ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Albánie na kole

Divočinou Albánských Alp
dovolená na kole3 náročný program★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
12. 6. – 23. 6. 202412 dní11270411

Na co se můžete těšit?

  • Etapově na horských kolech s doprovodným vozidlem
  • V menší skupince maximálně 23 cyklistů
  • Originální noclehy v rodinných ubytovnách s místní polopenzí
  • Pohoří Prokletije, NP Theth, údolí Valbona
  • NP Durmitor v Černé Hoře a kaňon řeky Tary
  • Doprovod našeho zkušeného česky mluvícího Albánce Eniho

Popis

Albánské Alpy jsou považovány za poslední evropskou exotiku. Svojí nepřípustností a dominantními štíty odpradávna přitahovaly všechny objevitele, kteří nemohli odolat vábení velehorských štítů. Ačkoliv se Albánie nyní otvírá turistům a zlepšuje svoji infrastrukturu, naturel jejích obyvatel a přirozené kouzlo horských údolí zůstalo nezměněné.

Pojeďte si s námi udělat vlastní obrázek do své mozaiky poznání, náš zájezd obsahuje bohatý cyklistický a přírodu i kulturu poznávající program! Všechny noclehy jsou se stravováním, což nám umožní proniknout i do některých kulinářských zvláštností místní domácí kuchyně. I přestože budeme pobývat zejména v horách, budeme mít několik příležitostí na osvěžující koupání ve smaragdových horských řekách nebo jezerech. Na závěr pak objevíme i přírodní krásy famózního černohorského národního parku Durmitor.

Program

1.–2. den

Odjezd dopoledne, noční přejezd do Černé Hory, příjezd do vesničky Gusinje a první cyklistická etapa: nádherné zemní vývěry Alipašini Izvory, na kole přes černohorsko-albánskou hranici údolím řeky Vermoshit do stejnojmenné albánské vesnice a dál, kam až cesta dovolí; nocleh v sedle Lepushë (1360 m) s famózními výhledy na pohoří Prokletije a Komovi (38 km/860 m).

3. den

Nekonečný sjezd kaňonem řeky Cemit přes malebné vesničky Selcë a Tamarë, sedlo Rrapshë-Stare (750 m) na dohled Skadarského jezera, přes zapadlé katolické osady Bratoshi a Kastrati do údolí řeky Prroni i Thate, nocleh v Dedaji (59 km/1200 m).

4.–5. den

Dva dny v NP Theth: z vesnice Bogë příjemné stoupání serpentinami až do sedla Terthores (1680 m) s majestátním výhledem na hřeben Albánských Alp s dominantní Jezerce (2693 m) v pohoří Prokletie; dlouhý sjezd kamenitou cestou přes alpské louky až do vesničky Thethi v srdci NP Theth a nocleh v nezapomenutelných kulisách albánských velehor (45 km/1450 m); další den malebným údolím podél řeky Shalë s kamennými mlýny a bezpočtem možností koupání v azurových tůních; nocleh ve stanu těsně pod sedlem (31 km/1140 m).

6. den

Krátké stoupání do sedla Nicaj Shalë (1220 m) a dlouhý sjezd šotolinou až do soutěsky divoké řeky Kirit; 10 km před Škodrou naložení do autobusu a přejezd k přehradě Komanit na řece Drin (celkem busem 35 km); odpolední koupání v jezeře a v podvečer dojezd na kole vedlejší silničkou klikatící se podél přehrady až do ubytování (celkem 70 km/1400 m). 

7.–8. den

Ráno na kole do přístavu a famózní čtyřhodinová plavba trajektem po přehradním "fjordovém" jezeře v pohoří Spaç až k Fierzë; po vylodění na kole do "kosovského" města Bajram Curri a dále až do divokého údolí řeky Valbonë (43 km/1350 m); další den volné dopoledne v romantickém horském údolí; fakultativně na kole a pěšky k vodopádu u vesničky Rragam nebo ještě dále na nejbližší výběžky Albánských Alp, odpoledne sjezd na kole zpět do Bajram Curri a nocleh (40 km/1000 m).

9. den

Poslední albánská etapa klikatou horskou silnicí nad přehradou Fierzes do Fushë Ares; majestátní výhledy na horské hřebeny a postupné klesání až do údolí řeky Fan (82 km/1770 m); společná večeře a relax ve stylové výletní hospodě; noční přejezd do pohoří Durmitor v Černé Hoře.

10. den

Brzy ráno příjezd do horského střediska Žabljak, ubytování, snídaně a relax; fakultativně: cyklistika v NP Durmitor (trasy variantní dle chuti 40-60 km), fakultativně půldenní rafting v kaňonu řeky Tary nebo pěší výlet k Černému jezeru

11.–12. den

Dopoledne poslední nákupy v Žabljaku a kolem poledne odjezd domů; příjezd následující den brzy odpoledne.

Podmínky