ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Lucca

Lucca

Jedno z nejpůvabnějších měst Toskánska. Je známá především svými renesančními hradbami, který lákají k procházce či vyjíždce na kole a umožnují fascinující výhledy jak do města samotného, tak do jeho okolí.

Město má rozlohu 185 km2 a zhruba 86 000 obyvatel. Leží na řece Serchio, asi 75 km západně od Florencie a 25 km severovýchodně od Pisy.

Trochu historie

Lucca byla založena Etrusky, ale v roce 180 př. n. l. se přes město přelili Římané. Z tohoto období se zachovala pravidelná síť ulic a starověké fórum. Ve 12 století, což je časový úsek rozkvětu mnoha toskánských měst, se Lucce velmi dařilo. Byla samostatná a tučněla a bohatla na zpracování hedvábí. Počátkem 14. století přešla krátce pod nadvládu Pisy, později patřila Janu Lucemburskému a dokonce ji krátce spravoval Karel IV. Poté se znovu stává samostatnou, což jí vydrží až do dob Napoleona. Poté se její dějiny postupně slévají s dějinami Italského státu.

Zajímavůstka

V březnu 2006 se tu konalo historicky první Mistrovství světa v luštění sudoku a zvítězila v něm česká reprezentantka.

Pamětihodnosti

Již jsem zmínila dokonale uchované městské hradby.Právě ty odlišují Luccu od jiných měst a stávají se její dominantou, tahákem a hlavní atraktivitou. Zachránily město před útoky nepřátel i před automobily.

Lucca má ovšem i historické centrum bez automobilového provozu a řadu jiných staveb, které komponují její krásu a věhlas. Krásným příkladem je románská katedrála San Martino (Cattedrale di San Martino) z 11. století s fasádou v pisánském stylu nebo románský kostel San Michele (Chiesa di San Michele in Foro) také z 11. století . Na jejich výstavbu byl použit kámen z dob ještě dávnějších, z římského amfiteátru, který se zde nacházel.

Pozdější epochu reprezentuje třeba renesanční radnice s podloubím. A nebo další představitel světské architektury: impozantní Palazzo Pfanner, jehož chloubou je jedna z nejpěknějších francouzských zahrad v Toskánsku. Doporučuji tedy vstoupit a nebo si ji alespon prohlédnout z hradeb. I odtud lze zahlédnout ústřední alej lemovanou barokními sochami římských božstev, ale není to ono.

Svůj starobylý ráz si Lucca udržuje dodnes a každoročně láká k návštěvě nemálo turistů. Ti zde mají mj. možnost navštívit rodný dům skladatele Giacoma Pucciniho a vidět tak zázemí autora významných hudebních děl 19. století.

Aktuálně nabízíme dovolenou do oblasti Toskánska: