ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Lazio

Lazio

Krajina regionu je z větší části hornatá a kopcovitá. Kdysi ji vytvořily sopky, pokryly zem lávou a o ostatní se postaral čas. Povrch se zaoblil a zjemnil, úrodná lávová půda po dlouhé věky živí olivovníky, vinnou révu, ovocné stromy. V kráterech vznikla jezera. To vše tvoří podstatu regionu, ovšem navíc obohacenou o obrovské množství výtvorů uměleckých, architektonických a archeologických. Vším prostupuje dávná a bohatá historie, a tak je Lazio jedním z nejvýznamnějších regionů nejen v Itálii, ale i v Evropě a ve světě vůbec.

Geografie Lazio

Rozlohou 17 208 km2 se rozumí pobřežní nížiny na západě, která tak pěkně omývá Tyrhénské moře. Ty ale tvoří sotva 20% povrchu, neboť směrem k východu se zvedají a tvoří krajinu mile kopcovitou, jako stvořenou pro cyklistiku (přes polovinu celkového území). Tato pak nabírá výšku, zcela mění ráz a ukazuje svou hornatou tvář. Nejvyšším útvarem tu jsou Monti della Laga s vrcholem Monte Gorzano - 2458 m.

Krajinu zdobí jezera sopečného původu, např. Lago di Bolsena, Lago di Vico, Lago di Bracciano. Sladkovodní živel tu představuje největší řeka Tibera (Tevere), která si to sem valí z Umbrie a ústí do moře mezi Římem a Fiumicinem. Na lazijském území se do ní zprava vlévají Paglia a Treia, zleva Nera a Aniene.

Po administrativní stránce je region Lazio členěn do pěti provincií: Frosinone, Latina, Rieti, Roma a Viterbo. Hlavním městem regionu a zároveň celé Itálie je Řím (Roma).

Ochutnávka 

Škála míst k navštívení a pobytí je v Laziu značná. Od monumentálního a hektického Říma po půvabná tichá městečka jako např. Bagnoregio. Nachází se zde významné etruské lokality – Tarquinia, Cerveteri, Tuscania, zachovalá středověká města – autentické Viterbo i pěkné pláže, např. mezi Sabaudií a Gaetou v Parco Nazionale del Circeo. Nezapomínejme, že region je díky svému zvlněnému povrchu jako stvořený pro cyklistiku.

Zajímavá místa