Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníKategorie cestovního komfortu

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Sardinie

Sardinie

Sardinie - italsky Sardegna. Řekové ostrov pro jeho tvar nazývali Icnusa (od slova "icnos"- stopa) nebo Sandaliotis (od slova sandalon - sandál). Název Sardinia je římského původu a odvozuje se od mytologického hrdiny Sarda. Je to druhý největší ostrov ve Středozemním moři s rozlohou 24 tis. km2 a počtem obyvatel cca 1,6 mil.

Sardinie byla osídlena již v prehistorické době, kdy na ostrově existovala jedinečná primitivní civilizace (svědčí o tom tisíce tzv. nuraghů - masívních kamenných věžovitých staveb z doby bronzové a množství skalních hrobů - tzv. "domů čarodějnic"). Později Sardinie postupně patřila Féničanům a Kartagincům, Římanům (římské stavby - mosty, komunikace, divadla aj.) a Byzantincům, v 7. století ji sardinští vládci rozdělili na čtyři judikáty. Ve středověku ji ovládali Janované a Pisané (pisánské románské stavitelství). Počátkem 14. st. patřila k Aragonskému království (gotická aragonská architektura). Aragonští se usídlili v Algheru a postupně nahrazovali zdejší obyvatelstvo iberskými přistěhovalci. Obranu proti nim vedli vládci Arborey, zejména legendární Eleonora d´Arborea a odpor Sardinců uhasl teprve po porážce posledního dědice judikátu Oristano v bitvě u Macomeru.

V roce 1720 vzniklo samostatné Sardinské království. Carlo Alberto zrušil nevolnictví a roku 1847 vyhlásil unii Sardinie s kontinentem. V následujících letech došlo k hospodářskému rozvoji ostrova. V 1. polovině 20. století s rozvojem energetiky se začaly budovat umělé vodní plochy na velkých řekách. Za 2.světové války se Sardinie pro svou polohu stala důležitou leteckou a námořní základnou a byla několikrát bombardována.

Od roku 1948 je ostrov autonomní součástí Itálie s vlastním parlamentem a vládou. Skládá se ze stejnojmenného ostrova a četných přilehlých ostrůvků (Asinara, Caprera, Maddalena, San Antioco, San Pietro aj.).

Břehy Sardinie jsou omývány mořem Tyrhénským, Sardinským a Středozemním. Má 4 provincie: Cagliari, Nuoro, Oristano a Sassari, hlavním městem je Cagliari. Cizinecký ruch se soustřeďuje zejména na pobřeží, které dosud není přeplněné luxusními hotely (Costa Smeralda a Costa Verde, souostroví La Maddalena, letovisko Alghero aj.)

Ostrov je převážně hornatý, v masivu Gennargentu ve střední části ostrova dosahuje výšky 1834 m (Punta La Marmora). Nejdelší řekou je Tirso s délkou toku 150 km, vlévající se do zátoky Oristano. Největší vodní plochou je přehradní nádrž Lago Omodeo z roku 1924. Mezi přírodní pozoruhodnosti patří krápníkové jeskyně na východním a částečně i na západním pobřeží a pozoruhodné skalní útvary vzniklé erozí.

Zajímavá místa

Vydejte se s námi na dovolenou

 

Žádost o zaslání tištěných katalogů

KATALOG POZNÁVACÍ ZÁJEZDY 2019 / 2020

Pokud o katalog máte zájem, neváhejte poslat tuto objednávku. V případě, že jste s námi cestovali v posledních 2 letech, tak Vám katalog přijde automaticky. Katalog rozesíláme po 22. 11. 2018.

Katalogy posíláme pouze po ČR. Pro zájemce mimo ČR máme připraven katalog ke stažení ve formátu PDF na stránce katalog 2019/2020 v PDF.

Tištěné aktivní katalogy se změnily na internetové! Všechny zájezdy z katalogů DOVOLENÁ NA KOLE a TURISTIKA najdete nyní pouze on-line na našem webu.