ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Sardinie na kole – putování po východním pobřeží

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
28. 8. – 10. 9. 202314 dní11121302

autobusem

30. 8. – 9. 9. 202311 dní11121303

letecky

Na co se můžete těšit?

  • Etapově s doprovodným autobusem, možnost letecké varianty
  • Ubytování v kempech s polopenzí  - více dní na jednom místě
  • Divoké vnitrozemí i překrásné pláže lemující tyrkysové moře
  • Čtyři sardinské regiony - Cagliari, Oligastra, Nuoro a Olbia-Tempio
  • Různorodé etapy pro MTB, silniční či treková kola s variabilní obtížností

Popis

Sardinie je perlou Středomoří – Evropa s nádechem Karibiku. Opuštěné horské pastviny s ovčími stády, tisícileté kamenné nurághy, vesnice, jež působí až středověkým dojmem. Na druhé straně luxusní jachty evropských boháčů, bary v karibském stylu, pláže s výhledem na tyrkysové laguny. Středomořskou pohodu dokresluje lehké bílé víno Vermentino či těžké sardinské červené Cannonau a samozřejmě čerstvé ryby a plody moře.

To vše a mnohem více budeme mít možnost pozorovat, zažít, ochutnat při našem cyklistickém putování divokou krajinou východní Sardinie.  Je to jedinečná část území, kde se nízké a písečné pobřeží střídá s mohutnými horskými hřebeny a vysokými nepřístupnými útesy. Využijeme podpory autobusu, abychom mohli objevovat nejenom malebné pobřeží, ale také hornaté vnitrozemí, kde již po staletí vládnou Sardové - hrdý evropský národ, jež si vždy šel vlastní cestou.

Program

1.–2. den

Autobusová varianta: večerní odjezd z Prahy a noční přejezd do Itálie; v případě časové rezervy prohlídka Pisy  (Náměstí zázraků, šikmá věž); noční trajekt z Livorna do Olbie.

3. den

Autobusová varianta: ranní přesun z přístavu do malé rybářské vesničky Santa Lucia a ubytování na dvě noci; pro nadšence možnost první cykloetapy přes malebné městečko Posadu a jeho starobylý hrad Castello della Fava s možností koupání na divoké pláži Su Tiriarzu.
Letecká varianta: odlet z Prahy do Olbie, transfer do Santa Lucia a připojení ke skupině. 

4. den

Celodenní cyklistický výlet k 20-ti kilometrovému vápencovému masivu Monte Albo přezdívanému "sardinský Dolomit"; okouzlující výhledy a omamná vůně macchie; kraj pastýřů nuraghských osad; městečko Siniscola; základní trasa (50 km/ 800 m) počítá s popovezením busem; v celé délce trasa měří 94 km s převýšením 1800 m.

5. den

Na kole přes Orosei, ležící v úrodné nížině tvořené ústím řeky Cedrino; možnost zajížďky k jeskyni Grotta di Ispinigoli s nejvyšším stalagnátem v Evropě; závěrečné stoupání do průsmyku Bocca di Irghiriai (317 m); sjezd do Cala Gonone, jež se nachází ve strmém kopci na úpatí zaniklé sopky Codula Manna a svažuje se dolů k zálivu Golfo di Orosei; ubytování na 3 noci (55 km/ ↑ 700 m).

6. den

Ráno se autobusem vyvezeme pod majestátní masiv Supramonte do vesničky Oliena; na kole stoupáme přes sedlo Valico Iannas až do horského městečka Orgosolo - historicky známé jako sídlo banditů; stěny domů (murales) jsou zdobené barevnými malbami zobrazující scény z nedávné historie Sardů; sjezd do Nuoro - hlavního města oblasti (40 km/ ↑ 850 m; možno dojet na kole do kempu +27 km/ ↑ 550 m).

7. den

Okružní výlet v oblasti Cala Gonone a masivu Supramonte, kombinace kola a pěší turistiky: ledovcové údolí Lanaittu, možnost navštívit pravěkou nurágskou osadu v jeskyni Tiscali - div sardinské archeologie; soutěska Su Gurrupu se stěnami vysokými 500 m; fakultativně výlet lodí do jeskyně Bue Marino nebo celodenní plážování (0-60 km).

8. den

Na kole projedeme jednu z nejkrásnějších silnic na Sardinii - rozeklané vnitrozemí s vysokými štíty hor, hlubokými kaňony a omamnými výhledy; sedlo Passo di Genna Silana (1002 m), z něhož následuje více než 30-ti kilometrový sjezd do pobřežní osady Santa Maria Navarrese; ubytování na 2 noci (65 km/ ↑ 1400 m; možno využít popovezení busem až do sedla).

9. den

Ráno nás bus vyveze do okolí horského města Ulassai s proslulými vinicemi odrůdy Cannonau; sevřeným údolím přes zapadlé vesničky Taquisara, Gairo a Arzana budeme sjíždět zpět do kempu (57 km/ ↑ 1100 m).

10. den

Na kole podél pobřeží, přes letoviska Lotzorai a Tortoli; kolem masivu Monte Arista stezkou pro horská kola až do Tesonis; zastávka u přírodních bazénků Piscine naturali di Monte Ferru (45 km/ ↑ 700 m).

11. den

Šotolinovou cestou vedoucí nad příkrými útesy míříme dále na jih; koupání na skryté bezejmenné oblázkové pláži; dojezd do Quirry a busem do kempu v Costa Rei (30 km/ ↑ 250 m; možno dojet na kole do kempu +50 km/ 300 m).

12. den

Den věnovaný pohodové cyklistice a plážovým radovánkám v oblasti Capo Carbonara sousedící s mořskou rezervací; růžoví plameňáci v laguně Notteri a moře blyštící se všemi odstíny modré a tyrkysové.

13.-14. den

Letecká varianta: transfer na letiště do Cagliari nebo Olbie a odlet do Prahy.
Autobusová varianta: přejezd do přístavu v Olbii a odpolední návštěva Porto Aranci, přilehlých pláží s možností výstupu na skalní vyhlídku; noční trajekt na pevninu, příjezd následující den ve večerních hodinách.

Podmínky