ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Chorvatsko

Chorvatsko

Chorvatsko – země slunce, moře, vína, krásných hor i rozverných řek. Vzduch vonící jihem, teplá mořská voda odplavující únavu, pohoda a klid ve skrytých zátokách, večerní posezení u mořských specialit, sklenky vína či rakije. Při našich vyjížďkách se vydáme po značených cyklostezkách a vedlejších silničkách podél pobřeží objevovat místa ke koupání turistům utajená, pronikneme do vnitrozemí Istrie, divokého a krásného kouta s ospalými vesničkami, vinicemi a památkami.

Gastronomie

Restaurace jsou označovány kategoriemi. Většinou jsou restaurace při hotelech vyšší kategorie luxusnější a dražší. Je lépe si nejprve zjistit úroveň cen na vyvěšeném jídelním lístku. Ve srovnání s našimi restauracemi jsou ceny podstatně vyšší (kompletní oběd bez nápojů 100 kun a snídaně 40). V přímoří je možnost levnějšího stravování ve stáncích, snack-barech, pizzeriích atd. i to však v porovnání s cenami v Čechách vyjde dráže.

Kulinářské speciality

Chorvatská kuchyně je velmi pestrá a prolínají se v ní prvky kuchyně italské, maďarské, rakouské a nechybí ani vliv kuchyně turecké.

Ze spousty různých specialit jmenujme alespoň kotlovinu – kotlety pečené s klobásou a s ostrými paprikami, purica s mlincima – krůta pečená se zvláštním druhem těstovin natenko vyválených z nudlového těsta opečených na plátech sporáku, přelitých vroucí vodou a dopékaných společně s krůtou v její vlastní šťávě, fiš-paprikáš – rybí paprikáš řídké konzistence, zagrebački odrezak – záhřebský řízek, telecí řízek plněný šunkou a sýrem nebo visovačka begovica – pikantní jídlo z jehněčího a kyselého ovčího mléka.

Vzhledem k tomu, že Chorvatsko je přímořský stát, je výběr různých rybích specialit nepřeberný, vždyť v Jadranu žije na 360 druhů ryb. Nejdražší ale i nejchutnější jsou tzv. bílé ryby biele ribe či ribe neselice (150–250 kun za 1 kg) ale i skromnější strávníci si přijdou na své při výběru z mnoha a mnoha dalších druhů.

Nápoje

Dobrý oběd končí kávou. V oblibě bezkonkurenčně vede espreso. Tureckou kávu v džezvě vám sice mnohde připraví, ale je to již málo žádaná rarita.

Víno

Je jedním z nejčastějších nápojů. Zvláště oblíbená je tzv. bevanda, kdy se červené víno míchá s obyčejnou vodou v poměru, jaký komu vyhovuje. Bílé víno se pak míchá se sodovkou na vinný střik špricer či gemišt.

Z červených vín jsou kvalitní především dingač, postup, plavac, teran, merlot, kabernet, z bílých pak pošip, maraština, malvazija, pinot, muškat, žlahtina, trojišćina a další.

Pivo

K dostání jsou piva všech nejrůznějších světových značek.

Ostatní nápoje

Z pohledu turistů se pije to, na co stačí kapsa, tedy minerálka, džusy, coca-cola, sprite atd.

Z destilátů jsou nejoblíbenější ty, které se vyrábějí z vinných hroznů – loza, lozovača, vinijak, travarica ale pije se i šljivovica a rakija. Voda z vodovodní sítě kdekoli v Chorvatsku je nezávadná.

Nejzajímavější oblasti

Jedním z míst s neopakovatelným kouzlem je bezesporu Istrijský poloostrov. Istrie je největší poloostrov v Jadranském moři, o který se dělí Chorvatsko, Itálie a Slovinsko. Největší území připadá právě Chorvatsku.

Zajímavosti z vnitrozemských městeček najdete na stránce věnované Istrii.

Praktické informace

Důležité adresy

Velvyslanectví České republiky v Záhřebu: Veleposlanstvo Češke republike, Jurjevska 271, 10000 Zagreb, Republika Hrvatska, tel.: 00385 (0)1 611 5914.

Celní a pasové předpisy

Ke vstupu do Chorvatska stačí platný cestovní pas, poslední roky je možno vycestovat i na občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Měna

Chorvatskou měnou je kuna (zkratka HRK) dělená na 100 lip. Není volně směnitelnou měnou, přibližný kurz ke koruně je 1 kuna = cca 3,5 Kč.

Platební karty

Možnost použití platebních karet Eurocard/Mastercard, Visa a American Express je poměrně široce rozšířena. Jinak lze měnit peníze v bankách směnárnách na poštách a v recepcích hotelů. Pokud chcete při cestě zpět vyměnit zbylé kuny, musíte předložit doklad o jejich nákupu

Zdravotní pojištění

Při cestách do Chorvatska nejsou turisté automaticky pojištěni, tak jako je tomu ve Slovinsku. Doporučuje se tedy uzavřít běžné cestovní pojištění.

Jazyk

Úředním jazykem je chorvatština.

Čas

středoevropský, letní a zimní.

Elektrický proud

všude 220 V a 50 Hz

Vydejte se s námi na dovolenou