ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Rumunsko – Bukovina na kole

dovolená na kole2-3 středně náročný / náročný★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
9. 8. – 18. 8. 202410 dní11350401

Na co se můžete těšit?

  • Dřevěné kostely a vyřezávané brány Maramureše
  • Vápencové masivy, soutěsky a vodopády
  • Celkem 4 národní parky
  • Malované pravoslavné kláštery Bukoviny 
  • Ubytování v penzionech s bohatou polopenzí
  • Etapově s doprovodným autobusem

Popis

Bukovina je část severního Rumunska známá zejména svými jedinečnými byzantskými malovanými kláštery, které se s pomocí UNESCO vracejí do své původní barevné krásy. Geografickou polohou v blízkosti ukrajinských a moldavských hranic je dán i její pestrý přírodní a kulturní charakter. Za týden projedeme několik pohoří severních Karpat, v živém "skanzenu“ údolí řeky Izy budeme obdivovat dřevěné kostely i lidovou architekturu Maramureše. Z horských sedel dohlédneme až k horám Zakarpatské Ukrajiny a zcela nicotní si budeme připadat pod impozantními svahy pohoří a NP Rodna. Vystoupíme na majestátní skalnatý masiv pohoří NP Ceahlau a národním parkem Bicazských soutěsek dojedeme až k vulkanickému pohoří Harghita. Tato oblast je bohatá na sirné prameny a termální koupele a obývá ji enkláva maďarské menšiny v Rumunsku, což jen dokresluje rozmanitost celé projeté trasy.

Program

1.–2. den

Odjezd odpoledne, ranní příjezd do rumunské Moldávie, do údolí řeky Izy; na kole od komplexu kláštera Birsana (nejvyšší dřevěná stavba v Evropě), po cestě romantické maramurešské dřevěné kostely - nejstarší dřevený kostel ve vesnici Ieud,  nocleh v Sacelu (45–80 km/ ↑ 500–1200 m).

3. den

Busem přes sedlo Prislop do horské vesnice Cirlibaba (950 m); odsud na kole po šotolinových cestách přes poloniny a opuštěnou krajinou pohoří Maramureš až do vesnice Vatra Moldovitei; výběr z několika možností různé délky, náročnosti i térénu (50–90 km/ ↑ 460–1600 m); opuštěné vesnice na rumunsko-ukrajinském pomezí; poloniny se salašemi a stády pasoucích se ovcí; výhledy na zvlněnou krajinu pohoří Maramureš.

4. den

Po snídani si prohlédneme překrásný klášter Moldovita s nejlépe zachovanými malbami na celé Bukovině; na kole vystoupáme do sedla Ciumarna (1100 m/ asfalt) a odsud pojedeme buď terénem nebo po asfaltu do údolí řeky Humor až k malovanému klášteru Humor s unikátními freskami (60–90 km/ ↑ 120–1150 m).

5. den

Po snídani se autobusem přesuneme za město Frasin a odsud na kole vystoupáme až do sedla pasur Puzdra (1160 m) - možno jet busem; ze sedla na kole buď terénní cestou přes poloniny a pastviny nebo po asfaltu; sjezd do údolí řeky Bistrita; dojezd busem do NP Ceahlau a ubytování na 2 noci (50–60 km/ ↑ 700–800 m).

6. den

Den v NP Ceahlau: pěší túra na hřeben vápencového pohoří Ceahlau k horské chatě Cabana Dochia s monumentálním výhledem do údolí, lze vystoupat až na vrchol Toaca (1904 m) (15 km/ ↑ 1270 m); cyklistika v okolí jezera Izvorul Muntelui - variantní okruhy v délce 35–90 km.

7. den

Busem k unikátnímu jezeru Lacu Rosu; Národním parkem Bicazská soutěska šotolinami nebo po asfaltu do sedla Pangarati (1256 m) s dalekým výhledem na pohoří Harghita; sjezd do města Gheorgheni s výraznou maďarksou menšinou a ubytování na 2 noci (35-55 km/ ↑ 800-1100 m).

8. den

Cyklistický okruh v pohoří Giurgeu (lze volit z různých délek i náročnosti) – krápníková jeskyně Sugau, loučnaté karpatské sedlo Locfei (1230 m), prameniště slávné sikulské řeky Olt, sedlo Covacipeter (1243 m) (44–50 km/ ↑ 880–900 m).

9.–10. den

Dopoledne možnost cyklistiky - jeden z cyklistických okruhů v okolí Georgheni; odpoledne odjezd; příjezd do ČR následující den dopoledne (16–35 km/ ↑ 130–250 m).

Podmínky

GALERIE: DOPRAVA