Menu

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Speciální nabídka

Datum odjezdu nejdříve:
Datum příjezdu nejpozději:
Zájezdy s datem odjezdu ve vybraném měsíci nebo roce:

UbytováníUbytování

UbytováníStravování

UbytováníDoprava

UbytováníKategorie cestovního komfortu

UbytováníFyzická náročnost (aktivní dovolená)

CenaCena

Vybrané filtry:nic nebylo zvolenozrušit všechny filtry

Toskánská vína

Toskánská vína

Víno pěstovali v Toskánsku již Etruskové a to je velký let časem zpět. Země vína“ neboli „Enotria“, tak ho nazývali. Jednoduše řečeno – Toskánsko a víno, to je tradice. Za ta tisíciletí se člověk musí něco naučit. A že v Toskánsku vyrostly generace vinařských mistrů, poznáte na první pohled. Vždyť právě neúnavný, pracovitý člověk vytvořil tuto kultivovanou krajinu vinic a olivových hájů. Vinice na zdejších kopcích mají mimořádně příhodné přírodní podmínky

V šedesátých letech minulého století bylo v Itálii zavedeno hodnocení vín, jehož smyslem bylo upřednostnění kvality před kvantitou. Označení DOCG dnes v Itálii užívá více než dvacítka vín (samozřejmě především toskánských). Zkratka znamená Denominazione di Origine Controllata e Garantita a lze ji jednoduše přeložit jako záruku původu a druhu s určitým spolehnutím se na kvalitu.

Nejznámější vinařskou oblastí Toskánska je Chianti (mezi Florencií a Sienou). Chianti je suché červené víno rubínové barvy a výrazného charakteru, které se vyrábí ve dvou základních směsích: Chianti a Chianti Classico. Pěstuje v poměrně rozsáhlé oblasti mezi Sienou a Florencií. Legenda vypráví, že tři toskánská města – Castellina, Radda a Taille založila ve 13. století pod znakem černého kohouta (dodnes univerzální symbol tohoto vína) politickou ligu del Chianti. Důvodem byla obrana proti stálým územním sporům mezi hlavními městy Florencií a Sienou. Ale teprve v roce 1716 se Chianti stalo první oficiálně vymezenou vinařskou oblastí, uznanou velkovévodským dekretem. V roce 1960 získalo jako první status DOCG – nejvyšší italské označení původu. Víno Chianti produkuje sedm oblastí, ale jen vína z kopcovitého území Classico se mohou nazývat classico a nést pečeť s černým kohoutem (gallo nero).

Samozřejmě i vína z oblasti Val d´Orcia nebo ze severu Toskánska si najdou své příznivce. I když mezi producenty toskánských vín převládají malé rodinné podniky, kvalitou se řadí na přední místa ve světě. Krásnými příklady jsou Brunello di Montalcino a Vino nobile di Montepulciano (popsáno v kapitole Montepulciano).

Brunello di Montalcino pochází z malé vesnice Montalcino nedaleko Sieny. Chuťově bohaté Brunello je výborné k italským ovčím sýrům. Jeho produkce je nízká a řadí se mezi nejdražší italská vína.

 

Žádost o zaslání tištěných katalogů

KATALOG POZNÁVACÍ ZÁJEZDY 2018 / 2019

Pokud o katalog máte zájem, neváhejte poslat tuto objednávku. V případě, že jste s námi cestovali v posledních 2 letech, tak Vám katalog přijde automaticky. Katalog rozesíláme po 22. 11. 2017.

Katalogy posíláme pouze po ČR. Pro zájemce mimo ČR máme připraven katalog ke stažení ve formátu PDF na stránce katalogy v PDF (aktuálně ještě katalogy 2017/18).

Tištěné aktivní katalogy se změnily na internetové! Všechny zájezdy z katalogů DOVOLENÁ NA KOLE a TURISTIKA najdete nyní pouze on-line na našem webu.