovolená v Itálii, to je taky Toskánsko, Sardinie a vinice.  V Itálii narazíte i na báječný ostrov Sardinie, který je ideální pro dovolenou na kole. Dopoledne v sedle, odpoledne na písečné pláži. Trochu náročnější je potom cykloturistika v Dolomitech a naopak punc pohody mají cyklotoulky střední Itálií, krajem Toskánsko, kde vinice střídají háje olivovníků a naopak.

Politické uspořádání a geografie

Itálie vznikla v roce 1861 spojením států na poloostrově. Království bylo v roce 1946 nahrazeno republikou. Zákonodárným orgánem je dvoukomorový parlament, který tvoří Poslanecká sněmovna a Senát. Prezidentem je Giorgio Napolitano (od 15. 5. 2006). Území je administrativně rozděleno do 20 regionů, z nichž 5 má autonomní status, dále se dělí na 109 provincií. Uvnitř Itálie leží dva městské státy: Vatikán (3,2 km) a San Marino (39 km). Z východu Itálii omývá Jaderské moře, z jihu Jónské moře a ze západu Tyrhénské moře a Ligurské moře. Celková délka pobřeží je 7600 km. K Itálii patří dva velké ostrovy ve Středozemním moři: Sardinie a Sicílie.

pokračování na stránce Geografie

Praktické informace

Vše pro turistu:
Je pravdou, že Italové se zejména tam, kde je turistický ruch jediným zdrojem jejich obživy, tedy v hotelích, restauracích a přímořských oblastech, trochu přizpůsobili mentalitě turistů. Emocionalita jde trochu stranou, protože i oni se řídí heslem „Náš zákazník, náš pán“. Tak se nenechte odradit. Přizpůsobí se Vám, a pokud si chcete povídat a být sdílní, rádi Vás přijmou. V opačném případě Vás ponechají Vašemu klidu.

mnoho dalších praktických informací

Turisticky zajímavé oblasti

Řím

Ne nadarmo se říká, že „všechny cesty vedou do Říma“. Město bylo podle staré pověsti založeno r.753 př.n.l. bratry Romulem a Rémem, které odchovala vlčice.Máte zde možnost na vlastní oči spatřit nepřeberné množství památek z období od Etrusků, přes antiku, renesanci až po současnost. Je těžké zmínit všechny zajímavosti.
Za symboly Říma je považován např. starověký Pantheon, zachovaný palác bohů, slavné Koloseum z 1. stol.n.l., které stoupá do výše až 57 metrů. Kapitolské náměstí Piazza del Campidoglio s jezdeckou sochou Marka Aurelia, nebo skvostným palácem Palazzo degli Conservatori. Nesmí zde chybět ani slavný Trajánův sloup, nebo impozantní trojdílný triumfální oblouk Septima Severa.
Velký význam mají také skvostné církevní chrámy a paláce, na kterých se podepsali umělci zvučných jmen.

Toskánsko, Florencie, Pisa

Florencie je metropolí jedné z nejkrásnějších oblastí Itálie – Toskánska, která zaručuje, že na své výlety nezapomenete. Malebná krajina Toskánska s překrásnou přírodou, protkaná starobylými vesničkami a městy, kde narazíte na zachovalé románské a renesanční kostely a domy, a je známa proslulá také díky vítečnému vínu z oblasti Chianti. Dalším neméně oblíbeným městem této oblasti je Pisa se svojí slavnou Šikmou věží na náměstí.

Benátky, severní Jadran, Verona

Benátky jsou hlavním městem severoitalské oblasti Benátsko, které je vystavěno na laguně překlenuté množstvím můstků, rozlité do nespočtu kanálů, a poseté 118 malými ostrůvky. Od roku 1987 bylo město zařazeno na seznam chráněných oblastí UNESCO. Domy stojí na dubových kůlech  zaražených do země pod vodou.
Kanálů, které nahrazují ulice je kolem stovky,a jsou překlenuty asi 400 kamennými mosty.

Rimini, Urbino, Ravena

Rimini je hlavní město této oblasti a daleko to není ani do Urbina, rodného města mistra Rafaela, kam můžete vyrazit za památkami a kulturou

Janov

Janov, kdysi významný středomořský přístav, je hlavním městem oblasti Ligurie a provincie Genova (italské označení pro Janov). I v dnešní době si Janov zachovává něco z dávné neuhlazené atmosféry drsných námořníků a prostitutek.

Neapol, Kampánie

Je třetí největší město Itálie, hlavní město stejnojmenné provincie a regionu Kampánie. Leží v Neapolské zálivu mezi Vesuvem a územím Campi Flegrei, taktéž proslulým vulkanickou činností. Neapol je turisticky velice oblíbená nejen díky velkému množství památek, ale je také výchozím bodem výletů na do okolí, k pamětihodnostem jako Pompeje, na ostrovy Capri, Ischia a amalfitánské pobřeží, nebo ke královské rezidenci Caserta.

Sicílie

Je největší ostrov ve středozemním moři a autonomní oblast Itálie. Hlavním městem je Palermo, a kromě italštiny se tu mluví také sicilštinou. Palermo vás zaujme svým exotickým nábojem, který je podmíněn památkami, ve kterých je patrné mísení kultur orientálních a evropských.  Mezi aktivní sopky patří nevyšší hora Etna, další je sopka Stromboli.
Můžete zde obdivovat antické památky, nebo vyrazit na Lipanské ostrovy, které jsou tvořeny dnes nečinnými sopkami.

Sardinie

Je také autonomní ostrov na jihozápadě Itálie a je druhým největším ostrovem ve Středozemním moři, hned po Sicílii. Hlavním městem je Cagliari. Ostrov je převážně hornatý. Nejvyšší vrchol je La Marmora (1 834 m) v masivu Gennargent

Alpy

Jsou oblíbeným místem pro provozování aktivní turistiky, jak v létě, tak v zimě. Vybrat si můžete z terénů různé náročnosti a lanovkou se dostanete až do dvou a půl tisíce metrů nad mořem. Jistota sněhu je téměř stoprocentní, všechna střediska také disponují sněhovými děly. Lyžování si můžete užít dokonce v létě a to v ledovcových střediscích Breuil-Cervinia (ledovec Plateau Rosa), Passo Tonale (ledovec Presena), nebo středisko Val Senales (ledovec Hochjochferner).

Italské regiony

Podrobnosti o dalších zajímavých oblastech Itálie

Vydejte se s námi na dovolenou

Pojďme se nakazit italskou atmosférou, zklidnit své životní tempo, pít víno, svačit sýr a olivy a mít za celý den jen jedinou povinnost: dorazit za světla ke skupině. Abyste si mohli tak atraktivní zemi dávkovat postupně, připravili jsme pro vás řadu cyklistických putování různé náročnosti a do různých regionů od zájezdů pro rodiny s dětmi až po sportovněji laděné.