ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Sicílie

Sicílie

Sicílie je největší ostrov ve středozemním moři a autonomní oblast Itálie. Hlavním městem je Palermo, a kromě italštiny se tu mluví také sicilštinou. Palermo vás zaujme svým exotickým nábojem, který je podmíněn památkami, ve kterých je patrné mísení kultur orientálních a evropských. Mezi aktivní sopky patří nevyšší hora Etna, další je sopka Stromboli. Můžete zde obdivovat antické památky, nebo vyrazit na Lipanské ostrovy, které jsou tvořeny dnes nečinnými sopkami.

Základní informace

  • Úřední název: Regione Sicilia
  • Úřední jazyk: Italština
  • Měna: EURO
  • Rozloha: 25 426 km2
  • Počet obyvatel: 5,1 milionu
  • Hlavní město: Palermo - 700.000 obyvatel
  • Nejvyšší představitel: Prezident regionu Sicílie
  • Správní členění: 9 provincií

Místní čas: je stejný jako v ČR.

Napětí: 220 Voltů

Klimatické podmínky: až do listopadu je voda stále dostatečně prohřátá, takže koupat se mohou i ti méně otužilí - v horách je však chladněji. Nejkrásnější doba k poznávání země je jaro, kdy se příroda probouzí a začíná hýřit nejkrásnějšími barvami a podivuhodnou vegetací. Na ostrově vládne středomořské klima, přecházející na jihu až do subtropického klimatu severní Afriky, tedy příslib takřka ideálních podmínek pro celé léto.

Zdravotnická péče: Očkování není nutné, cestovní pojištění ano.

Otevírací doba: Obchody a restaurace ve městech a turistických letoviscích mívají otevřeno pozdě do noci.

Pošta/Telefon: Telefonovat můžete z recepce hotelu nebo z telefonního automatu, v každém městečku je k dispozici také pošta.

Fauna/flóra: Na Sicílie najdeme více než 17 přírodních rezervací a 2 národní parky. Ostrov je proslulý nádhernými olivovými a cypřišovými háji, piniovými lesíky, ovocnými sady, nikde v Itálii se nesklízí tolik citrusových plodů, jako právě zde.

Jídlo a restaurace: Základní potravinou jsou čerstvé ryby a těstoviny. Stravování v hotelích odpovídá evropskému standardu, ale můžete ochutnat i místní speciality.

Speciality: Prakticky ve všech restauracích se setkáte s mořskými specialitami, na jídelníčku nechybí nudlová jídla. Speciální aroma jim zde propůjčuje oregano, divoký fenykl, máta a bazalka. Osvěžující zmrzlinovou specialitou je citronový sorbet.

Suvenýry: Oblíbenými suvenýry jsou tradiční řemeslné výrobky - krásným dárkem je keramika z Caltagirone, tkaniny a výšivky z Taorminy, papyrus ze Syrakus. Každé město má svá umělecká díla a proto se vyplatí návštěva městských tržišť (vždy v sobotu). Cestování autobusem, vlakem/půjčení auta: Na Sicílii jsou horské cesty i dobře udržované silnice, v ostrých zatáčkách se stejně jako v Itálii pro výstrahu troubí. Dobré spojení je i autobusy a vlaky. Síť veřejné dopravy je ale velice řídká, železnice zpravidla pouze jednokolejná. Častá zpoždění. Pokud chcete ostrov podrobněji poznat, vyplatí se půjčit si auto.

Sport: Stále větší oblibě se těší poznávání ostrova na kole. Tento dopravní prostředek, jakož i mopedy a automobily, je možné si bez problémů vypůjčit v prázdninových střediskách. Na Sicílii jsou vhodné podmínky pro vodní sporty všeho druhu. Co se týče koupání, podél jónského a tyrhénského pobřeží až ke Středozemnímu moři se střídají malebné pláže s jemným pískem, oblázky a dokonce tu najdete i množství skalnatých pláží, vhodných k potápění.

Geografie Sicílie

Povrch se vlní od moře k moři, roste a žije tady trochu něco jiného než na Šumavě. Více se můžete dozvědět na stránce o geografii.

Zajímavá místa

Vydejte se s námi na dovolenou