ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Marche

Marche

Kraj Marche, v odlehlém koutu mezi Jaderským mořem a Apeninami, tvoří okouzlující krajina se starobylými městy, kopci a nekonečnými písečnými plážemi. V předkřesťanském období byl osídlen kmenem Piceniů, který nakonec pohltili Římané. Ve 4. stol. p.n.l. zabrali převážnou část území vyhnanci z Velkého Řecka. Nejvýznamnějším a zároveň nejseverněji situovaným městem s řeckým vlivem na apeninském poloostrově byla Ancona. V raném středověku leželo Marche na okraji Svaté říše římské, a odtud pochází i jeho jméno ( march znamená pohraniční oblast). Region dosáhl největšího rozkvětu v 15. stol., za vlády Federica III. z rodu Montefeltrů, jehož dvůr v Urbině se stal jedním z předních evropských středisek umění. Nádhernými středověkými památkami se mohou pochlubit i menší města, jako třeba San Leo, Urbania, ale také republika San Marino.

Marche dnes přitahuje návštěvníky jak plážemi a městy, tak i civilizací nedotčeným vnitrozemím. Obzvlášť krásné jsou zasněžené vrcholky pohoří Monti Sibilini, ideální pro pěší turistiku a lyžování.

Regionální kuchyni kralují lanýže a aromatické horské sýry, lahodná šunka a salámy, olive ascolane (olivy plněné masem a bylinkami ) a brodetto, rybí polévka připravovaná na několik různých způsobů po celé délce pobřeží. Nejznámějším vínem je suché Verdicchio, třebaže stále stoupající oblibě se těší i méně rozšířené značky, jako třeba Bianchello del Metauro.

Víno v Marche

Na úspěchu vín se podílí faktor turistiky. Tato kopcovitá oblast má krásné jaderské pobřeží, kde lidé tráví dovolenou a hasí svou žízeň místním bílým vínem – světlým suchým Verdicchio. Nicméně jsou tam také vzrušující vína, například výjimečně jemná DOC Rosso Conero a Rosso Piceno, za jistých ojedinělých okolností Sangiovese dei Colli Pesarei, a dále vynikající Vini da Tavola, jako Rosso di Tristo di Montevescovo.

Zajímavá místa

Aktuálně nabízíme dovolenou v Itálii: