Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníKategorie cestovního komfortu

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Trentino - Alto Adige

Trentino - Alto Adige

Charakter i život regionu Trentino, kde se od nepaměti setkávaly světy latinské a severské, určují Dolomity. Najdete zde neuvěřitelnou pestrost krajiny od horských štítů přes lesy, horské řeky, typické dolomitské osady, údolí a jezera po známé lyžařské, lázeňské a rekreační resorty.

Geografie

Autonomní region Trentino − Alto Adige / Südtirol je nejsevernější italský region, tvoří jej dvě provincie s centry ve městech Trento a Bolzano. Žije v něm celkem více než milion obyvatel (1 037 000, údaj z r. 2011), kteří hovoří italsky (asi 63 %), německy (33 %, vyšší počet německy mluvících obyvatel je v severním regionu, Alto Adige neboli Südtirol bylo součástí Rakousko-Uherska až do roku 1919) a čtyři procenta obyvatel hovoří také ladinsky. Ladinština (ladin), starobylý románský jazyk, dosud živý v několika oblastech zejména dolomitských údolí, je příbuzný rétorománštině užívané ve Švýcarsku a furlánštině ze severovýchodního italského regionu Friuli − Venezia Giulia.

Region Trentino − Alto Adige / Südtirol na severu sousedí s Rakouskem, na severozápadě krátce se Švýcarskem, na východě s dalším italským regionem Veneto (Benátsko) a na západě s Lombardskem.

Počasí je jako v každých horách proměnlivé, ale celkové klima regionu je o poznání teplejší než v rakouských Alpách.

Gastronomie

Dolomitská kuchyně je různorodá, vychází z rakouské/německé horské gastronomie obohacené středozemními vlivy. Místní zemědělská produkce nabízí nespočet druhů sýrů (bez nadsázky říkáme, že v každém údolí mají svůj jedinečný sýr): jeden z nejoceňovanějších je l’Asiago; sýr Puzzone doporučujeme ochutnat v místě a pokud možno jej netransportovat − jeho název bychom totiž přeložili jako smraďoch a věřte, je to velmi výstižné! Za typické místní jídlo a chloubu každého sedláka (výrobní postup si žárlivě střeží a recept na přípravu se předává výhradně z otce na syna) je považován speck (čti „spek“), který se stal jedním z nejvýraznějších symbolů jihotyrolské „kultury“. Klasický speck je z uzené vepřové kýty s velkým podílem masa a maličkou vrstvou tuku. Výroba specku určuje rytmus venkovského roku − začíná se v pozdním podzimu a je hotový v období senoseče.

Oblast se pyšní i svými jablky, medem a samozřejmě vínem a grappou.

Na talíři potkáte například hustou polévku z místních fazolí a uzeného masa (minestra del boscaiolo, dřevorubecká polévka); plněné těstoviny (casunziei, ravioloni, ravioli, Schlutzkrapfen), noky a knedlíky (gnocchi, canederli) − knedlíky však tyrolského typu, tedy velké jako vložka do polévek, špenátové, bramborové, pohankové, špekové a jiné jako hlavní jídlo či přílohu k masovému chodu a také sladké s ovocem. Jako ve většině horských oblastí i v Dolomitech jsou v nabídce čerství pstruzi, podle zkušenosti místních nejlépe chutnají upravení na másle s voňavými bylinkami (petrželí, majoránkou, tymiánem, bobkovým listem či estragonem). Kromě hovězího (manzo), telecího (vitello) a vepřového (maiale) masa není výjimkou ani zvěřina (selvaggina) či vnitřnosti (např. fegato - játra). Guláš (gulash) patří mezi stálice i zde, často jej podávají s polentou − kaší obvykle z kukuřičné mouky nebo krupice. Polenta se podává i jako hlavní bezmasý chod − například s houbami a zapečená se sýrem. Jako dezert je v Dolomitech logický jablečný závin (strudel di mele).

Zajímavá místa

 

 

Žádost o zaslání tištěných katalogů

KATALOG POZNÁVACÍ ZÁJEZDY 2019 / 2020

Pokud o katalog máte zájem, neváhejte poslat tuto objednávku. V případě, že jste s námi cestovali v posledních 2 letech, tak Vám katalog přijde automaticky. Katalog rozesíláme po 22. 11. 2018.

Katalogy posíláme pouze po ČR. Pro zájemce mimo ČR máme připraven katalog ke stažení ve formátu PDF na stránce katalog 2019/2020 v PDF.

Tištěné aktivní katalogy se změnily na internetové! Všechny zájezdy z katalogů DOVOLENÁ NA KOLE a TURISTIKA najdete nyní pouze on-line na našem webu.