ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Toskánsko

Toskánsko

Toskánsko – fascinující oblast ve střední Itálii při Tyrhénském moři. Vnímáme ho jako jeden ze zásadních pramenů evropské kultury, učebnici architektury v průběhu věků, Města, městečka i vesnice jsou živoucí skanzeny, zdobí zvlněnou krajinu, zapadají do ní a překvapují nás svou krásou.

Pro Italy je Toskánsko spojeno se spisovným jazykem, který se vyvinul právě z místního dialektu. „Toskánský jazyk v římské hubě“, charakterizují soudobou italštinu.

Hlavním a nejlidnatějším (370.580 obyvatel) městem je Florencie. Region je rozdělen do 10 provincií, jejichž ekonomicko-administrativními centry jsou: Arezzo, Grosseto, Livorno, Lucca, Massa, Pisa, Pistoia, Prato a Siena.

Geografie

Na rozloze 23 000 km2, což je můžeme velikostně srovnat s Moravou, žije asi 3,6 milionu obyvatel (cca populace Irska, Albánie či Litvy).

Toskánsko má zhruba trojúhelníkový tvar. Na západě, při pobřeží Tyrhénského a Ligurského moře, se rozkládají nížiny, největší z nich jsou v Maremma na jihu, roztahující se až do vedlejšího regionu Lazia. Kdysi se jednalo o nezdravou bažinatou oblast, lidem ztrpčovali život komáři a malárie.

Směrem na východ se reliéf zvedá. Na východě lemují region Apenimy. Zhruba dvě třetiny území jsou hornaté nebo kopcovité, doplněné úrodnou krajinou polí, olivovými háji a vinicemi. Velmi působivé a pro cyklistiku lákavé jsou Coline Metallifere a trochu drsnější a vyzývavější Monti Amiata s nejvyšší horou Monte Amiata (1 738 m)

Při pobřeží je rozeseto sedm velkých a několik malých ostrovů Toskánského souostroví. Je zde vyhlášen a pečlivě ochranován národní park Parco Nazionale dell'Arcipelago Toscano. Elba, největší a nejatraktivnější ostrov, přitahuje jak milovníky přírody, krásných pláží a cyklistiky, tak i ty, kteří se obdivují historii a architektuře, což mohou realizovat třeba ve starobylém centru Portoferraia.

Nejvýznamnější řekou je Arno, která pramení v Apeninách a při své pouti do Tyrhénského moře protéká městy Arezzo, Florencie, Empoli a Pisa. S délkou 241 km je po Tibeře nejdůležitější řekou střední Itálie.

Historie Toskánska

Dějiny i kultura Toskánska je pestrá a ohnivá. Etruskové ovlivnili velkou část jeho dějin. Nejen o nich se dozvíte na stránce Dějina a kultura

Toskánská vína

Ohnivé slunce roztavené ve víně, které omámí a pohladí. Nemůžete neochutnat a po návratu nevzpomínat na lahodné Chianti a další vína.

Zajímavá místa